שתף קטע נבחר

האביב הגיע: המלצות איך לשדרג את הבית

האביב הוא עונה של פריחה והתחדשות, ורבים מחליטים לחדש ולרענן את מראה הבית. מה אפשר לשדרג ואיך עושים זאת נכון?

יחד עם הניקיונות לפסח, הפרחים המלבלבים וההתחממות במזג האוויר, מגיעה גם עונת השיפוצים והצביעה לבית. אפשרות נוספת היא לחדש ולרענן רהיטים ומרכיבים שונים בבית: כיסא הנדנדה העתיק של סבתא, האמבטיה המחלידה, או השטיח המוכתם - טיפול קצר והם יהיו כמו חדשים, ואולי הם יראו אפילו יותר טוב.

 

עוד בנושא:

לא חייבים לגור במלון בזמן השיפוצים

לצחצח את הבית לפסח בשעה - קשה אבל אפשרי

פעם בשנה, מותר להשקיע בניקוי רציני של הבית

 

חידוש רהיטים

את הרהיטים, ובמיוחד העתיקים שביניהם, יש לחדש בתשומת לב רבה, במקצועיות גבוהה ועל בסיס החלטות חכמות ומושכלות. לעתים צביעה של רהיט בסוג צבע לא נכון יכולה להרוס אותו לחלוטין, שכן חומר הגלם ממנו מורכב הרהיט עלול לא להגיב היטב לצבע החדש.

 

אם ברצוננו לשמור על המראה והמרקם של העץ, יש לצבוע אותו בצבעים

 מיוחדים לצביעה על עץ, או לכה לעץ. אם מדובר ברהיט עץ שלא נצבע קודם לכן, יש למרוח על הרהיט שמן איטום ייעודי לעץ, שממלא סדקים, מונע התייבשות ומשמש בסיס לצבע.

 

גדי יעקב, מפרפקט קולור נגרות וצביעת רהיטים, מסביר: "רוב הרהיטים צבועים, לכן יש לשייף אותם, להגיע עד לעץ הטבעי ללא שאריות צבע, ורק אז להתחיל הכל מחדש ולצבוע בצבע לפי בחירת הלקוח".

 

צביעה מחדש של עץ נעשית בשני שלבים, על מנת לשמור על המרקם של חומר הגלם. בתחילה צובעים את העץ באמצעות צבע מיוחד (פוליטורה, צבע מסוג 'ורנית' או 'ווש'), כשבשלב השני, במידת הצורך, מצפים את הרהיט בלכה שקופה שמעניקה לצבע עומק, ברק והגנה.

 

זה כדאי?

לדברי יעקב, לא תמיד משתלם כלכלית לחדש רהיט שהתבלה. "לפעמים יש סוגי רהיטים שקשה ולוקח זמן רב לחדש, כשהעלות של רהיט דומה וחדש היא נמוכה, כך שלא שווה להשקיע בו. כמובן שאם ללקוח יש ערך סנטימנטלי לרהיט, כמו כיסא הנדנדה של סבתא או ההדום של סבא, אין בכלל מחשבה האם משתלם או לא משתלם לחדש - ללקוח שווה תמיד להשקיע הרבה כסף רק כדי שהרהיט האהוב והנוסטלגי יישאר אצלו".

 

אפשר לחדש לקראת החג (צילום: index open) (צילום: index open)
אפשר לחדש לקראת החג(צילום: index open)

 

בנוגע לרמת המחירים, זה כמובן תלוי במורכבות החידוש ובגודל המטבח או הרהיט. "אפשר לחדש שרפרף בממש מעט כסף, ואפשר לחדש מטבח שלם של 17 מ"ר, בעלות של כ-5,000 שקלים, כך שיראה כמו חדש. עלות מטבח דומה בחנות היא 30 עד 40 אלף שקלים, כך שמדובר בהחלטה משתלמת, עם בונוס של שינוי הצבע של המטבח והתחדשות גם מבחינת העיצוב והאווירה", אומר יעקב, "הלקוחות לא תמיד מודעים לאופציה של חידוש, כך שהכדאיות הכלכלית שמתגלה להם משמחת אותם מאוד".

 

מה עוד אפשר לחדש?

לאחר הצביעה, אם הרהיט הישן מצריך גם ריפוד מחדש, הוא עובר לרפד מקצועי. את הבדים לריפוד החדש תוכלו לבחור בחנויות הבדים. זכרו לקחת קצת יותר בד מההערכה הראשונית. אם הריפוד הנוכחי במצב מספיק טוב, ניתן לנסות לתקן אותו אצל רפד מומחה במקום להחליף אותו לחלוטין.

 

אצלי או אצלך?

"את הרהיט תמיד מביאים אל בית העסק", אומר יעקב, "התהליך מתבצע בחדר מיוחד שמיועד לצביעת רהיטים. לא משנה אם מדובר בשרפרף או בספה, הצביעה מתבצעת אצל בעל המקצוע. גם נגריות מביאות את הרהיטים שלהן לצביעה אצלי". המקרה היחיד שבו מתבצעת עבודה בבית הלקוח, הוא בחידוש המטבח כשצביעת הארונות מתבצעת בביתו.

 

חידוש שטיחים

מרכיב נוסף בבית אותו אפשר לחדש לקראת האביב הוא השטיח האהוב והקצת מיושן בסלון או השטיח בחדר הילדים שספג כתמים וחורים במשך השנים.

 

חידוש השטיח מתחיל לרוב בניקיון יסודי שלו: ניעור, השריה במים עם חומר ניקוי מיוחד, הברשה, שטיפה במרכך מיוחד לאריגים, שטיפה במים וסחיטה עדינה.

 

גם אפשר לחדש את השטיח ( צילום: shutterstock ) ( צילום: shutterstock )
גם אפשר לחדש את השטיח( צילום: shutterstock )

 

חיים קרואני, ממעיין ניקוי שטיחים, אומר כי אפשר גם לתקן חורים וקרעים בשטיח, באמצעות הלחמה. "מדובר בטלאי המודבק בהלחמה בגב השטיח, שלאחריה מבצעים תפירה כדי לחזק את החיבור". קרואני מסביר שאפשר גם ממש לשחזר חלקים מהשטיח. "אם יש חור בשטיח בעקבות נשיכה של כלב או התפוררות, אפשר לשחזר אחד לאחד את השטיח. לצורך המשימה יושב אמן שמתמחה בשיקום שטיחים, וממלא את החור בסיבים מהשטיח המקורי".

 

זה כדאי?

בחלק מהמקרים, לא ממש משתלם לחדש את השטיח לעומת העלויות של שטיח חדש. "קורה לא פעם שהשטיח כבר במצב ריקבון, הסיבים שחוקים לגמרי ועלות השיקום גבוהה מדי. במקרים כאלו ההמלצה היא לא להיכנס לתהליך של ניקוי וחידוש, אלא לקנות חדש. אולם, יש אנשים שלשטיחים שלהם יש ערך סנטימנטלי- שטיחים עתיקים של 90 שנה, שקיבלו בירושה, כך שלעלות אין חשיבות והמטרה היא להחזיר עטרה ליושנה ולחדש את השטיח בכל מחיר", אומר קרואני.

 

כחלק מתהליך חידוש השטיח, חשוב מאוד לנקות אותו היטב והמכשירים שיש לנו בבית פשוט לא מספיקים למשימה. מסביר קרואני: "בניקוי במכשירים ביתיים השטיח לא עובר ניקוי מספיק יסודי ובסוף התהליך הוא נותר לח ורטוב, מה שמוביל לעובש, ריחות לא נעימים ואף נזק בלי הפיך לשטיח". במפעל הניקוי פועלות מכונות ניעור מקצועיות, מכונה אוטומטית לשטיפה ומכונה לסחיטת השטיח בסוף התהליך. "ההבדל במחיר הוא זניח, כך שמומלץ לשלוח את השטיח לניקוי במפעל מקצועי, כדי לקבל את התוצאות היסודיות ביותר".

 

מה עוד אפשר לחדש?

עוד מרכיבים שניתן לחדש בשטיח הם הקנטים, הסיומת בצדדי השטיח, וה'פרנזים', או אמרות בעברית תקינה. "אפשר לתפור קנטים חדשים ולחזק את עמידות השטיח, וכך גם פרנזים - אפשר לחדש, להחליף ולמלא איפה שחסר" אומר קרואני.

 

אצלי או אצלך?

"כשמדובר בעסק המחזיק במפעל לניקוי שטיחים, בעל המקצוע יגיע לבית הלקוח, יאסוף את השטיח וייקח אותו לניקוי בבית העסק", אומר קרואני. "חידוש של שטיח כולל לרוב ניקוי יסודי, ריענון הצבעי וחיטוי, כאשר הוא מוחזר מגולגל בתוך ניילון ומוכן לפריסה מחודשת בבית".

 

חידוש האמבטיה

גם את האמבטיה ניתן לחדש, באמצעות ציפוי או הדבקה במקום פירוק האמבטיה ולהתקין חדשה במקומה.

 

תהליך ציפוי האמבטיה כולל שלבים של ליטוש מכני וליטוש כימי, שלאחריהם ניקוי יסודי, ייבוש, התזה של מספר שכבות של חומר יסוד ואחריו עד התזות של ציפוי באמצעות קומפרסור. באמבטיה המחודשת ניתן להשתמש כ-15 שעות לאחר סיום העבודה.

 

גם אמבטיה אפשר לחדש (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
גם אמבטיה אפשר לחדש(צילום: shutterstock)

 

לפני ציפוי אמבטיה, בדקו האם הדבר בכלל אפשרי. בחלק מהמקרים אין אפשרות לבצע ציפוי, בעיקר באמבטיות עשויות פח שהחלידו עד לרמה של חורים ודליפות. גם אמבטיה אקרילית עם סדקים לא יהיה משתלם לצפות.

 

במקרים כאלו הדבקת אמבטיה על גבי הקיימת היא אפשרות חידוש נפוצה, אך גם לשיטה זו יש מגבלות. "ניתן להדביק אמבטיה חדשה רק בתנאי שהאמבטיה הקיימת מותקנת בצורה טובה", אומר אלי שלו, שיפוצניק ותיק המתמחה גם בעבודות קרמיקה וחידוש אמבטיות.

 

זה כדאי?

שלו אומר שחידוש אמבטיה היא אופציה משתלמת וכלכלית לרענון ושיפוץ מקומי: "לפרק אמבטיה לגמרי ולהתקין אמבטיה חדשה היא עניין יקר מאוד, כך שהדבקה של אמבטיה חדשה על גבי הקיימת היא אופציה מצוינת במחיר שפוי, ללא צורך בימי עבודה ארוכים, שבירת חרסינות ופינוי של האמבטיה הישנה". האמבטיה החדשה המודבקת היא אמבטיה אקרילית, אותה אפשר להתאים לגודל של האמבטיה הישנה.

 

מה עוד אפשר לחדש?

בנוסף להדבקה של אמבטיה מלאה או לציפוי כולל, אפשר לבצע גם תיקונים מקומיים באמבטיה קיימת, על ידי מילוי השבר או הסדק, החלקה והתזה של צבע היוצר שכבת אמייל מגנה.

 

אצלי או אצלך?

הפעם לא יוצאים מהבית, בעל המקצוע יגיע אליכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי רוזנצוויג
שחזור רהיטים ישנים. ארכיון
צילום: שי רוזנצוויג
מומלצים