שתף קטע נבחר

המחאה בכותל: מדירים אותנו לחצר האחורית

"נשות הכותל" ותומכיהן התכנסו למשמרת מחאה ולימוד בת יממה ברחבת הכותל, בעקבות פרסומו של המתווה החדש לרחבה שוויונית. יו"ר התנועה כינתה אותה "במה על פיגומים", והוסיפה: "אחרי שירקו עלינו וזרקו עלינו ביצים, זוכים הבריונים החרדים לתגמול מצד ממשלת ישראל, ואנו מורחקות"

נשות הכותל פתחו אמש (יום א') בשביתת מחאה בת יממה ברחבת הכותל המערבי, בעקבות הכרזת השר נפתלי בנט מוקדם יותר, על פתיחת רחבת תפילה שוויונית בין שער המוגרבים לקשת רובינסון - רחבה שאותה כינו "מרפסת שיזוף".

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

משמרת המחאה יושבת מתחת לעמדה של דגלי ישראל, ומורכבת מחברות הנהלת הארגון ותומכים הקוראים לציבור להגיע למקום ולהזדהות עימם. במקביל מתקיימות במקום קבוצות לימוד בנושאי יהדות.

 

ענת הופמן: "הרחבה המוצעת לא מאפשרת את הדברים הכי סמליים בכותל – הנגיעה בקיר או הכנסת הפתק". כך נראית "עזרת ישראל" (צילום: שירה פרוס) (צילום: שירה פרוס)
ענת הופמן: "הרחבה המוצעת לא מאפשרת את הדברים הכי סמליים בכותל – הנגיעה בקיר או הכנסת הפתק". כך נראית "עזרת ישראל"(צילום: שירה פרוס)

 

ענת הופמן, יו"ר ארגון "נשות הכותל", הדגישה כי היא וחברותיה שוללות מכל וכל את המתווה החדש, והן ימשיכו להתפלל בעזרת הנשים בכותל המערבי, כפי שהתירה להן פרשנותו המחודשת של בית המשפט המחוזי, לפני כחמישה חודשים.

 

היא הסיפה וציינה כי נשות התנועה תולות את יהבן בשר האוצר יאיר לפיד, ובשרת המשפטים ציפי לבני: "עליהם לעצור כל מהלך שעלול לפגוע בעיקרון השוויון לנשים בכותל", אמרה. "עליהם לבלום את 'מתווה מנדלבליט' המהווה עקיפה מסוכנת לפסק דין סובל, שקבע חד-משמעית כי נשות הכותל הן חלק ממנהג המקום, וזכותן להתפלל בעזרת הנשים בכותל. ללא חתימתה של שרת המשפטים, לא ניתן יהיה לקדם את המהלך".

 

הרחבה החדשה - "במה על פיגומים"

הופמן תקפה את השר לענייני ירושלים והתפוצות, נפתלי בנט, והאשימה אותו "כי הוא משמש שופרם של רב הכותל והרבנים הראשיים, ותומך בעמדותיהם הקיצוניות על חשבון נשות ישראל". לדבריה, "לא אחדות הוא מוביל, כי אם תהום עמוקה נפערת בגללו בין נשים לגברים ובין יהודי ליהודייה".

 

"הבריונים קיבלו פרס - ואנחנו הודרנו". משמרת המחאה בכותל הלילה (צילום: אושרת בן שמשון) (צילום: אושרת בן שמשון)
"הבריונים קיבלו פרס - ואנחנו הודרנו". משמרת המחאה בכותל הלילה(צילום: אושרת בן שמשון)

 

היא כינתה את הרחבה החדשה "במה על פיגומים, שאין לה שום קשר לקדושת הכותל", וחזרה על הכינוי "מרפסת שיזוף שצופה על הכותל המערבי מרחוק", כפי שאמרה ל-ynet מיד לאחר מסיבת העיתונאים. "זהו פתרון מביך שמדיר למעלה מ- 50% מעם ישראל לחצר האחורית", אמרה. והוסיפה כי אין לרחבה הזו שום קשר לקדושת הכותל. "מדובר ב'מרפסת שיזוף' שצופה על הכותל המערבי מרחוק, וגם לא מאפשרת את הדברים הכי סמליים בו – הנגיעה בקיר או הכנסת הפתק".

 

את המתווה החדש לרחבה הציע מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט. הרחבה שתיקרא "עזרת ישראל" (שם זמני), תוקם צפונית ל"קשת רובינסון" ודרומית לשער המוגרבים, ותהווה את המשכה של רחבת הכותל, אך לא תחובר אליו – וזאת, לטענת גורמים הנוגעים בהחלטה, כדי למנוע עימות עם העולם המוסלמי (לפני שנתיים הוחלט ברגע האחרון למנוע את הריסת גשר המוגרבים הזמני, ולהקים במקומו גשר קבוע, בעקבות לחץ מצד מצרים וירדן - ובשל חשש ממהומות, נוכח הטענה השקרית כי העבודות ייגרמו לפגיעה כלשהי במסגד אל-אקצה).

 

"מה המניע? אהבת השם"

"אחרי שקיללו אותנו, ירקו עלינו וזרקו עלינו ביצים, זוכים היום הבריונים החרדים לתגמול מצד ממשלת ישראל כשנשות הכותל מורחקות מהרחבה", אומרת הופמן. "במקום להוציא 'כרטיס אדום' לעבריינים עצמם, בוחרים שרים בממשלה בדרך הקלה של השתקה והדרת נשים. מסתבר שהאלימות והבריונות משתלמת כשבאים להשפיע על מדיניות הממשלה".

 

ד"ר אלה קנר, חברת הנהלת נשות הכותל, אמרה: "אני, כמו נפתלי בנט, שייכת לאורתודוכסיה המודרנית ולציונות הדתית. אני מתקוממת על כך שלא התחשבו בכך שקבוצתנו מורכבת מנשים מכל הזרמים, ואני - כמייצגת את האורתודוכסיות בקבוצה - לא אמצא את מקומי במתווה החדש, שמציע תפילה מעורבת ללא מחיצה.

 

"הגיע הזמן שיתנו לנו מקום שבו נוכל להתפלל לקדוש ברוך-הוא תפילה אמיתית וכנה, ובלי שישאלו אותנו כל הזמן את השאלה 'מה המניע'. המניע – אהבת השם".

 

על פי המתווה החדש, מיועדת רחבת התפילה החדשה עבור הזרמים הליבראליים בכלל, ו"נשות הכותל" בפרט,

במסגרת פשרה בינן לבין הקהילה החרדית בנושא התפילה בכותל המערבי. היא תהיה מעורבת לגברים ולנשים, ולפי בנט אמורה להיפתח כבר לקראת החגים הקרובים. שטחה של הרחבה - כ-450 מ"ר, ויוכלו להתפלל בה כ-450 איש - גברים ונשים. הכניסה למקום תהיה פתוחה 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, והכניסה – כמו זו לרחבה המסורתית - תהיה ללא תשלום.

 

הרחבה השוויונית מיועדת לתפילה ולטקסי בר ובת מצווה בלבד, ולא ניתן יהיה לערוך בה חתונות. במקום יהיו סידורי תפילה וחומשים, וכן סדרנים שיפקחו על הסדר והניקיון, כולל נגישות לנכים דרך הגן הבוטני. חידוש מפתיע ומעניין הוא שברחבת הכותל החדשה ייאסר לחלוטין על קיבוץ נדבות.

 

השר בנט אמר כי אינו מוכן "שיהיו מריבות פנימיות של העם היהודי במקום קדוש זה לפני ראש השנה. את האנרגיות שלנו עלינו לתעל לתפילה, לסליחה ולאחדות, לצד שמירת הסטטוס-קוו בכותל המערבי". נשות הכותל הביעו הנתגדות מיידית, וכנסו מסיבת עיתונאים שבה הודיעו על דחיית המתווה.

 

 • הרב עובדיה אושפז. תפילות לרפואתו
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אושרת בן שמשון
  משמרת המחאה הלילה בכותל
  צילום: אושרת בן שמשון
  מומלצים