שתף קטע נבחר

סכנה: למה אסור לתקן לבד גגות רעפים?

אחרי הגשם הרעפים חלקים. בנוסף אסור לטפס עליהם ללא הסמכה מיוחד. אז מה צריך לעשות כשהגג דולף ומה כדאי לעשות לפני הגשם הבא? המקצוענים עונים

מדי שנה אנו שומעים על אסונות שנגרמו כתוצאה מטיפוס על גגות רעפים. הדבר מסוכן לאורך כל השנה, אך בייחוד בימים שלאחר הגשם, כשהגג רטוב. אז אם גם אתם סחטתם סמרטוטים ורוקנתם דליים, בגלל כשלי איטום בגג הרעפים, הנה כמה דברים שכדאי לדעת על תיקון גגות רעפים.

 

עוד בנושא:

בלי הדלפות: מה כדאי לדעת על המרזב בבית

מחירון איטום גגות

איך מונעים עובש בבית

 

"בשום אופן אסור לטפס על גג רעפים ללא הסמכה", מזהיר רותם שלום מרותם עבודות עץ. "זו בפירוש סכנה, בייחוד בגשם. בעלי מקצוע שהוסמכו לכך והם בעלי רישיון לעבודה בגובה, בעצמם לעתים נמנעים מלטפס על גגות רעפים ביום גשום. שלב הטיפוס על הסולם לכשעצמו מסוכן, ואם לא מניחים אותו נכון ניתן ליפול ממנו".

 

"על רעפים יש לעתים ירוקת, או עלים שעפו ונרטבו והם מחליקים כמו סבון ומאוד מסוכן לדרוך עליהם", אומר מוחמד ותד מותד גגות ורעפים. "לכן, כדאי לא רק להימנע מטיפוס על גג רעפים, אלא חשוב גם להימנע מלהזמין בעל מקצוע שאין לו רישיון עבודה בגובה, כדי למנוע מצב של אחריות ביטוחית במקרה של נזק".

 

התקלות הנפוצות 

אז מהן התקלות הנפוצות בגגות רעפים? "אחת התקלות העיקריות היא לכלוך במסילות של הרעפים עצמם", מסביר שלום. "לכל רעף יש תעלה, וברגע שמצטבר בה לכלוך, זה יוצר מחסום ומונע מהמים להחליק לכיוון הקרקע. תקלה נוספת היא הצטברות של לכלוכים בפחים שבהיקף הגג, לכלוך במרזבים ובתעלות ניקוז המים.

 תקלה נוספת היא רעפים שבורים או חסרים שנפלו. אם רעף זז ומים חודרים לחלק הפנימי, לעתים יכול לחלוף, זמן רב עד שמגלים את הרטיבות בתקרה או על קירות הבית. אם מדובר בבית עם קירות גבס, הם פשוט נהרסים".

 

מוסיף ותד: "במהלך הסופה האחרונה רעפים פשוט התנתקו ממקומם, בגלל הגשמים החזקים. ישנם רעפים שנשברו בגלל הברד. בנוסף, יש מקרים שבהם נשבר ארגז הרוח (חלק הגג שבולט מחוץ לקירות הבית). לעתים קולטים של דוד השמש נופלים על הרעפים אם הם לא מעוגנים טוב ושוברים אותם. לעתים עץ קורס על הגג".

 

האם יש תקלות הנפוצות יותר בגגות רעפים חדשים? שלום: "אם הגג חדש יחסית, אז לרוב יהיו בעיות איטום בשל התקנה לקויה, כמו הנחת פחים בצורה שגויה, למשל. לעתים, הבעיות נגרמות גם כתוצאה מבעלי מקצוע שמתקינים דוד שמש למשל. במקרה כזה, אם במהלך ההתקנה נשברים או נסדקים רעפים, זה יכול להתגלות רק בימות גשם. לעתים יש תקלות שניתן לגלות באמצעות זיהוי חדירת אור מוגזם במהלך שעות היום, כשנמצאים בחלל הגג, אבל לא תמיד מאתרים את הבעיה בזמן".

 

מתי, איך וכמה 

ותד: "הדבר הכי חכם הוא לטפל בגג רעפים בימות הקיץ.

 הבעיה היא שהישראלים תמיד מחכים ליום הכי סוער בשנה וקוראים לבעלי המקצוע כשהתקרה כבר דולפת. זה עולה להם יותר כסף, ולא תמיד המענה הוא הכי טוב שיש, ולרוב אחרי שכבר נגרם נזק בבית".

 

האם לעתים לא משתלם לתקן את הגג? שלום: "במרבית המקרים תיקון אפשרי ומשתלם. אבל אם מדובר בגג ישן במיוחד, שהיו לו הרבה נזילות לאורך השנים, לא בטוח ששווה להחליף את הרעפים, אלא כדאי להחליף כבר את כל הקונסטרוקציה שמחזיקה אותם".

 

האם יש תקלות שניתן לבצע לבד? שלום: "את מרבית התקלות בגג רעפים קשה ומסוכן לתקן לבד, ולרוב יידרש בעל מקצוע

. ישנן תקלות כמו החלפת רעף, שניתן לבצע לבד, אבל אך ורק אם יש גישה מהחלק הפנימי של הגג, מתוך התשתית ולא מבחוץ".

 

כמה זה עולה? במוקד השירות של 'המקצוענים' אומרים: "תיקון רעפים הוא מסוג העבודות שצריך לבחון כל מקרה לגופו, זה לא דומה להחלפת רכיב במכונה חשמלית שניתן מראש לדעת כמה עולה הרכיב ומהי עלות העבודה עצמה ולשקלל. תיקון פשוט יכול לנוע סביב 500 שקל, שיכלול ניקיון מרזבים ופתחי ניקוז והחלפת כמה רעפים. כשהתקלה מורכבת יותר והגישה לתקלה מורכבת, התיקון יכול להגיע גם לאלפי שקלים".

 

מחפשים מתקני גגות מקצועיים? לרשימה המלאה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים