שתף קטע נבחר

השתמטות מגיוס: למוסא מותר, למוישה אסור

ועדת פלסנר לא באמת חשבה שצריך לדרוש שירות גם מהמגזר הערבי, והציבור הישראלי הגיב באדישות מצמררת. עכשיו הכל ברור - המחאה לא נבעה מדרישת שוויון לכל, אלא רק משנאת חרדים. טלי פרקש מבטיחה לחסום את הבקו"ם

אני עם הרב שטרנבוך מהעדה החרדית. בהפגנה הבאה אביא את השק והאפר מהבית, ואתייצב עם משפחתי בכיכר השבת. אם צריך, אחסום את שערי הבקו"ם בפני המתגייסים החרדים (שלא יהיו), יחד עם רבניות ונשות מעשה, כי זהו "צו השעה".

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

"ועדת פלסנר" שאמורה הייתה ליצור סוף לסיפור ה"איפה ואיפה", ולגבש מתווה אחיד לשוויון בנטל - בוחרת רשמית להשתמט, ושטרנבוך מתגלה לפתע כצודק וכצדיק. ואם זה כך, שתלמידי הישיבות יישארו בישיבות, סנקציות או לא. לפחות עד שמשהו שם יבין שנמאס לפראיירים להתחלף.

 

קל לתקוף את החרדים

חדי העין יכלו לראות את זה קורם עור וגידים. במהלך החודשים האחרונים נסובו הדרישות כלפי החרדים בלבד באופן מוחלט, חד כיווני ומקומם. טורים על גבי טורים נכתבו, הרוחות התלהטו ובכל אותו הזמן נחו ערביי ישראל על מרבצם בשלווה. "ועדת עברי" ומסקנותיה הברורות הנוגעות, בין היתר, לערביי ישראל נדחקו לקרן זווית. למעט בודדים כמו ליברמן והרשקוביץ, הוצאו הערבים באלגנטיות מהשיח הציבורי סביב שאלת הגיוס.

 

ועדת פלסנר השתמטה ממילוי תפקידה, וזה שווה שק ואפר (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
ועדת פלסנר השתמטה ממילוי תפקידה, וזה שווה שק ואפר(צילום: אלי מנדלבאום)

 

כל הניסיונות להכליל אותם רשמית במתווה החדש, נתקלו לרוב בתגובה מתחמקת של "נטפל גם בזה". דקה אחר כך חזרו התוקפים לנגוס בחרדים, כי זה הכי נוח והכי קל. רוב המוחים והדורשים והפראיירים מוכנים לוותר למי שערביותו-אומנותו. אז למה לי יושרה עכשיו? פוליטיקה מספיקה.

 

ואם חשבתי לתומי שפלסנר ומופז יתעשתו לבסוף, משום שיש גבול גם לפינות שאפשר לעגל במושג הזה שנקרא שוויון, התבדיתי. אפשר להקים ועדה לקידום "עקרון השוויון", עם החלטה רשמית על גיבוש מסקנות מפלות בצורה בוטה. זה מהלך שיכול לעבור בקלות בישראל בכלל "ובמאהל הפראיירים" בפרט. אלמלי הפורשים, הציבור הישראלי היה מאמץ אותן בחום, ולא מבין שיש כאן בעיה (לפחות עד הבג"ץ).

 

תודו, זה הכל משנאת חרדים

זה חודשים שאני מנסה לפצח איך הולך להם כזה קלף. מה עשה אחמד טיבי כדי להרחיק מהם את האש? איך אפשר להסביר

שתופעה כזו מתרחשת ללא ציוץ של מחאה? תמונת המצב של ערביי ישראל, נכון לעכשיו, כוללת פשיעה מוגברת, "אפליה מתקנת" בשירות הציבורי ובאקדמיה, מערכות מוניציפליות על סף קריסה מתמדת עקב גביית מיסים קלוקלת, שיעורי אי-תעסוקה גבוהים וקצבאות מכל סוג ומין. המספרים מדברים בעד עצמם. ועוד לא דיברנו על הבנייה הבלתי-חוקית המטורפת.

 

ואז כשמגיעים לישורת החובות האזרחיות, חלילה וחס מלדרוש או לחייב. גם לא שירות לאומי בתוך המגזר עצמו. משום מה, סעיד ומוסא מנוּעים מוסרית מלהרים טלפונים בקופת החולים, או לתגבר את המשמר האזרחי בכפר.

 

ככה זה, כשאתה תוקף חרדים אתה צודק, וכשאתה מעז ליישר את הדרישות עם ערביי ישראל אתה גזען. כשאתה דורש שוויון מהערבים, אתה בכלל מנסה לקושש קולות ולשפר מעמד בקרב קהל הבוחרים. אבל אם אתה עושה את אותו הדבר מול החרדים, אתה פועל צדק. די לראות את תגובות הפושרות בציבוריות הישראלית המאפשרות את הלגיטימציה להשתמטות הערבית, כדי להבין שהסיפור כולו מונע יותר משנאת חרדים, ופחות בשם עקרונות מוסריים.

 

אין שוויון - אין גיוס חרדים

באופן אישי עבורי זו תגלית עצובה במיוחד; כמי ששנים קראה לחרדים להתגייס לצבא ולהשתלב בחברה הישראלית; דאגה שהבעל

ישרת ואף יפנה לקצונה, התמונה שנחשפת היא קשה לעיכול. מתברר כי מאחורי התביעות והדרישות הצודקות, הסתתרה אמת מכוערת. מקומם לגלות כיצד רבים וטובים מוכנים להסיט מבטם, להתעלם מאי הנשיאה בנטל של מגזר אחד, ולהתנפל במלוא הכוח על מגזר אחר.

 

זה מעלה שאלות קשות מאוד אצל חבריי למגזר ואף אצלי על המטרה הראשונית של המהלך כולו: האם באמת מדובר כאן בדרישה לצדק, או שמא זהו סימפטום נוסף לשנאה? האם יש פה מטרה נסתרת להפוך את אזרחי ישראל החרדים לסוג-ב' ולמתג אותם כשק החבטות של החברה הישראלית - או שמא יש פה קריאה לאיחוד השורות שפספסתי, כשראיתי את פלסנר מגן בעוז על החלטתו המחוצפת?

 

אז במידה וחברי הוועדה הנותרים לא יתעשתו למען הקמת מערך אמיתי של שוויון לכל, והרכיבה הפרועה על גלי השנאה לחרדים לא תיפסק - נראה שאמצא את עצמי מצדו השני של המתרס, לובשת שק עם שטרנבוך, בשם המגזר ובשם "עקרון השוויון". השתמטות כזו מחובות של ועדה בישראל, שווה בהחלט איזה "גוועלד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24
מצטרפת למוחים
צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24
מומלצים