שתף קטע נבחר

אימאל'ה, ג'וק! איך נפטרים מהם?

מה צריך לעשות כדי למנוע מהתיקנים להגיע לבית שלכם ומה עושים במקרה שהם כבר שם? המקצוענים עם הטיפים וגם עם אזהרה חמורה - אל תזמינו מדביר שאין לו רישיון

עונת הקיץ מביאה עימה את הג'וקים. מניין הם באים ולאן הם הולכים? תלוי באיזה סוג מדובר. כדי שנוכל למנוע את כניסתם לבית, ולהיפטר מהם כשהם כבר כאן, צריך להבין את הביולוגיה שלהם. אז כמה זמן באמת מחזיק ריסוס וכמה זה עולה.

 

עוד בנושא:

עבודת נמלים: איך מסלקים אותן מהבית

מחירון מלא לשירותי הדברה

איך נפטרים מפרעושים?

 

אמריקני וגרמני

אילו סוגי תיקנים קיימים בישראל? "ישנם שני סוגים עיקריים של תיקנים הנפוצים בבתים בישראל", אומר עמוס רוזנטל מאין תיקן הדברות. "הסוג הנפוץ ביותר החל מעונת האביב ועד תחילת עונת החורף הוא התיקן האמריקני. הסוג השני הוא התיקן הגרמני והוא פעיל לאורך כל השנה. ההבדל ביניהם גדול, וגם שיטת ההדברה שלהם שונה".

 

התיקן האמריקני חי במקומות חשוכים ולחים. רוזנטל: "בבתים הוא מתמקם במערכת הביוב, ואם ישנן נזילות באזור ארונות המטבח הם יכולים להתמקם גם בתוך הארונות או תחתיהם. בבתים עם דקים, הם יכולים להתמקם מתחת לדק או בערימות קומפוסט בגינות פרטיות. הם פעילים בלילה, כי אור היום מפריע להם, והם פעילים מהאביב ועד סוף הסתיו. בשלב הבוגר שלהם הכנפיים שלו מספיק מפותחות והוא יכול להתעופף ולחדור גם דרך חלונות ולא רק דרך צנרת. בחורף התיקן האמריקני בתרדמת".

 

הסכנה הגדולה אותה מביא תיקן מסוג זה היא חיידקים. רוזנטל: "התיקנים האלו חיים בתוך מערכת הביוב, ויש שם חיידקים פטוגניים (גורמי מחלות) וחיידקים צואתיים, וכן חיידקים משיירי מזון שאכלו התיקנים".

 

כיצד ניתן למנוע את הגעתם של התיקנים האמריקנים לבתים? רוזנטל: "חשוב להקפיד על כך שכל אביזרי הניקוז בבית מכוסים. להימנע מחיבור צנרת של ניקוז עם צנרת של ביוב (שהיא גם אסורה על פי חוק).

 אם יוצאים לחופשה של מספר ימים או שבועות כדאי לכסות את כל פתחי הניקוז בבית (כיורים, אמבטיה, מקלחת), מפני שהסיפון מתייבש, מה שיכול לגרום לחדירת תיקנים מהביוב אל תוך הבית. יש להקפיד על ניקיון השיש והכיור ולא להשאיר כלים עם לכלוך על השיש במשך הלילה. מומלץ לשים מכסה על פח הזבל שבמטבח, ועדיף לרוקן אותו מדי יום".

 

לעומת האמריקני, התיקן הגרמני, פעיל במשך כל השנה. רוזנטל: "הוא מתמקם לרוב באזור המטבח, עם עדיפות למקומות חמים. לרוב בתוך מנגנונים של מיקרוגל, תנור אפייה, מדיח כלים, קומקום, במגירות, במנוע של מקרר או במקררים שאינם תקינים הוא יכול להתמקם גם בחריצים שבין גומיות המקרר. הוא יכול להתמקם בתוך מערכת החשמל ובתוך קירות גבס. אחת הבעיות היא שהוא מופץ באמצעות קרטונים ואריזות שאנו מכניסים הביתה. הנקבה נושאת את תיק הביצים שלה עד יומיים לפני הבקיעה, והיא מדביקה אותו בתוך גלים של קרטון גלי, במיכלי בירה, בארגזים ישנים למיניהם שאוחסנו זמן רב במחסנים. חשוב מאוד לפרוק קרטונים מחוץ לבית, או לאחר הפריקה לסלקם כמה שיותר מהר".

 

ריסוס והדברה 

באילו מקרים ניתן להסתדר לבד ולהסתפק באמצעי ריסוס ביתיים? רוזנטל: "התרסיס המיועד לשימוש ביתי יכול לפתור מקומות נקודתיים כמו ארון שמתחת לכיור. אם התופעה בהיקף גדול, חשוב מאוד להדביר בצורה מקצועית, ובייחוד להקפיד על הדברה במערכת הביוב המרכזית (בבית פרטי) או בתאי הביקורת של הבית (אם מדובר בבית משותף). אם לא מדבירים מקומות אלו, ומדבירים רק בתוך הבית, אז כל תיקן שייכנס הביתה ימות, אבל זה לא ימנע את כניסתו מלכתחילה".

 

במוקד השירות של המקצוענים מזכירים: "הדברה היא בסופו של דבר עיסוק בחומרים מסוכנים ורעלנים. גם לפי חוק אין לעסוק בכך למי שאינו מוסמך וגם מדובר בסכנת חיים, לכן חשוב להזמין מדביר רק ממאגר בעלי מקצוע שמכיל מדבירים מוסמכים בלבד".

 

רוזנטל מסביר: "מדובר בחומרים רעילים, והמינון שלהם צריך להיות מדויק, והשימוש בהם צריך להיות תוך הקפדה על אמצעי זהירות

. לכל חומר יש את ההנחיות המדויקות שלו, וצריך להקפיד להנחות את הצרכנים מה לעשות מיד לאחר הריסוס וכמה זמן צריך להיות מחוץ לבית".

 

מה ההבדל בהדברה של שני סוגי התיקנים? רוזנטל: "הדברה של התיקן האמריקני מתבצעת באמצעות ריסוס. מרססים לאורך כל הפאנלים של הבית, על אדני החלונות, בארונות שמתחת לכיור, מתחת לכל ארונות המטבח, מאחורי מקרר ומדיח, ולמעשה מאחורי כל מה שניתן להזיז. כעבור שעתיים ניתן לחזור לפעילות בבית. ההדברה של התיקן הגרמני, היא באמצעות פיתיונות של חומר שנקרא ג'ל. הוא פתיון משיכה שמעורבב עם חומר הדברה והוא מושך את החרקים למקומות מסוימים, וכך אנו מצליחים לחסל אותם".

 

"ניתן לחסל גם את התיקן האמריקני באמצעות ג'ל, אבל זו הדברה יקרה יותר", מסביר דוד זכריה מדוד שירותי הדברה. "היא גם הדרגתית יותר, כך שניתן יהיה להיפטר מהם לגמרי רק תוך כמה שבועות ולא מיידית כמו באמצעות הריסוס".

 

אילו אזורים חשוב להקפיד להדביר בבתים משותפים? רוזנטל: "חדר המדרגות, ארונות השירות (מים, חשמל, גז ותקשורת), חדרי אשפה, תאי ביקורת של הביוב, קומת המרתפים והמחסנים".

 

על מה להקפיד? 

כמה דברים שחשוב להקפיד עליהם לאחר הריסוס. זכריה: "חשוב להשאיר את הבית מאוורר עם חלונות פתוחים, כך שכשחוזרים לבית כעבור מספר השעות שציין המדביר, חומר ההדברה כבר יהיה יבש. מומלץ לא לשטוף את הבית במשך 48 השעות הראשונות, ואת הפאנלים לא כדאי לשטוף לאורך כל העונה החמה".

 

תקופת האחריות להדברה באמצעות ריסוס היא למשך עונה. זכריה: "אמנם ישנם מדבירים שאומרים שהאחריות היא לשנה, אבל בפועל אם מרססים בתחילת האביב, הריסוס יחזיק עד תחילת החורף, כי החומר פעיל למשך כמה חודשים. ברגע שאומרים שהאחריות היא לשנה, זה מפני שבעונת החורף התיקן האמריקני ממילא לא פעיל, הוא בתרדמת. אם מישהו מרסס באוגוסט, כמובן שבמרץ הוא עלול לסבול שוב מהתופעה".

 

וכמה עולה ההדברה? לפי מחירון 'המקצוענים' עלות הדברה של תיקן אמריקני לדירה ממוצעת של 4 חדרים, היא 280-230 שקל. אם הדירה היא עם גינה, העלות כ-500 שקל. ניתן גם להדביר אזורים משותפים בבית משותף, ובמקרה כזה העלות הכוללת לכל דיירי הבניין תהיה 400-350 שקל, כלומר עלות סמלית עבור כל דירה (עד 25 שקל לדירה, אם מדובר בבית משותף בן 16 דירות). ברגע ש-3 דירות ומעלה מתארגנות יחד ומזמינות את אותו המדביר להדברה בתוך הדירה, ניתן לחסוך כ-15-10 אחוזים מעלות ההדברה. הדברת תיקן גרמני יקרה יותר, ועומדת על 600-350 שקל, בהתאם לחומרת הבעיה. אם עושים טיפול משולב (ריסוס פלוס ג'ל, ניתן לחסוך כ-200 שקל בעלות הכוללת).

 

מחפשים מדביר מוסמך? לרשימה המלאה

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים