שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

ערב בערבה: הבדל של יום ולילה

ממש כמו בע"ח שנחים ביום ופועלים בלילה, כך מתעוררות הערבה עם רדת החשכה. לילות של מטאורים, טיולי בוקר קרירים ועפיפונים שתופסים טרמפ על הבריזה. קיץ על החול

הגברים מתחברים לאדמה והנשים אומרות שהשיער שלהן מעולם לא נראה כל כך טוב - ככה זה שהבריזה המדברית עושה את דרכה לערבה כשהשמש שוקעת בקיץ.

 

עוד על תיירות מדברית בערוץ התיירות:

 

ואכן, בשעת בין השמשות קם לתחייה עולם מדברי שמרסק מיתוסים של חום, לחות וזיעה בדרום הכי דרום של הארץ. בשעה שכולם מסתגרים במזגני הבית במרכז ובצפון, בערבה מתחילים לצאת החוצה.

 

מתי, למשל, החזקתם לאחרונה עפיפון ורצתם אחריו בחול? אבל איפה תמצאו רוח מספיק חזקה באמצע הקיץ?! ובכן, לעת ערב החולות הרותחים של חולות סמר משנים טמפרטורה ורוח צפונית שוטפת ומפסלת בדיונות הכי מיוחדות באזור.

 

שמורת הטבע, שנמצאת מדרום-מזרח לקיבוץ אליפז, מוכרת לרבים מהמאבק (שעדיין ניטש) של תושבי הערבה נגד כריית החול המיוחד שלה לצרכי בנייה.

 

מתוך 15 ק"מ של דיונות חול, שהיוו קרקע פוריה לבעלי-חיים נדירים, נשארו כיום רק כשני ק"מ בלבד. בפעילות הפרחת עפיפונים של קיבוץ אליפז בימים א' ו-ג' (35 שקלים למשתתף), תלמדו על השמורה והמאבק לשמירת מדבר החול המיוחד כל כך, וכמובן תקבלו ערכת עפיפון במתנה ליצירת גשם של צבעים בשמיים מול הרי אדום בשקיעה.

 

הבריזה טובה לשיער וגם לעפיפון. בחורה יפה בחולות סמר (צילום: זיו ריינשטיין)  (זיו ריינשטיין) (זיו ריינשטיין)
הבריזה טובה לשיער וגם לעפיפון. בחורה יפה בחולות סמר (צילום: זיו ריינשטיין)

 

בשביל השוקו

זה כבר שנים שרבים מהנוסעים לאילת נוהגים לעצור בפונדק יטבתה המוכר, ולו רק לטעום את השוקו הקר של הקיבוץ הראשון בערבה.

 

>> כל קיץ קורה דבר מה - עמוד החופש הגדול של ערוץ התיירות

 

אבל עכשיו מזמינים ביטבתה את הציבור לביקור לילי ולהצצה אל "מאחורי הקלעים" של

תעשיית החלב המדברית, שלפי אנשי הקיבוץ מספקת כ-65 אחוזים מתצרוכת החלב בישראל.

 

כאלף פרות יש בקיבוץ השוקו, מתוכן כ-600 נותנות חלב, ואת חלקן ניתן לראות בפעולה בסיור בימים ב' ו-ה' בשעה 20:30 (40 שקלים לאדם). הסיור שמודרך על-ידי אחד מחברי הקיבוץ, עובר במחלבה, באזור ההמלטה של העגלים הקטנים ובאזור המקלחות לצינון של הפרות (כן, גם להן חם בקיץ).

 

הסיור מסתיים, כמובן, בטעימת שוקו קר, אבל למי שעדיין חם מוזמן להצטרף לאחת מסדנאות הגלידה שמקיים הקיבוץ (בתשלום נוסף).

 

להבין מאיפה מגיע השוקו שלנו. מחלבת יטבתה (צילום: זיו ריינשטיין)  (זיו ריינשטיין) (זיו ריינשטיין)
להבין מאיפה מגיע השוקו שלנו. מחלבת יטבתה (צילום: זיו ריינשטיין)

 

וודסטוק של כוכבים

סיורי לילה ייחודיים מתקיימים גם בפארק תמנע - ממלכת הנחושת שהתקיימה כבר לפני יותר מ-3,000 שנים. פרט לסרט על כריית הנחושת של המצרים הקדמונים במקום, יהיה ניתן לקיים סיור שקיעה עצמאי או מודרך (49 שקלים ו-59 שקלים לאדם בהתאמה), ולצפות בעמודי שלמה המוארים בלילה, באתר הקשתות, זחילה במנהרות הכרייה או להתרגע עם משקה קר מול האגם.

 

אבל ה-אטרקציה של תמנע בקיץ הזה היא פסטיבל הכוכבים שייערך ב-12 באוגוסט - לילה של תצפית על גרמי השמיים בטלסקופים, מלווה בהסברים, סרטים ושאר פעילויות לילה באזור, כמו רחצה לילית, האכלת טורפים בחי-בר יטבתה ועוד.

 

ללמוד על רזי כריית הנחושת. עמודי שלמה מוארים בתמנע (צילום: ארכיון תמנע) (צילום: ארכיון תמנע)
ללמוד על רזי כריית הנחושת. עמודי שלמה מוארים בתמנע(צילום: ארכיון תמנע)

 

קניון שחורת: מתחילים בצל, מסיימים בשמש

הוא נחשב לאחד המסלולים היפים והמוכרים בהרי אילת, שלרוב מטוייל בתקופת החורף, אבל דווקא בקיץ יתרונו של נחל שחורת בא לידי ביטוי במיעוט מטיילים וריבוי עוצמתו של הטבע.

 

לטיול מעגלי זה בן כשעתיים, מומלץ כמובן לצאת עם הנץ החמה - 06:30 היא שעה טובה להתוודע לשעטנז הסלעים שמצפה לכם: החל מסלעי הגרניט האדומים, דרך אבן החול לגווניה וכלה כמובן בסלעי גיר ודולומיט המוכרים. אך המופעים המעניינים לא פחות שמציע נחל שחורת הם של חרסית וגבס (סלע משקע שנוצר בלגונות), המעוררים בדמיון תקופות שכל האזור הזה היה מכוסה בים לסוגיו השונים.

 

חצי צל, חצי שמש. קניון שחורת בשעת בוקר מוקדמת (צילום: זיו ריינשטיין)  (זיו ריינשטיין) (זיו ריינשטיין)
חצי צל, חצי שמש. קניון שחורת בשעת בוקר מוקדמת (צילום: זיו ריינשטיין)

 

רובו של המסלול מוצל בשעות המוקדמות של היום ולמרות שהסיפא שלו בשמש, כולל עלייה מתונה לתצפית שממנה מתחילים לרדת, הבריזה הנעימה של הבוקר משכיחה את החום שהשמש כבר שולחת מעל הרי אדום.

 

החורף הטוב שעבר על הערבה בחודשים האחרונים, הותיר בה רזרבה של נוזלים שמהם נהנים הצמחים. בטיול זה תפגשו פגוניה ערבית פורחת בפרחיה הסגולים, זוגן אדום שעלעליו סקולנטיים וירוקים, וכמובן מיני בעלי-חיים, כמו חוגלות, סלעיות למיניהם ולא מעט גללים בצורת חרצני זית, המעידים כי גם היעלים טיילו פה, ממש כמוכם.

 

המצחים נהנים מהצל וממשקעי החורף. פגוניה ערבית בנחל שחורת (צילום: זיו ריינשטיין)  (זיו ריינשטיין) (זיו ריינשטיין)
המצחים נהנים מהצל וממשקעי החורף. פגוניה ערבית בנחל שחורת (צילום: זיו ריינשטיין)

 

הקניון האדום: עוגת רולדה מעשה ידי הטבע

מסלול בוקר אחר שמספק בחלקו צל תמצאו בקניון האדום. בנחל שני שנמצא בגבה של הערבה (כניסה מכביש 12) עובר קניון של אבן חול אדומה, ומכאן שמו.

 

המסלול שאמנם מתחיל בשמש (כרבע שעה של הליכה) וממשיך בצל, מיד מכניס את המטייל לתוך מופע מרהיב של צורות ומפלסי אבן חול, שקיבלה את צבעה האדום מתחמוצת הפחמן, או חלודה אם תרצו, והמים שעברו כאן לפני שנים אין-ספור חתרו ויצרו בה מעוק יפה ומוצל, שעל קירותיו צורות ושכבות לבנות ואדומות - עוגת רולדה מעשה ידי הטבע.

 

בקניון האדום תמצאו שני מסלולים מעגליים. אחד קצר, בן 800 מטרים שייקח אתכם במשך שעת הליכה במסלול ירוק, ואילו ארוך יותר (שמומלץ לשמור לחורף) בן 6 ק"מ.

 

עם סיום המסלול, מומלץ לנסוע מספר דקות דרומה על כביש 12 לעלות למצפור הר יואש - אחת התצפיות המרהיבות על אזור הרי אילת, אדום וארבע מדינות: ישראל, מצרים, ירדן וערב הסעודית.

 

טיול בין צל לשמש והרבה אבן חול. הקניון האדום (צילום: זיו ריינשטיין)  (זיו ריינשטיין) (זיו ריינשטיין)
טיול בין צל לשמש והרבה אבן חול. הקניון האדום (צילום: זיו ריינשטיין)

 

בקיצור, שהקיץ והחום לא יפחידו אתכם - התיירות בערבה חיה וקיימת גם בעונה החמה. רק צריך לפתוח את הראש, את הלב ולהתאהב.

 

לפרטים נוספים על אירועי הקיץ בערבה

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זיו ריינשטיין
חולות סמר דיונה ערבה
זיו ריינשטיין
מומלצים