שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מש' הבריאות מאשר: קיצור קיבה לחולי סוכרת

  משרד הבריאות מאפשר מעתה לסובלים מסוכרת לעבור ניתוח לקיצור קיבה, גם אם אינם סובלים מהשמנת יתר חולנית, מדווח "ידיעות אחרונות". מרבית החולים שעברו את הניתוח - החלימו

  סוכרת על שולחן הניתוחים: משרד הבריאות מאשר לראשונה ניתוחים לקיצור קיבה כדי לרפא סוכרת, גם במטופלים שאינם שמנים באופן חולני.

   

  השמנת יתר חולנית היא מחלה כרונית הפוגעת במערכות רבות בגוף. היא מגבירה את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם, בסוכרת וביתר לחץ דם - ומקצרת את תוחלת החיים ופוגעת באיכותם. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, ישראל נמנית עם עשר המדינות המובילות בשיעורי ההשמנה.

   

  קראו עוד על קיצור קיבה:

   

  עם הזינוק במספר הניתוחים הבריאטריים (ניתוחים לקיצור קיבה) קבע לאחרונה משרד הבריאות נהלים חדשים לביצוע ניתוחים כאלה במבוגרים. כך לראשונה יוכלו לעבור את הניתוח חולי סוכרת מסוג 2 (סוכרת מבוגרים) - שלא ניתן לאזן את מחלתם באמצעות תרופות.

   

  החולים יורשו לעבור את הניתוח לקיצור קיבה גם אם הם לא סובלים מהשמנת יתר חולנית, אלא הם בעלי עודף משקל בינוני.‬

   

  ניתוח מרפא את המחלה

  ההחלטה התקבלה בעקבות שורה של מחקרים מהשנים האחרונות, שהראו כי ניתוח כזה מרפא את המחלה או לפחות מעלים את הסימנים הקליניים שלה. לפי המחקרים מהעולם ומהניסיון בארץ, מרבית החולים שעברו את הניתוח נרפאו: שיעור ההחלמה בעקבות הניתוח עומד על ‭90%-50%‬ מהחולים, תלוי בשיטה שבה בוצע הניתוח.

   

  פרופ איתמר רז, יו"ר המועצה הלאומית לסוכרת שעומדת מאחורי התוכנית החדשה, מסביר: "חלק גדול מחולי הסוכרת אינם מצליחים להגיע לאיזון מיטבי של רמות הסוכר בדמם. הניסיון בניתוחים בריאטריים לריפוי סוכרת בעולם מראה שהניתוח מרפא את הסוכרת בתוך ימים, ועשוי למנוע את חזרת המחלה בכלל או לדחות אותה למשך חמש עד 15 שנה. עם זאת, צריך לזכור שלניתוח כזה, כמו לכל ניתוח, יש גם סיבוכים‭."‬

   

  "השינוי בסוכרת בעקבות הניתוח הוא דרמטי מאוד‭,"‬ מוסיף ד"ר אנדרי קידר, מנהל המרפאה לכירורגיה בריאטרית בבית החולים בילינסון‭".‬אנשים שמגיעים לניתוח עם רמת סוכר בדם של 300 יוצאים ממנו עם רמה כמעט תקינה. חלק גדול מהחולים מפסיקים את התרופות נגד המחלה ולא נזקקים להן יותר‭."‬

   

  משרד הבריאות קבע כי הניתוח מומלץ למי שסובל מהשמנה חולנית ‭BMI)‬ גדול מ‭(40-‬ או לאלו שסובלים מהשמנה ‭BMI)‬ של ‭(40-35‬ וחולים בסוכרת או סובלים מיתר לחץ דם, ממחלת לב, מעודף שומנים בדם, מדום נשימה בשינה, מהפרעות בפוריות, מבעיות אורתופדיות שנגרמות על ידי השמנה, ממחלת פרקים ומכבד שומני.

   

  "הדרך שבה הניתוח מרפא את הסוכרת אינה ברורה לנו במאת האחוזים‭,"‬ מסביר ד"ר קידר. "בעקבות הניתוח יש ירידה של הגוף בעמידות לאינסולין, וכנראה שגם הירידה בכמויות האוכל שנכנס לגוף משפיעה לטובה על המחלה.

   

  "עוד אפשרות שנבדקת כיום היא שהשינוי שגורם הניתוח בפעולת העיכול משחק גם הוא תפקיד - הן בהתפתחות המחלה והן בריפויה. אין ספק שאנחנו הולכים לכיוון שבו הניתוח יהפוך לאמצעי טיפול מן השורה בסוכרת".

   

  ‬מי יכול לעבור כעת את הניתוח?

  מבוגרים עם עודף משקל בינוני (BMI 35-30) הסובלים מ:

   

  • סוכרת
  • יתר לחץ דם
  • מחלת לב
  • עודף שומנים בדם
  • דום נשימה בשינה
  • הפרעות בפוריות
  • בעיות אורתופדיות
  • מחלת פרקים
  • כבד שומני

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השינוי בסוכרת בעקבות הניתוח דרמטי מאוד
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים