שתף קטע נבחר

צה"ל לחרדים: צו ראשון - בלי נשים וחילונים

שעות ספורות לפני כינוס "מועצת חכמי התורה", מבטיח שר הביטחון לחרדים סביבה "נקייה" מנשים ומחילונים בבואם להתייצב לצו ראשון, בניסיון למנוע הקצנה בעמדות הרבנים. על הפרק: ימים נפרדים לבחורי הישיבות, ונכונות לוויתורים נוספים תמורת "שיתוף פעולה ונטילת אחריות מצד מנהיגי החרדים"

צה"ל מגדיר ימי התייצבות ייעודים לתלמידי ישיבות הנקראים לצו ראשון , ומבטיח להם סביבה "נקייה" מנשים ומחילונים. שר הביטחון יעלון הודיע בצהריים (ד') לחברי הכנסת החרדים כי הצבא מוכן להתגמש ולהתאים את התנאים בלשכת הגיוס לדרישת הרבנים בנושא זה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

במכתב שנשלח מלשכת השר לנציגי החרדים נמסר, כי "במידה וראשי הציבור החרדי ירתמו למהלך, הננו סבורים שניתן יהיה לרכז היקף אוכלוסייה משמעותי, בחתך ישיבות בימים יעודיים שיוגדרו כ'יום התייצבות אחוד לישיבות'", ומציע לקיים כבר בהקדם מספר ימי ניסיון במתכונת זו - בתיאום עם ועד הישיבות.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בתשובת יעלון צויין כי "אופן התייצבותם של מלש"בים חרדים הותאם לצרכיהם בשורה ארוכה של נושאים, על מנת לאפשר את מימוש התהליכים לגיוס לצה"ל, דחיית השירות ומתן הפטור", וצה"ל סבור כי ימים נפרדים לתלמידי ישיבות יאפשרו "להפנות את הקשב והמשאבים של לשכת הגיוס לטיפול בהם". עם זאת, הדגיש: "פעולה משותפת מסוג זה לא תפגע בתהליכים המתקיימים בלשכות הגיוס ביחד לכלל הציבור".

 

צה"ל מציע: ויתורים תמורת שיתוף פעולה

שר הביטחון מביע נכונות לבוא עוד לקראת החרדים, אך בתמורה הוא דורש מהרבנים לסייע בהרגעת השטח: "צה"ל יהיה

נכון לבצע התאמות נוספות", כתב, "ובלבד שהדבר ייעשה בשיתוף פעולה ותוך נטילת אחריות מצד ראשי הציבור החרדי".

 

יעלון מכוון בדבריו לעמדה הקיצונית של כמה ממנהיגי המגזר, בהם האדמו"ר מוויז'ניץ מהצד החסידי, והרב שמואל אוירבך מהמגזר הליטאי, האוסרים על תלמידיהם כל מגע עם צה"ל, ומורים להם שלא להתייצב כלל בלשכות הגיוס. לאחרונה הצליחו השניים לסחוף אחריהם רבנים נוספים, ושלטונות הצבא חוששים משבירת כלים בין הצדדים.

 

תשובת השר התקבלה בלשכות הח"כים החרדים שעה קלה לפני כינוס "מועצת חכמי התורה" של "אגודת ישראל" (הפלג החסידי של "יהדות התורה"), שבו נדונה שאלת ההתייצבות. ההערכה היא כי הדבר נועד להשפיע על ההחלטות שיתקבלו בו - כוונה שנרמזה במכתב עצמו: "ככל שיצלח הניסיון, ניתן יהיה להרחיבו עד למיצוי הצו הראשון בקרב מרבית האוכלוסייה".

 

מקווים להתמתנות

העיתונאי והפרשן החרדי ישראל כהן ("כיכר השבת") העריך: "בחודשים האחרונים נראה היה שהקול הקיצוני במועצת גדולי התורה יגבר,

אך המכתב החצי-רשמי מלשכת שר הביטחון מסוגל לעצור את הסחף ולגרום להתמתנות בגישת האדמו"רים".

 

"על אותם סיכומים ושיתופי פעולה יקום או יפול דבר", הוסיף כהן. "אם האדמו"רים יווכחו לדעת ש'יש מילה' לגורמים בצה״ל ולמי שעומד מולם - אז היחס יהיה הדדי. מאידך גיסא, ברגע שהצבא יתחיל 'לשחק' - הרי שהכל ישתנה והחבל ייקרע, כשהמועצת החסידית תצטרף בגלוי לקריאה שלא להתייצב".

 

אין מדובר בפעם הראשונה שבה נכנע הצבא לדרישות החרדים בנוגע לתנאי ההתייצבות. לפני כשנתיים הוסכם כי תלמידי ישיבות יוכלו לעבור את הבדיקות הרפואיות של הצו הראשון בקופות החולים ולא בלשכות הגיוס, זאת לאור התנגדות הרבנים לבדיקות אשכים שנערכות להם – לעתים בידי נשים.

 

מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה: "כדי לעודד גיוס חרדים לצה"ל, הוחלט לאפשר למי מהם שמועמד לגיוס, להתייצב באופן מרוכז בלשכת הגיוס בשעות מסוימות. זאת על מנת לאפשר להם תנאים מתאימים בתהליך הגיוס לצה"ל. בכל מקרה התהליך לא יפגע בבנות או במיועדים לשירות שאינם חרדים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
בקרוב - לא ביחד. בסיס תל השומר
צילום: ירון ברנר
צילום: EPA
מציע לקיים בהקדם ימי ניסיון, בתיאום עם ועד הישיבות. יעלון
צילום: EPA
מומלצים