שתף קטע נבחר

"נשקפת סכנה לחיי הרב עובדיה"

לאחר שעבר לילה יציב, קיימו הרופאים הערכה חוזרת בנוגע למצבו של הרב עובדיה יוסף, והם מדווחים על שינוי מגמה ומדגישים את מצבו הקשה. פרופ' יעקב נפרסטק: יש כשל של מספר מערכות. נשקפת סכנה לחיי הרב עובדיה. בתו, עדינה בר-שלום: אני לא שווה כלום בלעדיו

לאחר עדכונים ושמועות על מצבו של הרב עובדיה יוסף, המאושפז במצב קשה בבית החולים "הדסה עין כרם" שבירושלים, נערכה אחר הצהריים (יום ג') מסיבת עיתונאים בבית החולים, שבה נמסר עדכון על מצבו. פרופ' יעקב נפרסטק, המשנה למנכ"ל המרכז הרפואי "הדסה", מסר כי מצבו של הרב ממשיך להיות קשה, וכי ישנם כשלים בכמה מערכות בגופו. "כשיש כשל של הרבה מערכות נשקפת סכנה לחיים", הסביר. 

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

"אני חוזר כרגע ממיטתו של הרב", אמר פרופ' נפרסטק. "מצבו קשה. הוא מורדם ומונשם, נזקק לסיוע תרופתי לתמיכה בלחץ הדם, ולמכשור רפואי לשמירת תקינות קצב הלב ותפקוד הכליות, וזה מצביע על כשל של מספר מערכות שמצריכות סיוע רפואי".

 

"ברגע שיש כישלון של מספר מערכות, זה לא צירוף חשבוני של אחד ועוד אחד. אחד משפיע על השני", הוסיף, ואמר כי הצוות הרפואי מנסה לייצב את מצבו. "אנו מקווים לטוב. סביב מיטתו - בני משפחתו, וכל ההחלטות נעשות תוך מתן הסברים לבני המשפחה, אשר סומכים את ידיהם עלינו".

 

מוקדם יותר נמסר כי חלה החמרה קלה במצבו של הרב עובדיה יוסף, ובתום התייעצות שקיימו הרופאים המטפלים במנהיגה הרוחני של ש"ס, הוחלט להשאירו מורדם ולהגביר את הטיפול התרופתי. ההחלטה התקבלה לאחר שחל שינוי לרעה במצבו לעומת הלילה, שבמהלכו חל שיפור מסוים. מצבו מוגדר כעת קשה, אך יציב.   

 

פרופ' דן גילון, הקרדיולוג המטפל ברב, סיפר מוקדם יותר היום, כי לאחר שעבר לילה יציב קיימו הרופאים הערכה חוזרת בוגע למצבו, והם מדווחים על שינוי מגמה ומדגישים את מצבו הקשה של הרב. לדבריו, כעת יש צורך בטיפול תרופתי נוסף ברב יוסף במטרה לחזק את לחץ הדם.

 

"אנחנו רואים בזה דבר לא טוב, ובמיוחד לאדם במצבו וגילו של הרב של הרב הסובל מפגיעה באיברים שונים – הלב, הכליות והריאות. מקווים שאפשר יהיה לשפר את מצבו, המצב הנוכחי מראה כיוון לא חיובי", אמר.

 

"לקרוע שערי שמיים"

מועצת חכמי התורה של ש"ס שבה היום על קריאתה לציבור הרחב בארץ ובעולם, להתאחד בתפילה ו"לקרוע שערי שמיים" לרפואת נשיאה, הרב חיים עובדיה יוסף בן ג'ורג'יה (שהמקובלים הוסיפו לו שם אתמול), ולהקדיש את לימוד התורה בליל הושענא רבה (הלילה, יום ג') - שבו נהוג ללמוד תורה כל הלילה - לזכותו של הרב.  

 

ברחבי הארץ מתכנסים מאמינים רבים בעצרות תפילה לרפואתו, ומאמינים רבים עלו להשתטח על קבר רעייתו המנוחה, הרבנית מרגלית יוסף. העצרות המרכזיות מתקיימות בצהריים בבית הכנסת הצמוד לביתו של הרב עובדיה שבשכונת הר נוף בירושלים, ובבית כנסת "היזדים" שבשכונת הבוכרים בעיר, המזוהה עם הרב במשך שנים ארוכות, לאחר שמסר בו את שיעורי התורה שלו.

 

הרב, המאושפז בבית החולים מאז מוצאי שבת האחרון, סובל בשבועות האחרונים מבעיות רפואיות בעיקר בלב ובכליות. בראשית השבוע הושתל בגופו קוצב לב, ואתמול טופל בדיאליזה - טיפול שלאחר החלה הידרדרות במצבו, והוא הורדם והונשם מאז שעות הערב.

 

כרוניקה של הידרדרות

בשבוע שעבר חגג הרב את יום הולדתו ה-93, בטקס הכתרת בנו, הרב הראשי, יצחק יוסף, ל"ראשון לציון".

ביום חמישי, חג סוכות, נפטר אחיו הצעיר של הרב, נעים עובדיה, והוא בן 92. בהמלצת בנו, הרב הראשי יוסף, הוחלט שלא לבשר לו על כך עקב מצבו הבריאותי, זאת כדי שלא יתחייב ב"שִבעה" ובדיני האבלות האחרים הנהוגים לאחר פטירת אח.

 

רק לפני כשבועיים שוחרר הרב מאשפוז בן שבוע במחלקת לטיפול נמרץ פנימי - שם קיבל טיפול אנטיביוטי תוך-ורידי לטיפול בזיהום שבו לקה. ההידרדרות החלה לפני כשלושה חודשים וחצי, מעד הרב עובדיה בביתו שבירושלים, כשהיה בדרכו לבית הכנסת הצמוד, ומאז יצא וחזר מבית החולים מספר רב של פעמים. הנפילה הובילה לחבלה קשה בפלג גופו התחתון, ובראשית חודש יולי עבר הרב ניתוח בהרדמה מלאה לאיחוי החוליות בגבו.

 

בשנה האחרונה אושפז המרן מספר פעמים, ובחודש ינואר האחרון אף דווח כי עבר אירוע מוחי קל. זה כבר למעלה מחודש שהוא אינו מעביר את השיעור השבועי במוצאי השבת.

 

לפנייה לכתב/ת
צילום: אורות
הרב עובדיה
צילום: אורות
מומלצים