שתף קטע נבחר

למה כדאי לדאוג לתחזוקת דוד השמש כבר עכשיו

האם כדאי לנקות את הקולטים לבד? ממה חייבים להיזהר וכמה עולה להזמין בעל מקצוע שיעשה את העבודה? המקצוענים עם כל הפרטים

הגשמים הראשונים החלו לרדת בראש השנה בכמה אזורים בארץ וזה בדיוק הזמן להיזכר בדוד החשמל. אמנם יש עוד לפחות כחודש ליהנות מהשמש החמה, אבל זו הזדמנות לתפוס שתי ציפורים במכה אחת: ניקוי קולטי השמש ובדיקת תקינות מערכת דוד החשמל. אז מה צריך לעשות כדי שיהיו מים חמים וגם נחסוך בחשמל?

 

עוד בנושא:

מה חשוב לדעת על דוד החשמל שלכם

מחירון טכנאי דודי שמש

דוד שמש או חימום בגז - מה יותר כדאי?

 

"בעיקרון, הזמן המומלץ לניקוי קולטי השמש והצנרת שלהם הוא לפני תחילת הקיץ", מסביר רועי טביבי מהמרכז לדוודים ואנרגיה סולארית. "אך מי שלא עשה זאת, וגם נזכר שחלפה כבר כשנה וחצי מאז הניקוי האחרון, כדאי לדעת שהוא משלם ביוקר על חימום המים בביתו. קולטי השמש עובדים על אנרגיה סולארית. ברגע שיש שמש הם מחממים את המים. הבעיה היא שבישראל יש מים מלאים באבנית, וברגע שמצטבר לכלוך ואבנית בצנרת של הקולטים הם נסתמים ולא פועלים ביעילות. ואז, מתחילים להרגיש שיעילות הקולט יורדת, והוא לא מספק את אותה כמות של מים חמים שהוא אמור לספק".

 

איך עושים את זה וכמה זה עולה 

האם ניתן לנקות את הקולטים לבד? טביבי: "ניקוי של הזכוכיות עצמן הוא פשוט יחסית, וכל שנדרש

 על מנת להסיר מהם לכלוך ואבק שהצטבר הוא דלי מים וסמרטוט. הבעיה היא הגישה אל הקולטים. אם יש גישה נוחה אליהם, והם ממוקמים בגג שבטוח לגשת אליו, אין שום בעיה לנקות אותם לבד".

 

"הבעיה היא עם קולטי שמש שממוקמים על גגות רעפים", מזהיר אלכסיי סקז`וטין מדוד ושמש. "ההמלצה היא בשום אופן לא לטפס לבד על הגג. זה מסוכן ומיותר ובפירוש מסכן חיים. הניקוי החיצוני ממילא מחזיק מעמד כמה ימים ולאחר מכן שוב מתלכלך, ולכן זה ממש לא מצדיק את הטרחה ואת הסיכון".

 

ומה לגבי ניקוי יסודי יותר של הצנרת? סקז`וטין: "כאן זה תלוי בכישורים הטכניים של האדם ובניסיון שלו. ההמלצה שלי היא לא להתעסק אם לא יודעים מה עושים"

 

אם בכל זאת מנקים את הצנרת חשוב להקפיד על שני כללי בטיחות חשובים ביותר. טביבי: "הכלל הראשון הוא לסגור את הכניסה של המים הקרים לדוד והשני הוא לשחרר לחץ מתוך הדוד. כלומר, לפתוח באמבטיה או בכיור את הברז של המים החמים, ורק לאחר מכן לגשת לטפל בדוד. אם יש פורק לחץ בדוד אפשר לשחרר את הלחץ גם מהפורק. אחרת, ברגע שפותחים את הצינור או את פקק המים שקופצים הם רותחים ומסוכנים".

 

ניקוי קולטי שמש יעלה 350-250 שקל. העניין הוא שבשלב הזה של לפני חילופי העונות ותחילת השימוש בדודי החשמל, לא משתלם להזמין בעל מקצוע רק לצורך ניקוי הקולטים.

 טביבי: "כעת כדאי כבר לטפל בערכה החשמלית של הדוד. אם הדוד לא טופל מעל שנתיים, שווה להחליף כבר את הערכה החשמלית לקראת החורף. הערכה כוללת, פלאנג', (טרמוסטט + גוף חימום) ומאיץ".

 

במוקד השירות של המקצוענים מוסיפים: "אם כבר הזמנתם טכנאי לטיפול בדוד השמש בקשו ממנו לקשור ולעגן את הדוד היטב שיעמוד ברוחות בחורף. בנוסף הקפידו לקבל ולשמור את תעודת האחריות על חלקי החילוף שהותקנו אצלכם".

 

אם הדוד טופל בשנה האחרונה, ועדיין יש תקלה ייתכן שכל מה שצריך להחליף הוא את גוף החימום, אמנם לא בכל דוד ניתן להחליף רק את גוף החימום אבל במקרים שכן מדובר בטיפול שעולה 350-250 שקל.

 טביבי: "העניין הוא שבמקרה כזה לרוב ניקוי קולטי השמש לא יהיה בחינם. הסיבה לכך היא שכמחליפים את כל הערכה החשמלית אז מרוקנים את כל הדוד, וניתן להשתמש במי הדוד לשטיפה של הקולטים. ואילו בהחלפת גוף חימום יוצאת כמות קטנה יחסית של מים".

 

כמה תעלה החלפה של כל הערכה החשמלית? 780-450 שקל, בהתאם לחברה המייצרת של דוד החשמל. טביבי: "אם באותה הזדמנות מתבצע גם ניקוי יסודי של קולטי השמש, החיסכון משמעותי, לא רק מבחינת עלות הביקור, אלא גם מבחינת יעילות הקולטים והאפשרות לנצל את חום השמש בצורה מקסימלית מבלי להצטרך להדליק את דוד החשמל למשך שעות ארוכות".

 

מחפשים טכנאי דודי שמש? לרשימה המלאה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים