שתף קטע נבחר

זהירות! איך תדעו שהמנעולן שהזמנתם אמין

עד שיהיה חוק שיסדיר את העניין, אנו חשופים למצב בלתי נסבל. כיום לא נדרש שום היתר מטעם המדינה על מנת לעסוק בתחום המנעולים. אז איך נימנע מלהזמין מנעולן לא ישר? המקצוענים עם הטיפים

שוק המנעולנים פרוץ. על מנת לעסוק בתחום לא נדרש רישיון או תעודת הסמכה מטעם שום גוף ממשלתי. אם כדי לעסוק בגז, בחשמל או בהדברה ניתנת אחריות ממשלתית, בצורת רישיון או היתר מיוחד, בתחום המנעולים - כל אחד יכול להציג את עצמו כמנעולן, להחליף לכם את הצילינדר בבית ולשמור לעצמו עותק.

 

בעבר נעשו ניסיונות לקדם את הסדרת הענף באמצעות חוק מול משרד הכלכלה, אך ניסיונות אלו לא צלחו. הבעיה היא לא עם מאות המנעולנים הפועלים בשוק, אלא עם הצרכנים שלרוב מזמינים מנעולן בתנאי לחץ, כי נתקעו מחוץ לבית, ואין להם כלים לדעת מיהו מנעולן אמין ומי לא.

 

עוד בנושא

מניעת פריצות לבית: על מה חשוב להקפיד

מה לא לעשות: 7 דרכים להרוס מנעול

מחירון המנעולנים השלם

 

כדי להקטין את הסיכון, ריכזנו כמה עצות מבעלי מקצוע, שנועדו למזער נזקים. אין ספק שהכלי הכי טוב הוא באמצעות חקיקה ואכיפה מטעם המדינה. בינתיים כדאי ללמוד איך לזהות בעל מקצוע לא אמין.

 

איך מזמינים מנעולן

"חשוב להיכנס לאתרים מסודרים, שמנהלים מעקב ופיקוח אחרי בעלי המקצוע שלהם", אומר אייל מטיאס מאייל המנעולן. "בנוסף, ניתן לקרוא חוות-דעת על אותו בעל מקצוע, ואפילו לערוך חיפוש מהיר ולראות האם יש נגדו תיקים פליליים. כדאי מאוד להימנע מהזמנת מנעולן בעקבות פלאיירים, מגנטים או מדבקות שמודבקות על תיבות הדואר, אלא ללכת על חברה מסודרת. כדאי גם להיזהר מאתרים של חאפרים שמנהלים פורומים על עצמם, ובהם הם כותבים על עצמם חוות-דעת חיוביות כביכול".

 

כשהמנעולן מגיע

בעל המקצוע מציג את עצמו כמוסמך מטעם המשטרה? אל תאמינו. "ישנם לא מעט מנעולנים שמגיעים עם סמל של המשטרה על אביזר לבוש, על החשבונית, או על הרכב", אומר עידן ג'רפי מעידן המנעולים.

 "אל תאמינו למי שמתהדר בהסמכה מטעם המשטרה, כי אין דבר כזה. היום כל מי שאין לו עבודה הולך לעשות קורס ונהיה מנעולן. אנשים כאלה, מנצלים לפעמים את התמימות של הצרכנים. גם הרבה צרכנים שואלים אותי אם יש לי תעודה מהמשטרה, מתוך בורות. המשטרה לא מנפיקה היתרים למנעולנים".

 

ג'רפי הוסיף: "גם אם מישהו הלך והוציא על עצמו אישור של היעדר רישום פלילי, זה לא אומר שהוא מוסמך מטעם המשטרה. זה בסך הכול אומר שאין לו רישום פלילי, אבל זה תקף רק לאותו יום שבו הוא הוציא את האישור כמובן. אם הוא בהמשך מבצע עבירה פלילית, אף אחד לא יהיה אחראי לזה. זה ממש לא בתחום סמכותה של המשטרה להנפיק אישורים למנעולנים. זהו שוק פרוץ, שבו אף משרד ממשלתי לא נותן אחריות לעניין הזה".

 

 (צילום: רותם פלדנר) (צילום: רותם פלדנר)
(צילום: רותם פלדנר)

 

דאגו לכמה שיותר אמצעי זיהוי. "לא צריך להתבייש", אומר ג'רפי, "אפשר לצלם את כלי הרכב שאיתו הוא הגיע, לשמור את מספר הרכב, לבקש ממנו תעודה מזהה ולרשום את מספר הזהות שלו. שמרו כמה שיותר פרטים מזהים עליו: מספר הטלפון הנייד והנייח, כתובת של בעל העסק שחייבת להופיע על החשבונית, תמונה שלו, כל דבר שיוכל לשמש אתכם במקרה של פריצה עתידית. אם הוא מתנגד, זה אמור להדליק נורה אדומה לצרכן".

 

במהלך העבודה

הוא מתקין לכם צילינדר חדש? בקשו לראות את האריזה. "כדאי לבקש מהמנעולן לפתוח את האריזה של הצילינדר על-ידכם", אומר מטיאס.

 "אל תאמינו, גם אם הוא אומר לכם שעכשיו הוא פתח את האריזה, בקשו לראות זאת במו עיניכם. זה אמור למנוע מצב שהוא מעביר לכם צילינדר משומש שהוא פירק מדלת אחרת ותיקן אותו, אבל הדבר החשוב יותר, הוא שזה מקטין את הסיכוי שיהיה לו העתק למפתח".

 

העדיפו מוצר עם אחריות. "בעיקרון, צילינדר פשוט שעולה כ-200 שקל, לא מגיע עם אחריות מהחברה" אומר מטיאס. " לעומת זאת צילינדר יותר איכותי, שמחירו כ-400 שקל ומעלה, ייתכן שיש עליו אחריות. במקרה של תקלה, היצרן או היבואן מחליפים לבעל המקצוע את המוצר, מה שטוב גם לבעל המקצוע וגם לצרכן. באופן כללי, אחריות נותנת מענה ומעלה את הסיכוי שיש לכם עסק עם בעל מקצוע אמין ולא 'חאפר', למרות שגם בעניין הזה יכולים להיות כמובן חריגים".

 

לאחר ביצוע העבודה

ודאו את שם העסק בחשבונית. "ישנם מנעולנים שמחליפים כל שנה-שנתיים את שם העסק ומפרסמים תחת שם אחר בכל פעם", אומר ג'רפי, "כך, לא ניתן להתחקות אחריהם ולפנות אליהם במצב של תקלות, או צורך בהפעלת האחריות על המוצר".

 

האם תהיה חקיקה בקרוב?

בארגון המנעולנים בישראל, ארגון פרטי המאגד כ-100 מנעולים, ניסו לקדם את העניין בשנתיים האחרונות, אך גם שם לא כל כך אופטימיים בעניין: "הגשנו הצעה לחוק, ניסינו לקדם אותו מול חברי-כנסת.

 נאמר לנו שהנושא חשוב, אבל בגלל שיש רק כמה מאות מנעולנים, לא משתלם להם להקין מערך שלם של חקיקה ואכיפה. זה חבל מאוד שהמדינה לא מתערבת בעניין הזה ולא דואגת להסמכה של המקצוע, להענקת תעודות בצורה מקצועית ומסודרת מטעם המדינה, ולשלילת רישיון במידת הצורך. בגלל שציבור עורכי-הדין, רואי-החשבון ואפילו מתווכי הדירות הוא גדול, זה משתלם להם להסדיר את הענף. צריך להפעיל לובי מאוד חזק בכנסת, בשביל שחוק כזה יעבור. זה חשוב לבטיחות של כל אזרחי מדינת ישראל".

 

מחפשים מנעולן אמין? לרשימת המומלצים

 


פורסם לראשונה 23/12/2014 00:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים