שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  עלילות שמי זרחין וחמישים השחקנים

  איך הפך רעיון לסרט קטן וממזרי לפרויקט קולנועי ענק בהשתתפות יותר מחמישים שחקנים? שמי זרחין מספר על תהליכי היצירה של "העולם מצחיק". "לא היינו צריכים ללהק לו קבוצה או משפחה, אלא שבט", הוא אומר

   

  "העולם מצחיק", סרטו החדש של הבמאי והתסריטאי שמי זרחין, התחיל כרעיון קטן על סיפור אינטימי בהשראת הגשש החיוור. כמה שנים לאחר מכן, בעקבות ספר שכתב זרחין ("עד שיום אחד") הרעיון הקטן שהושהה בדרך בעקבות מותו של ישראל "פולי" פוליאקוב קרם עור וגידים כסרט גדול ומושקע - פקעת של עלילות שמשתלבות אחת בשנייה, ובסיפורן של דמויות שונות ומשונות, על רקע נופי טבריה.

   

  עוד על "העולם מצחיק":

   

  על מנת להחיות את התסריט ולהעניק לו פנים, נשמה וגוף על המסך, נדרש זרחין למשימה לא פשוטה: ליהוק של יותר מחמישים שחקנים וניהולם על סט הצילומים - בין טייק לטייק, בין לוקיישן ללוקיישן. בשיחה עם ynet, מגולל זרחין את הדילמות והאתגרים בהם נתקל במהלך הפקת הסרט - בעבודה עם השחקנים.

   

  שמי זרחין על הסט של "העולם מצחיק" (צילום: קרן נתנזון) (צילום: קרן נתנזון)
  שמי זרחין על הסט של "העולם מצחיק"(צילום: קרן נתנזון)
   

    

  "רק אחרי שסיימתי לכתוב, ועשיתי לעצמי את רשימת הדמויות, הבנתי שאני בצרות גדולות", הוא מספר. "מסרט קטנצ'יק וממזרי זה הפך להיות פרויקט לא פשוט, שלא צריך ללהק לו קבוצה או משפחה, אלא שבט".

   

  במאים ישראלים נוספים מדברים על סרטיהם :

   

  זרחין, שמאחוריו סרטים מוכרים ואהובים כמו "לילסדה", "הכוכבים של שלומי" ו"אביבה אהובתי", גייס את הניסיון שלו בעבודה עם שחקנים וכן בשירותיה של המלהקת אורית אזולאי כדי לצלוח את המשימה. "בסופו של דבר לא הגיעו כל כך הרבה שחקנים לאודישנים. לא פתחנו אותם לכלל תושבי ישראל. גם מכיוון שאודישנים זה לא דבר כל כך נעים - לא לשחקנים, גם לא ממש לי". בסופו של דבר התייצבו לאודישנים יותר ממאה מועמדים.

   

  שמי זרחין על הסט. כך מביימים שחקנים (צילום: ורד אדיר) (צילום: ורד אדיר)
  שמי זרחין על הסט. כך מביימים שחקנים(צילום: ורד אדיר)

   

  מבין אלו שצלחו את הסינונים והשתלבו בסרט בתפקידים גדולים יותר או פחות, בולטים זאב רווח, משה איבגי וישראל קטורזה שמאיישים תפקידי משנה קטנים יחסית. לצידם - בתפקידים מרכזיים יותר - בולטים דני שטג, אסי לוי ("שחקנית הבית" של זרחין), אלי פיניש, אולה שור-סלקטר, נעמה שטרית, אור בן מלך, משה אשכנזי, אבי גרייניק, שלומי קוריאט, רותם זיסמן-כהן, יחזקאל לזרוב ועוד.

   

  "אני חושב שהמשימה העיקרית שלי היא להעניק לשחקנים איזשהו מרחב שבתוכו הם יוכלו להביא את הדמות", אומר זרחין. "לכן אנ חושב שהדבר העיקרי שצריך לעשות זה לאפשר להם להיות מרוכזים.

  כדי לאפשר את זה, אני עושה גם כל מיני דברים שבשלבים הראשונים נתפסים על ידי שחקנים שלא עבדו איתי כדברים מוזרים, אולי אפילו אכזריים. אני מבודד אותם. אני לא מאפשר לאנשי הצוות לדבר איתם על הדמות. בוודאי שלא לתת להם פידבק, והם משוועים לפידבק". 

   

  עוד על אסטרטגיית בימוי השחקנים של זרחין ב"העולם מצחיק", תהליך התאמת הדמויות, האתגר הגדול ביותר, וההתנהלות שלו כבמאי על הסט הגדוש ("אפשר לראות בזה סוג של 'הפרעת קשב', אבל במקרה הזה היא מועילה. ההמולה על הסט מביאה לי שקט פנימי, שמסייע לי להתרכז") בווידאו המיוחד בהשתתפות זרחין. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רפי דלויה
  שמי זרחין. התחיל בקטן
  צילום: רפי דלויה
  לאתר ההטבות
  מומלצים