שתף קטע נבחר

יהיה פיצוץ: בעיות בצנרת זו לא מסיבה

לפיצוץ בצנרת, שעלות תיקונו גבוהה, יש מעט סימנים מקדימים. אז למה לשים לב לפני ומה לעשות כשיש פיצוץ? ומי אלו שלא יודעים שבכלל הם לא צריכים לשלם. המקצוענים עם הטיפים

פיצוץ בצנרת הוא תיקון האינסטלציה המורכב ביותר, והוא בעצם בבחינת "חצי שיפוץ". עלות תיקון הפיצוץ היא גבוהה יחסית בהשוואה לתיקוני אינסטלציה רגילים, ולרוב מדובר בתחום שבו לצרכן אין כמעט ידע. בעיה נוספת היא שלא בטוח שהחלפת חלק מהצינור תפתור לגמרי את הבעיה, וייתכן שהשיפוץ הכפוי יהפוך להיות שיפוץ בהמשכים.

 

עוד בנושא:

יש תקלות צנרת שכן אפשר לפתור לבד

זהירות: שיטות של חאפרים

מחירון עבודות אינסטלציה

  

יש סימנים מקדימים?

"אין כמעט סימנים מקדימים לפני פיצוץ בצנרת, ולרוב הוא פתאומי", מסביר שרון חסון משרון שירותי אינסטלציה. "פיצוץ בצינור הוא לרוב סדק זעיר שמתרחב עם הזמן עד שהוא 'מתפוצץ'.

 סימנים שבכל זאת יכולים להעלות חשד הם טפטופים, נפיחות או רטיבות בקירות או מעל הפאנלים או דליפה קטנה".

 

סימן נוסף קשור לחשבון המים שלכם. "אם יש עלייה משמעותית בחשבון המים, אך אין שינוי בהרגלי הצריכה, הדבר יכול להעיד על דליפה באזור מסוים, שיכולה להתפתח לפיצוץ בצנרת. במקרה כזה זיהוי מוקדם יכול לחסוך שיפוץ גדול ומיותר", אומר חסון.

 

הדירה הוצפה? סיגרו את השיבר

"הדבר הראשוני והמידי שצריך לעשות במקרה שבו הדירה מתמלאת מים הוא לסגור את הברז הראשי (שיבר) המוביל את כל המים לדירה", אומר חסון. "אם ההצפה נמשכת, כנראה שמקור התקלה הוא מצינור של שכן, ועליכם לבקש ממנו לסגור מיידית את השיבר שלו. במקרה כזה, הוא יהיה אחראי לתיקון הפיצוץ ולפיצוי עבורכם במקרה שנגרם נזק".

 

לא רבים יודעים, אבל במרבית הדירות יש ביטוח מפני פיצוץ צינור בדירה כחלק מביטוח הדירה או מביטוח המשכנתא. במקרה כזה חשוב להפעיל את הביטוח מיידית, ולדרוש הגעה של בעל מקצוע מטעמם. לא כדאי להזמין בעל מקצוע עצמאית כי רוב הסיכויים שחברת הביטוח לא תשפה אתכם על כך אם לא דיווחתם לה מיידית כדי שתפעיל את אחד מבעלי המקצוע איתם היא עובדת.

 

לא חייבים מצלמה תרמית

אם החלטתם להזמין בעל מקצוע באופן עצמאי, יש כמה דברים שכדאי לדעת. חסון: "אינסטלטור מקצועי ובעל ניסיון יוכל לזהות לרוב את מקור הפיצוץ גם מבלי לשבור קירות או להשתמש במצלמות תרמיות ובציוד מתוחכם".

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

באילו מקרים משתלם להשתמש במצלמה תרמית? "אם החשד לפיצוץ הוא באזור המחופה בריצוף או בחיפוי קירות יקר במיוחד, ייתכן ששווה לספוג את עלות השימוש במצלמה, ולא למהר לפרק קירות המחופים בשיש או בקרמיקה יקרה", אומר אילן גוזלן מאילן אינסטלציה ומוסיף: "המצלמות האלו עובדות על חום ועל קור ועל רטיבות. אני לא חסיד גדול של המצלמות. הרי קוראים לי כבר כשכבר יש רטיבות. זה טוב בעיקר לפני שיש פיצוץ, וכשיש רק 'חשד', אבל לרוב זה לא המקרה".

 

"בכל מקרה במהלך פירוק הריצוף או החיפוי כדאי להישאר בקרבת מקום ולוודא שבעל המקצוע שובר את הקירות בצורה שתקל עליכם לחפות מחדש את האזור שפורק", אומר גוזלן.

 

שלב התיקון

זיהיתם את מקור התקלה, וכעת נדרשת החלפה של הקטע שהתפוצץ. חסון: "חשוב לדעת שבמקרה שבו לא מחליפים את כל הצנרת של מערכת האינסטלציה, לא ניתן להבטיח שהתקלה לא תחזור על עצמה בחלק הישן של הצנרת אשר לא הוחלף.

 לכן, מומלץ להחליף חלק גדול יותר מאשר החלק הפגום, כדי למנוע בעתיד בעיות של לחצים ומעברי מים בצנרת".

 

לאחר תיקון הפיצוץ, לא כדאי למהר לרצף ולחפות. חסון: "צריך להקפיד על ייבוש מוחלט של השטח. צריך לחכות שבוע-שבועיים לפני שמרצפים את האזור מחדש. בתקופת החורף זה אף יכול לקחת יותר זמן. אם מדובר בנזילה שהייתה לאורך תקופה ארוכה, ישנם גם מכשירים לייבוש האזור, הכול תלוי במצב הצנרת והקירות".

 

ומה קורה אם לא מקפידים על ייבוש? גוזלן: "אם מרצפים את האזור כשהוא רטוב או הלח, המים שיישארו יחפשו מקום להתנקז עליו. לתופעה קוראים עלייה קפילארית, שבה המים עולים לפני השטח וגורמים לנזק. כיום, כדי לייבש יש מכשירים יקרים, אבל במקרים רבים מספיק לסגור את חדר האמבטיה ולחמם את האוויר באמצעות תנורים. כך, גם בתקופת החורף ניתן לעתים להגיע לייבוש מוחלט תוך שבוע".

 

חסון מוסיף כי אם מדובר בבית ישן, שבו כל מערכת הצנרת ישנה ורקובה כדאי להחליף כבר את כולה בבת אחת. "תיקון חלקי לא בהכרח יפתור את הבעיה, ויכול להיות שבסופו של דבר רק ייקר את התיקון", הוא אמר. וכיצד תדעו אם עלות ההחלפה כדאית ושלא נגבה מכם סכום כסף יקר משמעותית מהנדרש?

 חסון: "במקרה של פיצוץ בצנרת, ניתן וכדאי להתייעץ עם 3-2 בעלי מקצוע לפני שמחליטים על החלפת כל המערכת".

 

במוקד השירות של המקצוענים מסכמים: "פיצוץ צנרת עלול להיות תקלה מורכבת לתיקון, שבמקרים גרועים אף תוביל להחלפת מערכת האינסטלציה כולה. חשוב במיוחד במקרה של חשד לפיצוץ בצנרת להזמין אינסטלטור ממאגר אמין, שבו יש המלצות וביקורות קודמות על אותו בעל מקצוע. כמו כן בגמר העבודה הקפידו לשמור את החשבונית ותעודת האחריות על העבודה שנעשתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רותם פלדנר
אילוסטרציה
צילום: רותם פלדנר
מומלצים