שתף קטע נבחר

הרב סתיו לא מתאים למשרת הרב הראשי

אין חולק שהרב סתיו הוא תלמיד חכם ואדם נעים הליכות, אך נדמה שבלהט הקרב נשכחה העובדה כי רב ראשי לישראל נדרש קודם כל להיות גדול בתורה. הרב סתיו אינו כזה, וגם תמיכתם של בנט, לבני או ליברמן לא יהפכו אותו למועמד המתאים

המירוץ למשרת הרב הראשי האשכנזי הגיע אתמול לישורת האחרונה: סיעת הבית היהודי הכריזה כי יו"ר ארגון צוהר ורב מועצת שוהם, הרב דוד סתיו, הוא מועמדם לתפקיד הנחשק. לאחר אישור ההצעה, אמר השר בנט כי יש להתאחד מאחורי מועמדותו של הרב סתיו, שכן הוא " יאחד את העם בישראל ויביא לקירוב לבבות בין דתיים, חילונים וחרדים".

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

עוד על המירוץ לרבנות הראשית:

 

 

אלא שכמו המנטרה החלולה "אחי", שהופנתה ללא לאות ל"אחים" החרדים שלא ידעו למה זה מגיע להם, מוליכים בנט וחבריו את הציבור שולל בכל הנוגע למועמדותו של הרב סתיו.

 

הרב סתיו הוא אולי אדם נעים הליכות, מתנסח בצורה רהוטה ואף תלמיד חכם במידה זו או אחרת, אך בחירתו עלולה להביא לקרע בעם, כמו גם לאובדן האמון של חלק לא מבוטל מהציבור במוסד הרבנות הראשית.

 

עמדות חריגות

החברה הישראלית, יש לזכור, אינה מורכבת רק מאוסף של חובשי כיפה סרוגה החיים בתחושה מתמדת כי הרבנים והעסקנים החרדיים "גנבו להם את המדינה". במרחב הציבורי בישראל חיים גם לא מעט אנשים שאינם רואים ברב סתיו מועמד ראוי למלא את משרת הרב הראשי לישראל.

 

הציבור החרדי הוא חלק ניכר מהקבוצה הזאת, אך היא מכילה גם בני מגזרים אחרים: גם רבנים בכירים שאינם משתייכים לרחוב החרדי הכריזו בצורה חד משמעית כי הרב סתיו פשוט אינו מתאים. למה? בגלל הכיפה הסרוגה שלראשו, והעובדה שהוא עומד בראש ארגון "צהר" המזוהה כמתנגד לתפיסה החרדית? מסתבר שלא.

 

הרב שלמה אבינר, מגדולי רבני הציונות הדתית, פרסם בתחילת הדרך מכתב תמיכה ברב סתיו אך לאחר מכן חזר בו. לדברי הרב אבינר, הסיבה שמשך את מכתבו פשוטה בחריפותה: הרב סתיו מתאים לתפקידים אחרים, אך לא למשרת הרב הראשי.

 

רב ראשי צריך ללכת בנתיבים הסלולים של מסורת ישראל, ומכתביו ומאמירותיו של הרב סתיו עולה כי הוא מחזיק בעמדות חריגות. חוסר ההתאמה שלו אינו קשור להשתייכותו לציונות הדתית או לעמדותיו הפוליטיות, כי אם רק לפסקיו בעניינים מהותיים שנחשבים לא מקובלים.

 

רב ראשי, לא יחצ"ן

לדעה גלויה זו שותפים רבנים ציוניים בולטים נוספים כמו הרב אליקים לבנון, הרב חיים דרוקמן ואחרים, שאינם שייכים כלל למגזר החרדי. גם הרב עובדיה יוסף - שהגדיר את בחירתו של הרב סתיו כלא פחות מ"הרס הרבנות הראשית", לא התנגד מעולם לבחירתו של הרב אריאל, שהוא מגדולי התורה בדור זה, וגם רב ציוני מובהק ונשיא של אותו ארגון "צהר".

 

תומכי הרב סתיו טוענים כי הרבנות לא מסבירה את פניה די לחברה הישראלית, וכי הוא זה שיביא את השינוי המיוחל. טענה זו היא לא פחות ממגוחכת. האם מישהו היה מעלה על דעתו כי למשרת מנהל מחלקת קרדיולוגיה בבית החולים ייבחר רופא משפחה חביב, נעים הליכות ורהוט רק מכיוון שלמחלקה יש יחסי ציבור גרועים? הרי לשם כך, נועד היחצ"ן או הלוביסט.

 

אין חולק שנדרשת רוויזיה במערך השירות של הרבנות, ושסתיו הוא רב תלמיד חכם, אך נדמה שבלהט הקרב

נשכחה העובדה כי העומד בראש ההיררכיה הרבנית החשובה במדינת ישראל נדרש להיות קודם כל גדול בתורה ומוכר על ידי גדולי הרבנים מכל החוגים כמתאים לתפקיד.

 

הרב סתיו אינו כזה, וגם קמפיין יקר ואישור של ציפי לבני, איילת שקד ואפילו של אביגדור ליברמן לא יהפכו אותו למתאים.

 

בחירה ברב סתיו, נציג בנט-אורבך-שקד והמפלגות החילוניות - במקום במועמד מוסכם ומקובל שאינו מעורר מחלוקת כה חריפה - תוסיף אולי עוד נקודת זכות במלחמה נגד ש"ס, אך לא תועיל לציבור, שיזכה ברב ראשי שכל הצלחתו נעוצה בהיותו מזוהה עם התפיסה האנטי-חרדית.

 

ועל כך אמר הרב אבינר בישרות: "אני מעדיף תלמיד חכם גדול חרדי, מאשר תלמיד חכם לא גדול - ציוני דתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
לא מוסכם. הרב דוד סתיו
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
מומלצים