שתף קטע נבחר

נגד גשם: איך לאטום את הגג והחלונות

הגשמים כבר פה וזה לא נעים כשהמים חודרים לנו הביתה. אז מה צריך וכדאי לאטום המקצוענים עם הטיפים - וגם, כמה זה עולה? המקצוענים עם התשובות

ישנם תיקוני איטום קטנים שניתן לבצע לבד, וישנם תיקוני איטום שמחייבים קריאה לבעל מקצוע. מהן נקודות התורפה באיטום, מדוע פעמים רבות לא תינתן אחריות עבור תיקון ומתי לא משתלם לתקן וכדאי לאטום הכול מחדש.

 

"לרוב לא קוראים לנו לביצוע תיקוני איטום, אלא אם מדובר בעזרה ראשונה", אומר בראל שטיינפלד מבראל שטיינפלד איטום, שיפוצים ובניין. "בימים האחרונים יצא לי לבצע תיקוני חירום של צרכנים שמים טפטפו להם על ארון החשמל. המים חדרו מצינורות של חשמל או דרך האנטנה של הכבלים. במקרה כזה, פותרים את הבעיה באמצעות איטום הצינור עם חומר איטום סילקוני".

 

עוד בנושא:

איטום גגות בבניין משותף - מי משלם על זה?

מחירון עבודות איטום

לא רק בגלל הרוח: איך לשמור על הבית חמים בחורף

 

זפת

"נקודות התורפה בגג שנאטם בזפת הן באזור הרולקות, באזור התושבת של דודי השמש ובאזור פתחי הניקוז (מרזבים), מפני שהשיפוע בגג הולך לכיוון המרזב", מסביר אייל טויטו מקבוצת מ.ד. "תקלה נפוצה נוספת היא בזפת עצמה. בחורף היא קופאת ומפני שהיא חומר לא גמיש נוצרים בה סדקים, או שהזפת מתנתקת מהרולקות. במקרה של סדקים התיקון שלהם יהיה באמצעות חומרי איטום במריחה, או מריחת זפת חדשה באזורים הבעייתיים, בהתאם לגודל הסדק".

 

יריעות ביטומניות

שטיינפלד: "נקודות התורפה ביריעות ביטומניות הוא באזור החיבורים של היריעות, ברולקות, באזור צינורות בולטים על הגג כמו צינורות אוורור, צינורות ביוב וכדומה.

 הפתרון הוא הלחמת היריעה או מריחת מסטיק אקרילי (חומר משחתי). אם היריעות ישנות, חבל על הכסף ולא משתלם לבצע את התיקון בהם".

 

"אנחנו מדינה חמה, ובמשך השנים היריעות הביטומניות מתייבשות בשמש, לרוב תוך 10-8 שנים, בהתאם לאקלים באותו אזור", מסביר טויטו. איך יודעים אם כדאי לתקן או שיש צורך להחליף את היריעות? טויטו: "אם רק יריעה אחת התנפחה, ומדובר בגג שנאטם ביריעות רק לפני שנתיים-שלוש, כדאי לבצע תיקון נקודתי. לעתים היריעות מתנפחות בגלל שלא הלחימו אותן כמו שצריך, עשו עבודה מהירה וחסכו בעלויות גז של הברנר (מכשיר החימום המלחים את היריעות). אבל זה עדיין לא מעיד על כך שיש נזילות".

 

טויטו מוסיף: "אם יש נזילות, היריעה מתנפחת ונהיית כמו בלון, וכשדורכים עליה היא זזה ימינה ושמאלה. במקרה כזה, צריך לפתוח את היריעה, לייבש את האזור למשך 4-3 ימים ורק לאחר מכן לסגור את השטח עם יריעה חדשה. תקלה נפוצה נוספת היא באזור הרולקות. כתוצאה מהתייבשות היריעות הן מתנתקות מהרולקות ואז יש צורך להלחים טלאי של יריעה חדשה על זו שנפתחה, ולהלחים אותו לכיוון המעקה".

 

באילו מקרים לא כדאי לתקן יריעות? טויטו: "אם היריעות כבר בלויות, יבשות ואיבדו מגמישותן, אין ברירה אלא להחליף את כל היריעות".

 

גג מרוצף או מרפסות

"כשיש בעיות איטום במרפסת או בגג מרוצף, לרוב אין יותר מדי מה לעשות", אומר שטיינפלד. "ההמלצה הכי טובה היא להרים את הריצוף, לאטום את המשטח ולרצף מחדש. יש אוטמים שחורצים את הפוגות וממלאים אותן בדבק אפוקסי ונותנים לזה 4-3 שנות אחריות, אבל זה לא הכי מומלץ, והאיטום הוא לא במאה אחוז. יש גם חומרי סילר שקופים שניתן לרכוש לבד בחנויות ולאטום, אבל אין לזה אפקט משמעותי על האטימה לדעתי".

 

קירות וחלונות

שטיינפלד: "הבעיה העיקרית בחלונות היא שנוצרים סדקים בין הקיר לבין מסגרת

 האלומיניום של החלונות. הסיליקון מתייבש ומתיישן עם הזמן ואז יש צורך לחדש אותו באזור החיבורים".

 

טויטו: "הבעיה העיקרית בקירות ישנים היא היווצרות סדקים. הפתרון הוא מילוי הסדקים ואיטום באמצעות חומרי התזה. אם הכתמים על הקירות הם צהובים, זה מצביע על בעיות נזילה. אם לעומת זאת הם בצבע שחור, זה מעיד על עובש ובקטריות. רוב בעיות האיטום הם בקירות מערביים בבתים".

 

שטיינפלד: "איטום קירות יכול להחזיק 4-3 שנים, תלוי בהיקף התזוזות במבנה. אם יש צורך לאטום באמצעות סנפלינג, מומלץ להתאגד כמה דירות יחד, כדי להוזיל עלויות סנפלינג, שהוא לרוב יקר מאוד ומגיע לכמה אלפי שקלים ליום".

 

ומה לגבי האחריות?

ככלל אצבע, אומרים במוקד השירות של המקצוענים, איטום של גג בזפת כולל אחריות של 5 שנים, בהנחה שאחת לשנה מסיידים את הגג אצל אותו בעל מקצוע.

 איטום גג ביריעות ביטומניות כולל אחריות של כ-10 שנים. "הבעיה מתחילה כשלא אוטמים את כל שטח הגג אצל אותו בעל מקצוע, והם מגלגלים את האחריות מאחד לשני לכן כדאי לאטום את כל השטח אצל אותו אוטם ללא החרגות" מדגישים במוקד.

 

טויטו מוסיף: "פעמים רבות בעלי מקצוע מתחמקים מהצרכן כשהוא מתקשר לבקש שיתקן את האיטום, וכדי לטפל בבעיה במהירות, נאלצים צרכנים להזמין בעל מקצוע אחר, ולשלם לו עבור התיקון למרות שהאיטום אמור להיות בתקופת האחריות. עבור התיקון עצמו לא תקבלו אחריות מפני שלעתים קשה לעלות על מיקום כשל האיטום המדויק".

 

צריכים קבלני איטום? לרשימת המומלצים

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים