שתף קטע נבחר

מכת טרמיטים בבית: הקדימו תרופה למכה

מי הם הטרמיטים הפוגעים בבית שלנו? איך נמנע את הגעתם? איך מדבירים טרמיטים בבית נגוע? ככל שתזהו מוקדם יותר את פוטנציאל החדירה של החרק הקטן והחיוור - כך תוכלו להתמודד טוב יותר עם הנזק שהוא עלול לגרום

הטרמיטים, אותם חרקים קטנים המסבים נזק רב לבתים שלנו, הם מסוגי המזיקים הקשים ביותר להדברה.  כדי להדביר טרמיטים בצורה היעילה ביותר, צריך לעשות זאת עוד לפני בניית הבית, משום שקני הטרמיטים נמצאים בעומק האדמה, ממש מתחתיו. אם גיליתם שהבית שלכם נגוע בטרמיטים, הדברתם היא עניין מסובך ויקר יחסית להדברת מזיקים אחרים.

 

הטרמיט הוא חרק קטן וחיוור, החי במושבות של עד 2 מיליון פריטים, בתוך עצים יבשים או במעמקי האדמה. מה שהופך את הטרמיטים לגורם מזיק בבית, הוא התזונה שלהם: הם ניזונים מסוגי עץ שונים, ולכן עלולים לאכול את הדלתות, המשקופים וידיות העץ. רהיטי עץ נגועים בטרמיטים אולי לא ייראו כך במבט ראשון, אך בבדיקה מעמיקה נגלה כי כל העץ חלול מבפנים, והרהיט עלול להתפורר ולקרוס בסופו של דבר.

 

ככל שתזהו מוקדם יותר את פוטנציאל החדירה של הטרמיטים, תוכלו לצמצם את ההוצאות על מיגור המזיקים ועל תיקון הנזקים בהמשך. בן ציון אליה, מנהל ציוס המדביר, הסביר כי אם הבחנתם בטרמיטים בחצר או שמעתם על פגיעה אצל השכנים, מומלץ להקדים תרופה למכה ולהזמין חברת הדברה מקצועית, משום שהטרמיטים נודדים. אם השכנים זכו לביקור, יש סיכוי רב שיגיעו גם אליכם. היתרון הגדול של זיהוי מראש הוא אפשרות להדברה מחוץ למבנה, ומניעת נזקים ממשיים לבית.

 

כיצד נזהה בית נגוע טרמיטים?

חושדים שהטרמיטים כבר קפצו לביקור? את הטרמיטים עצמם קשה לזהות משום שהם יוצאים בעיקר בחושך ונעים במנהרות. כיצד בכל זאת נוכל לזהות פגיעה?

הופעה של מצבורי חול קטנים סמוך למשקופים או בפינות החדר.

נסו לדקור עם מברג את החיבור של המשקוף לדלת. אם הבית נגוע בטרמיטים, המברג יחדור בקלות את המשקוף האכול מבפנים.

מציאת זוגות כנפיים שקופות בכל הבית מהווה סימן לקיום מושבות טרמיטים.

טיפ חשוב: אם הבית שלכם כולל אלמנטים רבים מעץ (רהיטים, משקופים, פרגולות, דלתות ועוד), רצוי להזמין בכל שנה-שנתיים בעל מקצוע שיבדוק אם יש טרמיטים בבית.

 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

טרמיטים. אוהבים משקופים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
טרמיטים. אוהבים משקופים(צילום: shutterstock)
 

 

על מנת להפחית סיכויים לפגיעת טרמיטים, פאנל המומחים של המקצוענים ממליץ על כמה צעדים שכל אחד יכול לבצע:

הקפידו לאוורר אזורים עם סדקים ותעלות מתחת לבניין ובקירות. בכל מקרה אל תכסו ותסתמו את הסדקים, משום שהאזור הלח והטחוב רק יקסום לטרמיטים.

בזמן הבנייה, הורו לקבלן המבצע להימנע מיצירת מגע של יסודות הבניין העשויים עץ עם הקרקע. כמו כן דאגו שמתקיני הדק או הפרגולה בחצר יקפידו על פער של 40 ס"מ לפחות בין אלמנטים עשויים עץ לקרקע.

אם הצטברה פסולת עץ בעקבות הבנייה, היפטרו ממנה הרחק מהבית.

פיזור חצץ סביב הבית (ברוחב של 30 ס"מ ובעומק של 20 ס"מ) ידוע בתור צעד שמרחיק טרמיטים. תוכלו לעשות זאת לבד או בעזרתו האדיבה של הגנן שלכם.

 

עוד בנושא:

איך להדביר את הבית ולשמור על הילדים?

הכל על הדברה ירוקה לגינה

מחירון ההדברה השלם של המקצוענים

מצא מדביר

 

הדברה לפני תחילת הבנייה

הטיפול היעיל ביותר נגד טרמיטים הוא טיפול מונע לפני בניית הבית או במהלך השיפוץ. טיפול מקדים שכזה יכול לחסוך כסף רב ונזקים הרסניים בעתיד. הזמנת מדביר שילווה את הבנייה תעלה הרבה פחות מטיפול בבית שהתגלה כנגוע בטרמיטים, והטיפול בשלב זה גם יעיל יותר.

 

ליווי של מדביר מקצועי כולל ריסוס השטח בו עומד להיבנות הבית, לפני הקמת היסודות, וריסוס רצפת הבטון והחול לפני הריצוף. אליה טוען כי "לאחר ריסוס של החול בחומר המכונה פרמיס, הסיכוי לטרמיטים אחרי השלמת הבנייה הוא קטן מאוד".

 

גיליתם טרמיטים? כך תדבירו בית נגוע

הדברת טרמיטים היא אחת מהמשימות המסובכות ביותר מבין ההתמודדויות עם המזיקים השונים. גם אם זיהיתם מספר קטן של טרמיטים, מדובר בבעיה מורכבת, משום שהם חיים במושבות ענק, ורוב הפעילות שלהם מתרחשת עמוק מתחת לאדמה.

 

חיסול הטרמיטים שעולים מעל פני השטח לא ימגר את הבעיה. רק קטילה של מושבת הטרמיטים תחסל את הקן כולו והבעיה תיפתר. לכן, האתגר הגדול של בעלי המקצוע הוא איתור הקן, שלעתים נמצא גם 5 מטרים מתחת לפני הקרקע.

 

השיטה המקובלת בקרב המדבירים היא קידוח באמצעות ציוד מיוחד לאורכם של הקירות, ולאחר מכן הזרקה של חומר הדברה מיוחד נגד טרמיטים, ישירות אל הקרקע. המטרה: ניסיון לפגוע בקן עצמו ולהשמיד אותו, בנוסף ליצירת שכבת הגנה מסוימת המונעת התקרבות של הטרמיטים אל גבולות הבית. במשקופים הנגועים תוכלו לטפל על ידי קידוח המשקוף והזרקת חומר הדברה ישירות אליהם, זאת בנוסף ליצירה של מחסום ממתכת בין המשקוף לקרקע.

 

הכנת הבית לקראת הדברה

הדברת טרמיטים נעשית בחומרים כימיים מסוכנים, ולכן כדאי לפנות את השטח שעובר הדברה, הוציא מזון מהארונות המודברים, להרחיק רהיטים מהקירות, לפנות שטח עבודה למדביר ולנקות היטב לאחר סיום העבודה.

 

טיפ חשוב: כל שימוש בחומר הדברה שאינו ייעודי נגד טרמיטים (ריסוס בחומר ביתי או ריסוס על ידי מדביר שלא מתמחה בטרמיטים), פוגע בסיכוי להדביר את הטרמיטים, משום שהוא לא פועל לחיסול המלכה, אלא רק הורג רק את החרקים המצויים בבית.

 

איך לבחור בעל מקצוע?

אפרת גילה דנן, סמנכ"ל השירות של המקצוענים משיבה: "בעיית טרמיטים מצריכה בעל מקצוע מנוסה ומומחה הרבה יותר מבהדברה רגילה נגד חרקים. מדביר שלא יודע להתמודד עם טרמיטים יבזבז את זמנכם וכספכם ולא יצליח לפתור את הבעיה". לדבריה, בבדיקה שעורכים למדבירים לפני שילובם במערך בעלי המקצוע של המקצוענים, נבדקים הרישיונות הנדרשים מהמשרד להגנת הסביבה. "אני ממליצה לקבל מהמדביר מידע על חומרי ההדברה שבהם הוא משתמש וכן הנחיות מדויקות לגבי השפעותיהם על יושבי הבית, לרבות חיות המחמד, כלומר: האם החומרים מאושרים לשימוש על פי חוק וכמה זמן צריך להישאר מחוץ לבית אחרי ההדברה".

 

התשלום על הדברת טרמיטים מחושב לרוב על פי מטר, לאחר בחינת חגורת ההגנה הנדרשת סביב הבית. המחיר אינו זול, אך זכרו שמדובר בעלויות של חומרים מיוחדים, זמן עבודה, והידע המקצועי הספציפי למיגור טרמיטים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
טרמיטים. הדברה מוקדמת מונעת נזק
צילום: עידו ארז
מומלצים