שתף קטע נבחר

פרפר לא נחמד: איך נפטרים מעש בבית

איך תדעו שיש לכם עש בבית ואיך תוכלו למנוע את הגעתו? המקצוענים עם התשובות וגם עם אזהרה חמורה

עש המזון ועש הבגדים פעילים לאורך כל השנה, אבל באביב ובקיץ פעילותם מוגברת. אז איך תדעו שאתם סובלים מהבעיה, כיצד אפשר להימנע מהגעתם לבית ומה ירחיק אותם מהמזון ומהבגדים שלנו?

 

עוד בנושא:

במקום להתגרד - טפלו ביתושים

מחירון עבודות הדברה

הכל על ג'וקים - מניעה והדברה

 

עש המזון

איך יודעים שעש המזון נמצא במטבח שלנו? "אם בארונות המטבח יש פרפרים קטנים, בשקיות האוכל יש תולעים או מעין אפר, או שהאוכל עם חורים, זה סימן שחלק מהאוכל במטבח נגוע בעש", מסביר שמוליק בוטושניאני מהמזיק למזיק. "העש יכול להגיע מחנויות, ולהיות קיים כבר בתוך שקיות המזון. יש לו יכולת לחדור דרך האריזה מניילון אל תוך האוכל".

 

איך נמנעים מראש מהגעתו? בוטושניאני: "כדאי להקפיד לבדוק את אריזות המזון, להקפיד לקנות מוצרים שלא פג תוקפם, ובאופן כללי לא להשאיר זמן רב מדי מזונות יבשים בבית.

 אם עוברים דירה למשל, ולא מדובר בכמות גדולה של אוכל, מומלץ לא להעביר לדירה החדשה את המזון, אלא להיפטר ממנו, כדי לא להעביר הלאה את הבעיה".

 

המזונות העיקריים המושכים את עש המזון הם: דגנים, קטניות וקמח. לכן, כדאי להקפיד לא לקנות כמות גדולה מדי של מוצרים אלו, ולהקפיד על אחסון טוב שלהם, כשהעדיפות היא לצנצנות זכוכית, אליהם העש לא יכול לחדור.

 

בנוסף, העש יכול להימצא כבר בתוך המזון, ולכן צריך להיזהר מרכישה של מוצרים שאינם ארוזים, ונמכרים בתפזורת. בנוסף, ישנם תבלינים וצמחים הדוחים את עש המזון, כמו ציפורן, רוזמרין ולבנדר, ולכן כדאי להניח שקיות שלהם בארונות המטבח.

 

איך נפטרים ממנו? בוטושניאני: "בשלב הראשון, כדאי לזרוק כל שקית נגועה או מחוררת. אם הבעיה היא רצינית, הפתרון הוא באמצעות תליית מלכודות ניטור הפועלות על פרומון. במרבית המקרים, תוך לא יותר משעה הפרפרים מתעופפים אל מחוץ לארונות ואנו מגלים אותם. לאחר גילוי מקור הבעיה, מנקים היטב את הארונות, ומרססים אותם בחומר הדברה".

 

במוקד השירות של המקצוענים מדגישים: "חשוב להזמין מדביר אך ורק ממאגר אמין שברשותו מדבירים מורשים בלבד מפני שהשימוש בחומרי הדברה יכול להיות מסוכן ובטח במקומות המיועדים לאחסון מזון. בסיום ההדברה, יש להמתין מספר שעות עד שמכניסים מזון לארונות ובכל מקרה להישמע להוראות המדביר לגבי התנהגות נכונה עם החזרה לבית".

 

עש הבגדים

איך יודעים שיש בארונות עש הבגדים? בוטושניאני: "אם מזהים מחילות בצדי המדפים בארונות, אם רואים חורים על הבגדים עצמם, זה יכול להעיד על התקיימות עש הבגדים". העש ניזון מבדים ומצמר, ובייחוד אם הם מלוכלכים בזיעה, שמן או כתמי מזון, הסיכוי להגעת העש גדל.

 

"לא כל מצב שבו יש חורים על בגד מעיד בהכרח על הימצאות עש", מסביר עוז שגיר מקסטל הדברות.

 "אם מדובר בכמות גדולה יחסית על הבגדים, ואם מזהים גלמים, זחלים או פרפרים, או את תוצרת הלוואי שלהם כמו פקעות, קורים והפרשות, זה סימן שכבר נדרש טיפול מקצועי".

 

איך נמנעים מראש מהגעתו? חשוב להקפיד על הכנסת בגדים נקיים לארונות, על אחסון הבגדים מהעונה הקודמת בשקיות ואקום אטומות, ועל ניקוי יסודי וקבוע של השטיחים, ארגזי המצעים והארונות. עש הבגדים אוהב חושך וטמפרטורה נוחה, ולכן חשוב מדי פעם לנקות את הארון היטב ולהשאירו פתוח.

 

מה עושים כשמגלים שהבעיה קיימת? בוטושניאני: "גם אם רק חלק קטן מהבגדים הספיק להיות מחורר מהעש, כדאי לטפל בכל הבגדים שיכולים להיות נגועים. כדאי לקחת את הבגדים ולהכניס אותם לתוך שקיות ניילון, ולאחר הוצאת הואקום להניחם בשמש. פעולה זו יכולה להרוג אותם ולהציל את הבגדים. לאחר מכן, יש לכבס את הבגדים בטמפרטורה המקסימלית, בהתאם לסוג הבד. לאחר ניקוי הארון יש להדביר אותו, ורק לאחר מספר שעות להחזיר את הבגדים לארונות. בנוסף, ניתן לשים 2-3 מלכודות מחוץ לארון, וכך לוודא שגם הפרפרים שברחו החוצה במהלך פעולת ההדברה יילכדו".

 

 

שגיר: "תוחלת החיים של העש היא קצרה יחסית, ונמשכת כשבועיים וחצי, והפעולה הכי יעילה להיפטר ממנו היא באמצעות מלכודות המשחררות פרומון, המבלבל את מערכת ההתרבות של העש".

 

כמה זה עולה? טיפול ממוצע להרחקת עש המטבח, יעלה 350-200 שקל, בהתאם לרמת הנגיעות במטבח. טיפול ממוצע להרחקת עש הבגדים יעלה 350-250 שקל לארון נגוע, הכולל הדברה ופיזור של מלכודות בארון ובחלל החדר.

 

מחפשים מדביר מורשה? לרשימה המלאה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים