שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

בכנסת דנו באלימות הנוער: הרוצח אינו האלכוהול

מעורבותם של נערים בעימותים אלימים רשמה שיאים בחודש האחרון, למרות הירידה הכללית באירועי אלימות בשנים האחרונות. ועדת החינוך של הכנסת נדרשה לנושא

נתונים סטטיסטיים מעידים על ירידה של בין 10 ל-20 אחוז בעבירות אלימות ובכאלו שנלוות אליה מאז שנת 2004, כך מסר הבוקר (יום ג') ראש מחלקת נוער במשטרת ישראל, ניצב משנה ערן קמין. זאת במסגרת דיון שקיימה ועדת החינוך של הכנסת בעקבות ריבוי מקרי האלימות בחודש האחרון, שבהם ניכר חלקם של בני הנוער. הנוכחים התייחסו לחלקו של האלכוהול במקרי האלימות. "אלכוהול הוא מחולל פשיעה, אבל אסור להתעלם מהעובדה שרוצח לדוגמה רוצה לתלות את האשם בשתייה, אבל הוא זה שרצח, לא האלכוהול", לדברי קמין. 

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

החשוד באונס בגן העיר יובא היום להארכת מעצר

"המחבל מהמוסד" הוצא להורג בטהרן

קנס על משלוח הודעות בצעידה: "הליכה מסוכנת"

 

ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) שעומד בראש הוועדה, אמר בפתיחת הדיון כי בכל יום שומעים על הצלחת המשטרה במעצר עבריינים, אך עם זאת "הגיע הזמן לחשוב מה עושים לפני, לא רק מה עושים אחר כך". נצ"מ קמין אמר כי יש ירידה בעבריינות הנוער: נתונים סטטיסטיים מעידים על ירידה של בין 10 ל-20 אחוז בעבירות אלימות וכאלו שנלוות אליה, מאז שנת 2004. "אנו בודקים כל מקרה לגופו, אבל משטרת ישראל מטפלת במקרים רק כשהם מגיעים לקצה".

 

לדבריו, סוף השבוע הלפני-אחרון היה קשה, אך לא כל המעורבים במקרי האלימות החמורים הם קטינים. "משטרה לא יכולה להיות בכל שעה בכל מקום, אנחנו עובדים עם מה שיש לנו, ומה שיש לנו פרוס במקסימום האפשרי", הוסיף.

 

בני נוער בפארק ציבורי. עישון ושתיית אלכוהול (ארכיון) (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
בני נוער בפארק ציבורי. עישון ושתיית אלכוהול (ארכיון)(צילום: הרצל יוסף)
 

בהתייחס לשתיית אלכוהול ברקע עבירות האלימות, הסביר נציג המשטרה כי במסגרת החוק המיקוד היה במוכרי האלכוהול לקטינים, לא בקטין עצמו שצורך אלכוהול, אך לדבריו שוטרים יכולים לרוקן בקבוקי משקה כשהם נתקלים בחבורות בני נוער שצורכות משקאות חריפים, והם עושים זאת תוך "פגיעה מינימלית בכבוד האדם". הוא הדגיש כי נרשמת ירידה כוללת באלימות בני הנוער ובעבירות הנלוות לה.

 

"אנחנו עובדים מול מוכרי אלכוהול לקטינים - אנחנו פועלים להוכיח את העבירה הפלילית שהם עברו, וכן לסגור את המקומות שבהם נעברה העבירה. זו פעילות שיוצרת הרתעה. אנחנו מזהים חשש אמיתי מאימת החוק במקומות הללו. אבל המענה חייב לכלול גם הסברה ומניעה, וגם אולי פתרון בדמות הטלת נטל כספי אמיתי על כל מי שמעוניין למכור אלכוהול לקטינים".  

 

ד"ר יוסי הראל-פיש, מדען ראשי ברשות למלחמה באלכוהול, הסביר כי "כמדען שמלווה את התחום כמה עשורים - בשנים האחרונות רואים תחילתו של שיפור בהתנהגויות היומיומיות של אלימות - וירידה זו מנבאה בשנים הקרובות גם ירידה בהסתברויות המקרים הקיצוניים, ואפשר ללמוד מהחלק הזה של ההצלחה". הוא הציע מדיניות של "אפס סובלנות למצבים שמעוררים אלימות. לא ייתכן שקהילה מאפשרת באופן קבוע שיסתובבו עם סכינים בכיסים וכמויות אדירות של אלכוהול". עוד הסביר: אצל בני הנוער רואים השתקפות של התנהגות האוכלוסייה הבוגרת. אם נערים לא היו יודעים שהתנהגות כזו היא לגיטימית, זה לא היה מתחולל". לדבריו, במדינות ארצות הברית או אירופה התחולל שינוי רק בזכות פעולה רב מערכתית, ולא בזכות "טיפול סימפטומטי". 

 

המשנה למנכ"לית משרד החינוך, איציק תומר, הסביר בדיון כי במשרד עושים מאמצים להוריד את היקף צריכת האלכוהול

בגילאים נמוכים, והדגים זאת באמצעות נתונים על ירידה בשתייה בקרב תלמידי כיתות ד'-ו'.

 

דין זוהר ממועצת התלמידים והנוער הארצית, סיפר על תוכנית למניעת אלכוהול שיזמו הוא וחבריו בנתניה. "כשמדברים על שיתופי פעולה - ל'עיר ללא אלימות' יש תוכנית, למשרד החינוך יש תוכנית עצומה, אבל צריך שיתוף פעולה, מעשה שייצור שינוי". הוא הדגיש את החשיבות של "השיח החינוכי בבתי הספר ובחינוך הבלתי פורמאלי" ככלי מחולל שינוי.

 

נרצחים ברחוב

האלימות ברחובות הגיעה לשיא עת נרצח בבאר שבע גדי ויכמן לאחר שהעיר לבני נוער שהרעישו מתחת לחלון ביתו. הנערים ברחו מהמקום ורק יממה וחצי לאחר מכן נעצרו, בעקבות שיתוף פעולה של הנהלת בית הספר שבו למדו חלק מהמעורבים באירוע. לכך התווספה דקירה קטלנית ברחובות שהביאה להירצחו של אורגיל מואטי - בעקבות ויכוח בינו לבין בני גילו. מהעדויות שבידי רב-פקד חיים שרייבן, ראש צוות החקירה וחוקריו, עולה כי ערב קודם התעמת מואטי עם אחד החשודים.

 

בעקבות זאת החליטו הוא וחבריו לסגור עמו חשבון. הם הגיעו בשעת לילה מאוחרת, חמושים בסכינים לגן הציבורי סמוך לביתו של מואטי, מתוך ידיעה שימצאו אותו שם. כשהבחינו בו תקפו אותו בצורה אכזרית ולא הותירו לו סיכוי. על גופו של מואטי נתגלו סימני דקירות בראש, בבטנו ובחזהו ממספר סכינים שהחזיקו החשודים. 

 

לאחר מעצרם, הודו ושיחזרו שניים מהחשודים את אירוע התקיפה ואילו חשוד שלישי המשיך להכחיש את המעשה. במשטרה מנסים לאתר גם את כלי הרצח ששימש את החשודים, לאחר שכנראה החשודים החביאו אותו בניסיון לשבש את החקירה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עדן אוחיון, חשוד ברצח גדי ויכמן
צילום: הרצל יוסף
אורגיל מואטי. נרצח בדקירות
מומלצים