שתף קטע נבחר

משאירים את הבוץ בחוץ: טיפול חורפי לגינה

הילדים נכנסו הביתה לאחר ששיחקו בגינה ועשו עקבות מבוץ בסלון ובחדרים. המים הציפו את הגינה ובמקום ירוק רואים שלולית ענק. מה עושים? המקצוענים עם התשובות

חוששים שבוץ ייכנס הביתה בימי החורף הגשומים? אז מה עושים? חפירת בורות ניקוז, הקמת שיפועים וגם חיפויים ימנעו את הצפת הגינה, וידאגו שהילדים לא ייכנסו עם בוץ לבית.

 

עוד בנושא:

מכינים את הגינה לחורף: מה חשוב לעשות

טיפול חורפי לעצים בגינה

מחירון עבודות גינון

 

שלוליות בגינה? יש פתרון מיידי

אם הגינה שלכם נהפכה לשלולית, ואין זכר לדשא שהיה עליה בתחילת החורף, יש פתרון מיידי. "ניתן ומומלץ לחפור בורות ניקוז, שיהיו נסתרים מהעין", ממליץ דניאל דונשיק מארץ התמר. "הבורות אמורים להיות בעומק של כ-50 ס"מ, ובקוטר של 30 ס"מ.

 ממלאים אותם בטוף גרוס בעובי של 0.8 מ"מ, ומעליהם מניחים שכבת אדמה וניתן לשתול בחזרה דשא על האדמה. כדאי להתייעץ עם אדריכל נוף לגבי המיקום הנכון של הבורות, בהתאם לשיפועים הקיימים בקרקע".

 

מי שרוצה לטפל בבעיה לטווח ארוך, ובצורה יסודית יותר, יכול לשנות את השיפועים בגינה. "שיפועים לא נכונים בגינה גורמים להיווצרות שלוליות", מסביר אסף שריד מא.א פיתוח ואחזקות. "יש למלא את השטח באדמת חמרה, וליצור שיפוע חדש, כלפי חוץ ולא כלפי הבית. תיקון שיפוע סטנדרטי עולה החל מ-400 שקל, ואם מדובר בכמות רצינית של אדמה שצריך להוסיף או להוציא, על מנת לסדר את השיפוע, המחיר עולה בהתאם".

 

אבני מדרך עם צמח משתרך

אם אתם לא רוצים בכלל לבוא במגע עם האדמה כשאתם הולכים בגינה, ניתן להניח אבני מדרך בצורת שביל. "הסוג הטבעי שמתאים יותר לגינה פראית ים-תיכונית, הוא אבן טבעית", אומר דונשיק. "העלות שלה היא 120-100 שקל למ"ר, כשהחישוב נעשה על-ידי הצמדת אבנים טבעיות זו לזו, וחישוב המטראז' באופן רציף. ניתן לשתול בין האבנים צמח משתרע, כדי שלא ייווצר בוץ בין האבנים. היתרון שלו על פני דשא, הוא שהוא יכול לפרוח גם בצל, והעלים שלו מגוונים".

 

מי שהגינה שלו יותר מודרנית, ורוצה אבן יותר מסוגננת, יכול להניח אבני בזלת או אבני גרניט. "העלות של אבנים מהסוג הזה גבוהה יותר, ועומדת על 220-180 שקל למ"ר", מוסיף דונשיק.

 

חיפוי - כי גם לצמחים קר

מי שלא מעוניין גם בצמחיה סביב האבנים, ומעדיף מראה יותר נקי ומוקפד, יכול לשים חיפוי בין אבני המדרך. "בשביל חיפוי נדרשת הכנה", אומר שריד. "לפני הנחת אבני המדרך יש לדאוג לתקן את כל השיפועים בגינה. זאת, מפני ששלוליות יכולות להיקוות גם אם הנחנו שיפוע, מה שיגרום לכל האבנים הקטנות להתפזר. לאחר תיקון השיפועים בקרקע, מניחים בד פלריג, ומעליו מניחים את אבני המדרך, וביניהם מפזרים את החיפוי עצמו".

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

במוקד השירות של המקצוענים אומרים: "החיפוי משמש גם למניעת צמיחת עשביה וחסכון במים, כלומר בטווח הארוך זו עבודה שחוסכת גם כסף וגם מאמץ על ניכוש עשבים. סוג החיפוי נובע גם מהחלטה אסתטית של כל אחד ואחת וגם כמובן משיקולי תקציב. לכן כדאי להציץ במחירון, לחשב את כמות החומר הנדרש ולדעת מה מתאים עבורכם".

 

אז מהם סוגי החיפוי הקיימים בשוק? דונשיק מפרט: "מבין הסוגים הפופולאריים, יש את הטוף. הוא האופציה הזולה ביותר, והוא מגיע בגוון כהה או בהיר. עלות של קוב טוף היא כ-600 שקל, והוא מספיק ל-8 מ"ר עד 10 מ"ר.

 לאחר מכן, יש את האופציה של שבבי רעפים, המגיעים בצבע טרקוטה, ועלות קוב היא כ-800 שקל. אופציה נוספת היא שבבי עץ, שמחירם תלוי בסוג העץ עצמו. שבבי עץ אורן יעלו החל מ-600 שקל, ושבבי אקליפטוס יעלו 900-800 שקל לקוב".

 

האופציה היקרה יותר היא חיפוי באמצעות חלוקי נחל. "עלות קוב של חלוקי נחל פשוטים תעלה 700-1000 שקל, אך עלות חלוקי הנחל המיובאים תגיע גם ל-2,000 שקל לקוב", אומר דונשיק. "עלות הפלריג היא כ-4 שקל למ"ר, ועלות העבודה היא בין 50-20 שקל למ"ר, בהתאם לסוג החיפוי ולמורכבות העבודה. כמובן שכל גינה מיוחדת המצריכה עבודה מיוחדת, מנופים וגינה ללא גישה נוחה לפועלים, תהיה כרוכה בתוספת תשלום לבעל המקצוע".

 

ומה לגבי חצץ? "בעיקרון ממש לא מומלץ להניח חצץ כחיפוי בגינה", אומר שריד. "ואם כן, חובה לשטוף אותו לפני כן. הוא מגיע עם אבקת סיד שפוגעת במרבית הצמחים בגינה, שהם רגישים לזה".

 

מה היתרון של חיפוי לעומת אפשרויות אחרות? "היתרון המשמעותי ביותר, הוא שהוא מאפשר להתחרט", אומר דונשיק. "ברגע שלמשל מרצפים את כל הגינה, היסודות של הבטון הורסים את הגינה ואת האופציה לשתול בעתיד צמחיה בגינה.

 יתרון נוסף הוא שחיפוי מעניק מעין שכבת בידוד לקרקע. אדמה חשופה היא תעודת עניות. הגינה לא נראית בה טוב לא בחורף ולא בקיץ. זה גם אסתטי יותר וגם טוב יותר לצמחים, כי בקיץ זה משאיר את האדמה קרירה יותר, ובחורף, שומר עליה יותר חמימה. חיפוי מונע הצצה של עשבים שוטים, מחמם את הקרקע וטוב מאוד לשורשים של הצמחייה. גל קור יכול להרוס את הגינה כולה. החיפוי מונע בריחת חום בחורף".

 

מחפשים גנן מומלץ? לרשימה המלאה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים