שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אוהד צויגנברג

בעולם הופתעו: נתניהו הפציץ. איראן הבאה בתור?

אתרי החדשות המובילים בעולם לא נותרו אדישים לפצצה הפוליטית שהטילו רה"מ ויו"ר האופוזיציה. ב"ניו יורק טיימס" האמריקני כתבו על ה"זגזוג" של מופז וב"גרדיאן" וה"טיימס" הבריטיים צופים שלאירועים הדרמטיים בישראל תהיה השפעה על ההחלטה אם לתקוף הגרעין האיראני. ומה אמרו בטהרן?

ארצות הברית סיכלה פיגוע של אל-קאעידה במטוס באמצעות פצצה מתוחכמת, מנהיג הניאו-נאצים ביוון קרא למהגרים הזרים "לעוף" מארצו, באירופה מנסים לעכל את בחירתו של פרנסואה הולנד הסוציאליסט לנשיא צרפת, ובישראל? פצצת אטום פוליטית : אתרי החדשות והעיתונים המובילים בעולם לא נותרו הבוקר (יום ג') אדישים למהלך החשאי הלילי שרקחו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה שאול מופז, שהגיעו להסכם על ממשלת אחדות לאומית וביטול הבחירות המוקדמות ב-4 בספטמבר. מה הם כתבו עלינו?

 

פצצה פוליטית בישראל - כותרות אחרונות:

 

"ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ביטל את הקדמת הבחירות לאחר שהגיע להסכם להרחבת הקואליציה שלו וצירף את מפלגת האופוזיציה הגדולה שתשווה לממשלתו פנים מתונות יותר", כתב ה"גרדיאן" הבריטי בכתבה שכותרתה "נתניהו הפתיע בהסכם קואליציוני".

 

"נתניהו הפתיע בהסכם קואליציוני". BBC ()
"נתניהו הפתיע בהסכם קואליציוני". BBC

 

על רקע ניסיונותיה של איראן להשיג נשק גרעיני למטרות צבאיות, ציינו בעיתון הבריטי כי הפצצה הפוליטית שהטיל נתניהו קשורה אולי לאפשרות שישראל תתקוף את מתקני הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית. "ישראל, כמו המערב, חושבים שאיראן מפתחת נשק גרעיני, טענה שטהרן מכחישה. אולם ישראל רמזה שוב ושוב שהיא עשויה להפציץ באיראן אם תגיע למסקנה שהמאמצים הדיפלומטיים בהובלת ארצות הברית והסנקציות נכשלו".

  

"צעד שיהדוף את הדתיים והלאומנים בממשלה"

"הצעד עשוי לסייע לנתניהו להדוף אתגרים שונים שמציבות מולו מפלגות דתיות ולאומניות בממשלתו", הזכירו ב"גרדיאן" את הסוגיות הבוערות שעמדו לפתחה של ממשלת נתניהו, בהן "חוק טל" לגיוס בני ישיבות. בעיתון הבריטי גם ציינו כי "פניית הפרסה שביצע מופז תזיק לאמינות של מפלגתו בקרב הציבור הישראלי, שממילא הייתה חלשה עוד קודם".

 

"התפנית הדרמטית באירועים עשויה להשפיע על כל החלטה על תקיפה ישראלית אפשרית באיראן", כתבו ב"טיימס" הלונדוני בידיעה שכותרתה "נתניהו כונן קואליציה מפתיעה עם קדימה", והזכירו בהקשר זה את עמדתו של יו"ר מפלגת קדימה בסוגיה האיראנית: "ראש קדימה שאול מופז היה מבקר חריף של תקיפת מתקני הגרעין האיראניים על ידי ישראל".

 

"הקואליציה של נתניהו תהיה פגיעה פחות לדרישות השותפים מהימין". CNN ()
"הקואליציה של נתניהו תהיה פגיעה פחות לדרישות השותפים מהימין". CNN

 

ברשת החדשות האמריקנית CNN התייחסו למפסידים הגדולים ממהלכו המפתיע של ראש ממשלת ישראל - מפלגות השמאל והמרכז הקטנות שקיוו להגדיל את כוחן בבחירות מוקדמות. "המהלך המפתיע של נתניהו מעניק לו קואליציה שולטת נוחה ביותר ופגיעה פחות לדרישות שותפיו הנוכחיים מהימין".

 

"הרמטכ"ל לשעבר מתנגד לתקיפה באיראן"

גם ב-CNN הזכירו את הסוגיה האיראנית וכתבו שההסכם הקואליציוני בין קדימה לבין הליכוד עשוי לשנות את עמדתה של ישראל לגבי תקיפת מתקני הגרעין.

בהקשר זה, צוין כי מופז - לשעבר הרמטכ"ל ושר הביטחון - מחזיק בעמדה ניצית פחות מנתניהו בסוגיה האיראנית ומתנגד לתקיפה ישראלית.

