שתף קטע נבחר

צובעים את הבית? איך תתמחרו נכון את העבודה

גוון הצבע, שטיחים מקיר לקיר וגם ריהוט משפיעים על מחיר העבודה שידרוש הצבעי. אז מה צריך לדעת וכמה זה יעלה לנו? המקצוענים עונים

הזמנתם צבע? לפני שאתם ממהרים לסגור מחיר ולנסות להשיג את ההצעה הכי זולה בטלפון, קחו בחשבון שהדבר לא תמיד יפעל לטובתכם. אם לא הגדרתם בצורה מפורטת מה כוללת העבודה, בעל המקצוע יגבה מכם תוספת בסופו של דבר. לכן עדיף שכמה שיותר פרטים יהיו בכתב, כדי למנוע ויכוחים מיותרים בהמשך. איך תדעו מה לשאול? לפניכם עצות מהמקצוענים ומבעלי מקצוע מומלצים בתחום.

 

עוד בנושא:

להחזיר את הצבע לבית ב-4 שלבים פשוטים

איך בוחרים צבע טוב?

מחירון צבעים מומלץ

 

"בשלב ההתקשרות עם צבע, חשוב מאוד להקפיד לכתוב הצעת מחיר מפורטת ומסודרת", אומר אריאל שניידר משניידר צבעים.

 "הנטייה לסגור מחיר בטלפון, ואחר-כך לסגור את הפרטים הקטנים היא מקור לבעיות. מאוד מומלץ שבעל המקצוע יגיע לראות את הדירה המדוברת, יבדוק את מצב הקירות, את גובה התקרה, את כמות הרהיטים בבית ויעלה על הכתב את כל הסיכומים ואת המחיר שנקבע".

 

אמנם, במרבית המקרים כדאי שבעל המקצוע יראה את הבית לפני הצביעה, אבל יש מקרים שכן ניתן לקחת סיכון ולהסתפק בסגירת מחיר בטלפון. "יש מקרים שאין צורך להגיע לדירה", מסביר צחי דהן מסופר - צבע. "יש כמה שאלות עיקריות שאני שואל בשיחת הטלפון הראשונית, ועל פיה קובע אם יש טעם להגיע ללקוח. השאלות הן: בכמה חדרים מדובר, מה גודל הדירה במטרים, אם היא ריקה או מרוהטת, אם נדרשת גם צביעת תקרה וגם מהו הגוון. אם מדובר בדירה ריקה, בלי צורך בצביעת תקרה, שהיא 100 מ"ר והלקוח מעוניין בצבע לבן - אני מסתפק בהצעה טלפונית. אם הלקוח מתחיל לתאר לי את הדירה ואני חש שהעבודה יותר מורכבת - אני מגיע לראות".

 

אל תסתירו פרטים מבעל המקצוע. אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אל תסתירו פרטים מבעל המקצוע. אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

 

הגודל לא קובע - רק שינוי הצבע

"אחד הפרמטרים הכי חשובים לתמחור הוא בחירת גוון הצבע", מסביר דהן. "אם צובעים קיר מצבע לבן לצבע לבן, אין פה עניין מסובך. לעומת זאת, אם מעוניינים לצבוע קיר בצבע חזק, זה מייקר משמעותית את המחיר כי העבודה היא כפולה, ומצריכה דיוק בגימור שבין הקיר לתקרה. לכן, כשבוחרים צבע לבית, כדאי לקחת זאת בחשבון".

 

בין אם ההצעה נסגרה בטלפון או בבית הלקוח, לדברי שניידר, יש מספר קריטריונים שצריך להתייחס אליהם ולהעלות אותם על הכתב בהצעת מחיר מסודרת. "חשוב שההצעה תכלול את רשימת הקירות אותם צובעים, האם הצבע כולל צביעת תקרה, דלתות, משקופים וחלונות. אם מדובר בדירה ריקה או מרוהטת", הוא אמר.

 "כמו כן, חשוב לציין אילו רהיטים לא מזיזים ולא צובעים מאחוריהם. פירוק ארונות, למשל, הוא לא חלק מהמחיר הסטנדרטי. חשוב שיהיה כתוב מה סוג הצבע איתו ישתמש הצבע".

 

לעניין גובה התקרה, חשוב לציין רק אם היא גבוהה במיוחד. דהן: "אם מדובר בתקרה סטנדרטית של כ-3 מטר, הצביעה שלה יותר קלה מאשר תקרה גבוהה של 5-6 מטר, שמצריכה עבודה עם סולם גבוה ומייקרת את המחיר לעיתים ב-100%".

 

כשמגיעים לרמת הגימור, חשוב לדעת שיש הבדל משמעותי בין תיקוני שפכטל לבין שפכטל מלא. "תיקוני שפכטל, שנועדו לתת לקיר מראה חלק, אבל לא מושלם. לעומת זאת, שפכטל מלא דורש עבודה מרובה, שיוף ועבודת צביעה של כמה שכבות שנמשכת פי שלוש זמן. לכן גם המחיר יקר פי שלוש לפחות", אמר דהן.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

עניין נוסף, הוא החרגה של חדרים מהצביעה. "אם צובעים רק חלק מהבית, או מחריגים חדר מסוים, כדאי שגם הוא יהיה מפורט בהסכם העבודה", הוסיף שניידר. "הסיבה לכך, היא שאחר כך לקוח יכול לבקש הנחה על הורדת חדר מסוים, בעוד שבפועל הצעת המחיר ניתנה מראש כשהיא כוללת את ההחרגה".

 

שטיח ופרקט - מייקרים

בבתים שיש בהם שטיחים מקיר לקיר או רצפת פרקט, מאוד חשוב לציין זאת. שניידר: "הסיבה לכך היא שיותר קשה לכסות פרקט או שטיח מקיר לקיר מאשר ריצוף, כי הכיסוי צריך להיות הרמטי. אם הפרקט או השטיח מתלכלכים אין אפשרות לגרד מהם את הצבע, כי זה עלול לגרום לנזק. בנוסף, יש פנלים שצריך לכסות במסקנטייפ ומאוד להיזהר במהלך הצביעה. צביעת בית עם פרקט או שטיח מקיר לקיר דורשת הכנה מוקדמת, ומייקרת את המחיר בכ-15% לפחות".

 

ויש עוד מספר דברים שאינם חלק ישיר מהצביעה, ואם מעוניינים לכלול אותו, עדיף בכתב. שניידר: "סידור רהיטים לאחר הצביעה וניקיון הדירה, צריכים גם הם להיות כתובים בהצעת המחיר. לא כדאי להשאיר דברים באוויר".

 

לגבי לוח הזמנים, חשוב לדעת שלא תמיד ניתן לקבוע במדויק כמה זמן תימשך צביעת דירה.

 דהן: "כל קיר מגיב אחרת לצבע ועד שאני לא צובע את הקיר, אני לא באמת יכול לדעת כמה זמן תימשך הצביעה. אם מדובר בקיר ישן, שלא נצבע במשך שנים, אני אזדקק למספר שכבות צבע ולתיקוני שפכטל, ולכן מראש אני לוקח לעצמי כמה ימי עבודה ולא מתחייב ללקוח לסיים אותה תוך יום. בכל מקרה, מומלץ לכתוב בהצעת מחיר את משך העבודה המשוער".

 

לעניין האחריות, אומר שניידר: "נהוג שבגין נזקי צבע שנגרמו לרהיטי הבית, לרצפה או לשטיחים, הרי שהיא באחריות איש המקצוע. לעומת זאת, אחריות לאיכות הצביעה היא רק במקרים של קילופים שנגרמו מצביעה לא מקצועית. אם מדובר בקירות שנסדקו זמן קצר לאחר הצבע, הרי שזה לא באחריות הצבעי, אלא באחריות מי שבנה את הקירות".

 

לרשימת צבעים מומלצים

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים