שתף קטע נבחר

הרב אלישיב סלב? הגידו "כן" לזקן

הציבור החילוני לא מצליח להבין מדוע במגזר החרדי מתפללים בחרדה לשלומו של מנהיג חולה בן 101. שיתבוננו רגע בסגידה חסרת-המעצורים לאלילי הנוער שזה עתה סיימו שמינית, ויחליטו לבד מה מוזר יותר

גבות רבות הורמו השבוע נוכח צעדת המתפללים לכותל המערבי באישון ליל, כדי להשתתף בעצרות תפילה ספונטניות. האוויר נטען בתחושות שנעו בין השתוממות לטינה מול קהל גדול שבראש מעייניו עומד, בימים אלה, מצבו של רב קשיש אחד.

 

הצצה נדירה במיוחד: יום בחיי הרב אלישיב

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

גם הציבור החרדי-ספרדי הפגין התגייסות מלאה לתפילות, אף שלמנהיגיהם בהווה ובעבר היו מחלוקות קשות עם הרב אלישיב; ורבים מהמגזר הדתי-לאומי הרבו באמירת תהילים, כאילו לא ספגו אש כבדה מעמדותיו של הרב הישיש בכמה וכמה הזדמנויות. עם דגש על המילה ישיש.

 

מי שמע על סלב בן 101?

בגיל 101, כשהוא מחובר למכשירים, הרב יוסף שלום בן חיה מושא הוא עדיין מושא לתפילות רבים. מה אתם רוצים ממנו? תהה באוזניי מכר חילוני. תנו לו למות בשקט. מה כל התפילות הללו? אז נכון שחייבים להיאבק כדי להציל נפש, גם אם היא על סף יום הולדתה ה-120. אבל רמות כאלה של לחץ, פחד וחשש כבד מפני מה שמכונה "דרכו של עולם"?

 

בעיניהם של מי שאינם משתייכים ל"מגזר" - במשמעותו הרחבה, הדתית - בגיל 101 אתה לא אמור לככב בראש מהדורות החדשות, משום שבגיל 101, לרוב, לא עושים שום דבר משמעותי ששווה לדווח עליו. בגיל 101 אתה לא אמור להיות סלב. מי ייקח אותך לריאליטי, ואיזה ביטוח ישלם עליך? זה לא הגיל לכרוך אחריך כל כך הרבה מעריצים; להיות מודל שמביטים עליו בהערכה.

 

כל סלב מהמגזר "השני", היה מוכן לשלם הון אם יבטיחו לו שבגיל 35 יהיה עדיין פופולארי. העולם המערבי שייך לצעירים ומעריץ את הצעירים. החל מגיל 50 הולכת ופוחתת ההתעניינות, בהדרגה, ואין מה לצפות שמישהו יזכור אותך בגיל 101. בפרט כשגם אתה, לרוב, לא ממש זוכר דברים בגיל הזה.

 

והכי חשוב: בגיל 101 אתה לא אמור להיות מנהיג. הציבור שאינו קורא "יתד נאמן" מעדיף מנהיגים צעירים יותר, בשיא כוחם ומרצם. עדיף עם מראה כריזמטי וקסם אישי, רצוי מן הסוג ש"עובר מסך" והנחה את "אולפן שישי" עד לא מזמן. זקן בן 101 לא יצליח בפריימריז - אפילו במפלגת הגמלאים.

 

יש מה להעריץ בזקנים

ואף על פי כן, בגיל 101 הרב אלישיב הוא מנהיגו הבלתי מעורער של הציבור החרדי-ליטאי, ודמות מופת עבור כלל הציבור הדתי והחרדי. הם מתפללים בדמעות לרפואתו, כי מבחינתם, קנה המידה למנהיגים לא נגזר מהאודישנים ל"הישרדות".

 

כל שנה שעוברת בחייו של המנהיג התורני, מוסיפה לו עוד שנה של חוכמה, ניסיון ושיקול דעת. כל שנה בחייו מעלה אותו לדרגה מוסרית ותורנית גבוהה יותר. הוא ראה יותר, למד יותר, ויצר לעצמו פרספקטיבה רחבה יותר - רחוקה מהפזיזות, הנמהרות והעכשוויזם. זה מה שצאן מרעיתו רוצה ממנהיגו.

 

הדור הצעיר במגזר החרדי יודע להרכין את הראש בפני זקני השבט, ולתת להם את המקום הראוי להם. ברור להם כי שרביט ההנהגה שייך לדור המבוגר, כפי שזה היה טבעי ברוב התרבויות לאורך ההיסטוריה כולה. מי שמרים גבה לנוכח המנהיג בן ה-101, שיתבונן רגע בסגידה חסרת-המעצורים לאלילי הנוער שזה עתה סיימו שמינית, ויחליט לבד מה מוזר יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נערצים: הרב אלישיב והרב עובדיה
צילום: ניב רוזנברג, חיים צח
מומלצים