 

"עם 28 המנדטים של קדימה בכנסת, לנתניהו תהיה קואליציה גדולה של 94 חברים מתוך 120 שמייצגת חלק רחב מהקשת הפוליטית", כתב העיתון האמריקני "ניו יורק טיימס" בכותרת הראשית באתר האינטרנט שלו. 

 

לאן נעלם יליד איראן שהבטיח לא להצטרף לממשלת נתניהו? "ניו יורק טיימס" ()
לאן נעלם יליד איראן שהבטיח לא להצטרף לממשלת נתניהו? "ניו יורק טיימס"

 

בכתבה שכותרתה "מנהיג מפלגת קדימה מהמרכז הסכים להצטרף לקואליציה של נתניהו", הזכירו ב"ניו יורק טיימס" לקוראים כי יו"ר מפלגת קדימה בן ה-63 שאול מופז, יליד איראן, אמר בעבר כי לא יצטרף לממשלת נתניהו. "אני מתכוון להחליף את נתניהו", אמר מופז בראיון לעיתון האמריקני לאחר שגבר על ציפי לבני בקרב על ראשות קדימה בחודש מרס. "אני לא אצטרף לממשלתו". באותו ראיון תקף מופז את נתניהו ומתח ביקורת על ההתמקדות האגרסיבית שלו בתוכנית הגרעין האיראנית ואמר שהאיום הגדול ביותר על ישראל הוא הסכסוך המתמשך עם הפלסטינים.

 

"המרוויח הגדול - מופז"

אך בעוד בעיתון האמריקני המוביל הדגישו את ה"זגזוג" של מופז, הם ציינו כי הוא אחד המרוויחים הגדולים מהפצצה הפוליטית שרקח ביחד עם נתניהו לאור העובדה שסקרי דעת הקהל בישראל חזו לו מפלה צורבת ואיבוד מנדטים רבים. "היה זה תמריץ ברור למופז להסכים לממשלת אחדות".

 

ובאשר למפסידים הגדולים, ב"ניו יורק טיימס" ציינו גם כי מפלגות המרכז והשמאל בישראל - כמו למשל העבודה של שלי יחימוביץ' ו"יש עתיד" של יאיר לפיד שציפו להגדיל את כוחן הפוליטי בבחירות מוקדמות - ספגו מכה קשה וייאלצו לראות כיצד מגדיל נתניהו את כוחו ואחיזתו על הממשלה.

 

"פנים מתונות יותר לממשלת נתניהו". "גרדיאן" ()
"פנים מתונות יותר לממשלת נתניהו". "גרדיאן"

 

בעיתון הצרפתי "לה מונד" נכתב כי אחד השיקולים שעמדו מאחורי הסכמת מופז להצטרף לממשלת נתניהו היה להרוויח קצת זמן לאור מצבו הרע בסקרים ולזכות בתפקיד מרכזי בממשלת ישראל. ואכן, על פי ההסכם הקואליציוני בין קדימה לליכוד, מופז יקבל מקום מרכזי בממשלת נתניהו ויכהן כמשנה לראש הממשלה ושר בלי תיק בממשלה ויהיה חבר בפורומים המדיניים-ביטחוניים. הוא גם ימלא את מקומו של ראש הממשלה בהיעדרו.

 

טהרן: המערב לא הציג ראיה לגרעין למטרות צבאיות

ומה אמרו באיראן על הלילה הדרמטי שעבר על ישראל? ערוץ הטלוויזיה הממשלתי של איראן בשפה האנגלית, PRESS TV, התייחס להתרחשויות בישראל בידיעה שכותרתה "ישראל ביטלה את הבחירות המוקדמות".

בהקשר לתוכנית הגרעין של טהרן, כתב האתר כי מופז הסכים להצטרף לממשלה אף על פי שבעבר היה מבקר חריף נגד תקיפה באיראן והאשים את נתניהו בתירוצים מופרכים בדמות האיום האיראני "כדי להסיט את תשומת הלב מהבעיות הסוציו-אקונומיות של ישראל".

 

בהקשר זה, ציינו ב"שופר של המשטר האיראני" כי ארה"ב, ישראל וכמה מבעלות בריתן האשימו שוב ושוב את איראן בפיתוח נשק גרעיני למטרות צבאיות מבלי להציג כל ראיה שתומכת בטענותיהן. "וושינגטון ותל אביב איימו פעמים רבות על טהרן בתקיפה צבאית נגד מתקניה הגרעיניים", כתבו ב-PRESS TV והוסיפו: "איראן טוענת כי כמדינה שחתומה על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני (NPT) וחברה בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (IAEA), יש לה זכות להשיג טכנולוגיה גרעינית למטרות אזרחיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שמים את המשקעים מאחור? נתניהו ומופז
צילום: EPA
"גרעין למטרות שלום". אחמדינג'אד
צילום: EPA
לאירועים הדרמטיים תהיה השפעה על ההחלטה להתקיף. בושהר
צילום: AFP
מומלצים