שתף קטע נבחר

לבני: "התנועה" תומכת בסתיו לתפקיד הרב הראשי

חיזוק לרב סתיו במירוץ לרבנות הראשית: תמיכת יו"ר "התנועה" עשויה להבטיח ליו"ר 'צהר' רוב של 36 ח"כים בקואליציה המסתמנת. בבית היהודי ובליכוד טרם הביעו עמדה

תמיכת הפוליטיקאים ברב דוד סתיו בהתמודדות לרבנות הראשית הולכת ומתרחבת, וכיום נראה כי לרב דוד סתיו יש עתיד במירוץ לכס הרב הראשי, לפחות בכל הנוגע לחברות הפוטנציאליות בקואליציה המתגבשת: יו"ר "התנועה" ושרת המשפטים המיועדת, ח"כ ציפי לבני, הודיעה כי מפלגתה תפעל לקידום בחירתו של הרב סתיו לתפקיד הרב הראשי האשכנזי, זאת לקראת הבחירות לרבנות הצפויות להיערך בחודשים הקרובים.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

המירוץ לרבנות הראשית:

 

בישיבת הסיעה השבועית החליטו חברי "התנועה" לאמץ את עמדת ח"כ אלעזר שטרן, שכבר הביע את תמיכתו ברב סתיו, ובנוסף גם לקדם ולתמוך בחוקים שיקבעו ייצוג הולם לנשים בוועדה לבחירת דיינים ובגוף הבוחר את הרבנים הראשיים.

 

מסתמן: רוב

לבני ומפלגתה מצטרפים בכך ל"ישראל ביתנו" ו"יש עתיד" שהצהירו בשבוע האחרון כי סתיו הוא מועמדן לרבנות הראשית. החלטתה עשויה להתברר כמשמעותית במיוחד, משום שהיא מבטיחה לסתיו את תמיכתם 36 חברי כנסת (של שלוש המפלגות יחד) – רוב בקואליציה המסתמנת. ב"ליכוד" ו"בבית היהודי" טרם התקבלה החלטה בעניין.

 

יו"ר "הבית היהודי", נפתלי בנט, הקים לפני מספר שבועות ועדה שתבחן את הנושא, ותבחר באחד משלושת מועמדי הציונות הדתית לתפקיד. ההכרעה נדחתה לאחר הקמת הממשלה, וגורמים בסיעה מוסרים כי הסיבה לכך היא הבהרת יחסי הכוחות מול הציבור החרדי

 

בראשית השבוע הצהיר ח"כ הרב שי פירון, מספר 2 ב"יש עתיד", כי מפלגתו "רואה ערך גדול בכך שהרב הראשי הבא יהיה כזה שהוא וילדיו שירתו בצה"ל, ומהווה אות ומופת לגדלות בתורה ולמעורבות בחברה הישראלית". גם מזכ"ל "ישראל ביתנו", ח"כ פאינה קירשנבוים - כמו הרב פירון - הסבירה כי המפלגה החליטה לתמוך ברב סתיו מכיוון שהוא "מגלם בחייו שילוב בין תורה לעבודה, ובין שירות עם ישראל ללימוד וחיים על פי תורת ישראל... הוא עצמו שירת בצה"ל, וילדיו אף הם משרתים בצה"ל ובשירות הלאומי. הוא ובני משפחתו עסוקים בחיי היום-יום בקידומה של החברה הישראלית, ובחיבור בין מגזריה".

 

על המשרה הרמה מתמודדים רבנים נוספים: הרב אליעזר איגרא (דיין בבית הדין הרבני הגדול), ויעקב שפירא (ראש ישיבת "מרכז הרב") מהציונות הדתית, ובצד החרדי – הרבנים דוד לאו (רב העיר מודיעין-מכבים-רעות) ויצחק דוד גרוסמן (רבה של מגדל העמק). הרב דוד סתיו הוא יו"ר רבני "צהר" ורבה של מועצת שהם.

 

רוצה לשנות את פני הרבנות

הרב דוד סתיו הודיע על הצטרפותו הרשמית למירוץ לפני כחודשיים, ואמר כי מטרתו היא ליישם את "תוכנית ג' אלול" לחיזוק הרבנות הראשית. כן הדגיש כי מועמדותו איננה נגד החרדים, אלא חיבור החברה הישראלית כולה לבורא עולם. "מה שעשינו ב'צהר' במשך 17 שנה, הלכה למעשה - אנחנו מבקשים להפוך לנחלת העם כולו והמדינה".

 

הרב סתיו הוסיף כי בעיניי רבים יש "בירוקרטיה וניכור של הממסד הדתי" והוא מציע "יהדות במאור פנים ורוויית

משמעות אישית". את חזונו סיכם כ"רבנות ראשית שתשמש זרקור, מגדלור מוסרי, של צדק חברתי, אהבת תורה וחסד".

 

כהונת הרבנים הראשיים, יונה מצגר ושלמה עמאר, תסתיים בחודש הבא, אך עד להקמת ממשלה חדשה נדחו הבחירות למחליפיהם למועד לא ידוע.

 

בשבוע שעבר ניסתה קבוצה של רבנים - בהם בכירים בציונות הדתית, לבצע "מחטף" לקביעת "מועמד הציונות הדתית" בבחירות לרבנות. תומכי הרבנים דוד סתיו ויעקב שפירא המתמודדים על התפקיד, טענו כי "המשחק מכור לרב איגרא". היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין, אסר על רבנים ודיינים המכהנים מטעם המדינה ליטול חלק בבחירת מועמדים לתפקיד הרב הראשי, משום שדובר, לדבריו, ב"מעורבות בפעילות פוליטית לכל דבר ועניין" - ובכך מנע, למעשה, את השתתפות רוב המוזמנים בכינוס השנוי במחלוקת, וטרפד את המהלך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
הרב דוד סתיו. חיזוק משמעותי
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
צילום: גיל יוחנן
ציפי לבני. מחזקת מבפנים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים