שתף קטע נבחר

בחלם חיים החרדים הלאומיים

צעירי הציונות הדתית אוהבים את עומר אדם יותר מאשר את הזמרים החסידיים. רבים מהם בזים לרבנים ומעריצים באבות. הם יעדיפו לשיר "אדון הסליחות" על פני "שמע קולנו", ובאופן כללי, תנו להם "זגורי אימפריה", לא "קונילמל". לתשומת לב החרד"לים שרוצים לידם רק אנשים "כמותם"

ההיסטוריון היווני פלוטארכוס כתב במאה הראשונה לספירה, שכאשר אלכסנדר מוקדון ראה את היקף ממלכתו - הוא בכה מאחר ולא נותרו לו עוד ארצות לכבוש. כמו פלוטארכוס זצ"ל, גם רבים מחבריי הטובים ביותר בכו והתעצבנו כאשר ראו את הפרסומת "שכנים כלבבכם" שיזמה "באמונה", ובה לועגים לשכנים המזרחיים שלא יודעים את ההבדל בין חנוכייה למנגל.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

אני, לעומתם, דווקא צחקתי – בעיקר משום שהיא מעידה שלציונות הדתית, ובעיקר לחרדים-הלאומיים (להלן: חרד"ל), לא נותרו עוד טעויות לעשות. יותר מכל, מעידה הפרסומת על ניתוק משעשע למדי בין אשכנזים-זקנים לבין המציאות, ובין החרד"לים שממשיכים להתנתק מהציונות הדתית ומהחברה, לאט אבל בטוח.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

אבל לפני שאני מבקר אחרים, אני חייב להודות שגם אני לא מושלם. גם אני לא מת על ערסים: לא על ערסים מזרחים, ולא על ערסים רוסים, ולא על בריונים חרדים, ולא על פרחחים ערבים. אני גם לא סובל שמאלנים-יאפים, טבעונים-קיצוניים, ובאופן כללי אני לא אוהב את מי שלא חושב כמוני ונראה כמוני, למעט בני משפחה מדרגה ראשונה (ולכל היותר מדרגה שנייה).

 

מאידך גיסא, אני יודע שרוב האנושות לא סובלת אותי כי אני רעשן וקולני, יודע מעט מדי, מדבר הרבה יותר מדי, חופר ברמות מביכות, ותוקע בדיחות גרועות גם בלוויות ואזכרות.

 

חרד"לים, אתם הלייטים של החרדים

ההבדל ביני לבין יוצרי הפרסומת המביכה ההיא, הוא שברור לי מקומי, ואילו הם לא מבינים איפה הם חיים.

הם לא מבינים שהצעירים בישראל, דתיים-לאומיים וחילונים כאחד, דווקא מעריצים את המזרחיות, הגם שמדובר בדימוי שלא ממש נאמן למציאות. למרבה המזל, עבר זמן רב מאז שבמוסדות החינוך הציונים-דתיים ציפו מילדים בני עדות המזרח, לאמץ נוסח תפילה אשכנזי, שירים חסידיים, ולהתבייש בשרשרת "חי" או גורמט.

 

צעירי הציונות הדתית אוהבים כיום את עומר אדם ושרית חדד יותר מאשר את הזמרים החסידיים. רבים מהם בזים לרבנים ומעריצים באבות. הם יעדיפו לשיר "אדון הסליחות" בקולי קולות, מאשר את "שמע קולנו" בניגון המזרח-אירופי. באופן כללי, תנו להם "זגורי אימפריה", לא "קונילמל". הבנתי את זה סופית אחרי שבני הבכור, כוחי וראשית אוני, כמעט התחנן שאפסיק להיות "אשכנזי-מת".

 

אני גם חייב לציין בפני חבריי לזרם החרדי-לאומי, כבוגר מוסדות החינוך החרדיים, שהבוז שהם חשים כלפי ה"לייטים" - כלומר דתיים-לאומיים שלא מקפידים על כל תרי"ג המצוות - הוא כאין וכאפס בהשוואה לבוז שחשים כלפיהם החרדים. אלה מביטים בהם כמו שאליהו התייחס בקנאות ובכעס כלפי אלה בעם ישראל שפסחו על שני הסעיפים: גם שמרו תורה וגם עבדו לבעל.

 

מי הזיז את הגבעה שלי?

הפרסומת הכושלת של "באמונה", אותה קריין בעצמו מנכ"ל החברה, ישראל זעירא, מעידה למעשה על הרצון הטבעי למדי של אנשים לחיות עם אנשים "כמוהם", רחוק מהציבור שהם בזים לו.  

 

 

השאיפה הזו הזכירה לי יותר מכל את חוכמתם של אנשי חלם שגם להם היה פעם צפוף, ולכן יום אחד הם נמנו וגמרו להקים להם שכונה חדשה. אלא שגבעה גדולה עמדה להם כמחסום, ולכן יצאו תושבי העיירה וניסו לדחוף אותה.

 

הם הזיעו ובטשו ברגליהם, ומכיוון שיום קיץ היה והם הזיעו כהוגן, פשטו אנשי חלם את מעיליהם וכובעיהם, והמשיכו לדחוף. באותה השעה חלפו במקום כמה גנבים חכמים שחמדו את מלבושיהם ונטלו אותם. וכאשר ירד הלילה, וראו אנשי חלם שהם נותרו ללא הכובעים והמעילים, הבינו כי דחפו הם את הגבעה למרחק עצום - וכעת הם יוכלו להקים בקלות את השכונה החדשה הרחק מהעיירה הישנה.

 

חשוב, אם כן, להבהיר לאנשי "באמונה" ולרוכשים שלא רוצים לידם מזרחיים, שגם בשכונה החדשה והאליטיסטית שתיבנה "הרחק" מקריית גת "העממית", הם יגלו מהר מאוד שיש שכנים שהם לא סובלים ולא סובלים אותם.

 

לכן כדאי שהם ימהרו לאתר הבנייה כבר היום, ויידחפו את הבתים של "כרמי גת" כמה קילומטרים צפונה, שם תיבנה ותכונן שכונת "כרמי גת עילית", או שמא "חלם תחתית", שבה הם באמת יגורו עם שכנים שנאים בעיניהם.

 


פורסם לראשונה 06/12/2015 16:27

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ככה נראים אנשי חלם
יצחק טסלר
מומלצים