שתף קטע נבחר

מה משדר כל צבע? תורת הצבעים והתאמתם לחדר

לפני שאתם צובעים קיר באדום או בכתום ליד פינת לימוד של הילד, או צובעים את הקיר שליד פינת האוכל בירוק - כדאי שתדעו מה יהיה האפקט של הצבע על דיירי הבית

בשיתוף המקצוענים

 

לפני שאתם בוחרים גוון לצביעת קירות הבית, כדאי שתדעו שלבחירת הצבע תהיה השפעה פיזית ופסיכולוגית עליכם, בעת שאתם שוהים בחדר.

 

עוד בנושא:

איך מחשבים עלויות צבע  

מחירון עבודות צבע לבית

9 טיפים לצבעים חובבים

 

על צבעים משלימים וצבעים קרובים

"לכל גוון יש את התדר שלו ולכן כדאי להתאים את צבע הקיר לסוג החלל", אומרת ליאת הראל, מעצבת פנים.

 "ההמלצה היא לבחור באיזשהו גוון בסיס שאיתו נצבע את רוב קירות הבית, ואליו נוסיף כמה גוונים משלימים רק בקירות דומיננטיים בבית, לרוב יהיה קיר אחד דומיננטי בכל חדר למעט בחללים משותפים".

 

לפני שבוחרים את הגוון כדאי להכיר כמה מושגי יסוד וכמה כללים בסיסיים. הראל: "ישנם שלושה צבעי יסוד: אדום, צהוב וכחול. מהם אנו יוצרים צבעים משניים: סגול, ירוק וכתום. זוהי סקלת הצבעים הבסיסיים. אם אנחנו מסתכלים עליה, אז אנו רואים שלכל צבע יש את הצבע שממוקם מולו והוא הצבע המנוגד לו והמשלים אותו. לדוגמה: כחול-כתום, צהוב-סגול, אדום-ירוק. לעומתם, ישנם צבעים קרובים, שנמצאים אחד ליד השני בסקאלה. למשל: כחול-סגול, ירוק-כחול, אדום-כתום. אם ננסה לשלב את שני הצבעים האלו זה ייראה כמו טעות. כאילו שלא בחרנו את הגוון הנכון".

 

 (צילום: דודו אזולאי לשני צלמים,  באדיבות ליאת הראל עיצוב פנים) (צילום: דודו אזולאי לשני צלמים,  באדיבות ליאת הראל עיצוב פנים)
(צילום: דודו אזולאי לשני צלמים, באדיבות ליאת הראל עיצוב פנים)

 

מה משדר כל צבע?

"הצבע הלבן הוא הצבע הכי פופולארי לצביעת קירות בישראל", אומרת הראל. "הוא צבע טהור, נקי ורענן. הוא מרגיע מאוד, אבל אם צובעים איתו את כל הבית הוא עלול לגרום לתחושת ניכור עבור אורחים. חשוב להקפיד על תאורה בגוון ביניים או בגוון צהבהב אחרת הוא עלול להתקבל ככחלחל. לעומתו, הצבע השחור הוא צבע דרמטי שמשדר אלגנטיות ויוקרתיות, אך גם כוחניות ועוצמה. הוא משמש לצביעת מספר קירות בדירות יוקרה. גם בחדר שינה קיר אחד בשחור יכול לייצר דרמטיות. כמו כן, הוא מתאים לצביעת חדרי שירותים. מי שבוחר את הצבע הזה צריך לאהוב אותו, כי הוא לא הבחירה הטבעית והראשונית עבור מרבית האנשים. במינונים גבוהים מדי בבית יכול להחשיך את החלל ואף לגרום לדיכאון".

 

ומה לגבי יתר הצבעים? נחלק את הצבעים לשתי משפחות עיקריות: צבעים חמים וצבעים קרים.

 

 (צילום: דודו אזולאי לשני צלמים,  באדיבות ליאת הראל עיצוב פנים) (צילום: דודו אזולאי לשני צלמים,  באדיבות ליאת הראל עיצוב פנים)
(צילום: דודו אזולאי לשני צלמים, באדיבות ליאת הראל עיצוב פנים)

 

צבעים חמים 

הראל: "למשפחת הצבעים החמים משתייכים צבעים אלו: האדום שהוא צבע מאוד דומיננטי. הוא מעלה את האדרנלין ואף יכול לגרום לסערת רגשות במינונים גבוהים. הוא יתאים לצביעת קיר בפינת אוכל, במקום שבו נרצה לייצר אינטראקציה בין אנשים ודרייב גבוה. הוא מתאים לפינת אירוח, והוא מרומם את הרוח. כתום הוא צבע ממריץ, ובגווני אדמה הוא מעורר ומייצר תחושה טבעית וחמימה. הוא יתאים למיקום בחדרי שינה של ההורים ובחללים מרכזיים כמו חדרי אוכל. הוא מתאים למי שלא רוצה 'להעיז' עם אדום".

 

הראל מוסיפה: "ורוד הוא צבע שמתחיל להיכנס יותר לבתים ונחשב ליותר לגיטימי בשנתיים האחרונות. אם בעבר הוא נחשב לילדותי או לנשי, היום הוא בהחלט בשימוש בחללים מרכזיים בבית. בגוונו הבהיר הוא משדר איזון ורוגע. הוא יתאים גם לחדרי תינוקות. בגוון פוקסיה יש לו אמירה מאוד חזקה וקשה לפספס אותו. צהוב הוא צבע שאו שאוהבים אותו או ששונאים אותו. הוא משדר חום ואור, גורם לדרייב גבוה ויכול להתאים לחללים מרכזיים ולחדרי משחקים לילדים. הוא לא מתאים לחדר שינה בגוון החזק שלו, אלא רק בגווניו השקטים והבהירים. חום הוא גוון שכמעט ולא נצבע איתו קירות בגווניו הכהים, אלא רק הבהירים. הוא מייצר תחושת כבדות שמאוד סוגרת. בצבעי הקפה הבהירים מאוד שלו הוא יכול להתאים. לרוב ממילא הריהוט יהיה בגווני חום ולא נרצה לצבוע גם את הקירות בחום".

 

 (צילום: דודו אזולאי לשני צלמים,  באדיבות ליאת הראל עיצוב פנים) (צילום: דודו אזולאי לשני צלמים,  באדיבות ליאת הראל עיצוב פנים)
(צילום: דודו אזולאי לשני צלמים, באדיבות ליאת הראל עיצוב פנים)

 

צבעים קרים 

הראל: "למשפחת הצבעים הקרים משתייכים הצבעים כחול וירוק. שניהם באים מהטבע, משדרים לנו רוגע ושלווה. תחושה של צמחיה או של מים. אלו צבעים שבהחלט יתאימו לחדרי שינה, פינות לימוד, חדרי עבודה. כמו כן, כחולים יתאימו לחללים נקיים כמו חדר האמבטיה. בחדר זה נוכל לצבוע את הקיר בכחול על כל גווניו ובטורקיז.

 במשפחת הצבעים הקרים יש גם את הסגול. הוא משדר שלווה שבאה מתוך כוח ועוצמה פנימית. אפשר לומר שזהו צבע אינטליגנטי הוא משפר ריכוז בגווני החזקים והעמוקים יותר".

 

ומה לגבי הצבע האפור, שמאוד פופולארי בשנים האחרונות? הראל: "אכן יש 50 גוונים של אפור. מאוד קשה להתאים לו גוון תואם בגלל ריבוי האפשרויות. אפשר לומר שהאפור הבהיר הוא הלבן החדש. אם הוא אפור בגוון כחלחל הוא ישדר ניכור. לעומת זאת אפור חום משדר חמימות, ואפור ירוק משדר רוגע. האפור הנקי שלא משולב עם אף גוון הוא מעין אפור בטון שמשדר תעשייתיות. בגלל שאפור הוא ניטרלי יחסית ולא מושך את העין, אם הוא בגרסה הבהירה שלו הוא יכול להחליף את הלבן לצביעת כל קירות הבית. אם רוצים רק קיר אחד ממנו אז הוא מאוד מתאים לחדרי עבודה למבוגרים, ומאוד פופולארי גם בחדרי שירותים".

 

ולפני שצובעים - כמה טיפים

הטיפ הראשון נוגע להתאמת התקרה לגוון הקירות. "צבע תקרה צריך להיות צבע פוליסיד נושם", מסביר אריאל שניידר משניידר צבעים. "אם צובעים את קירות הבית בגוון שאינו לבן, ורוצים שגם התקרה תהיה צבועה באותו גוון זה אפשרי. פשוט מוסיפים לפוליסיד את אותו הגוון שאיתו צובעים את הקירות".

 

 (צילום: דודו אזולאי לשני צלמים,  באדיבות ליאת הראל עיצוב פנים) (צילום: דודו אזולאי לשני צלמים,  באדיבות ליאת הראל עיצוב פנים)
(צילום: דודו אזולאי לשני צלמים, באדיבות ליאת הראל עיצוב פנים)

 

אם קיבלתם את הדירה מקבלן, קחו בחשבון שככל הנראה גם קירות הבית יהיו צבועים בסיד. "סיד לא מתאימים לצביעת קירות. הוא מאוד מלכלך ולא פרקטי", אומר איגור שולמן משולמן עבודות בניין. "הטעות הנפוצה של דיירים היא לצבוע בצבע אקרילי את הקירות מבלי לשים שכבת פריימר לפני כן. זה גורם לכך שיהיו שלפוחיות צבע בהמשך. לכן, חשוב לפני כן לצבוע את כל הקירות עם בונדרול (חומר יסוד מקשר, מעין דבק נוזלי שקוף). הוא מתייבש תוך כשעתיים ומשפר משמעותית את אחיזת הצבע על הקירות".

 

חשוב לשמור על המספר הסידורי של הגוון שאיתו צבעתם את הקירות. שניידר: "אם החלטתם לערבב בעצמכם שני גוונים כדי להגיע לגוון הרצוי, כדאי שלפני תחילת צביעת קירות הבית תשמרו ליטר צבע בצד. חשוב שלא לדלל אותו, כדי שהוא יוכל להישמר לאורך שנים. וכך, במקרה של צורך בתיקוני צבע, לא צריך לשבור את הראש עד שמגיעים לגוון. אפילו אם שומרים דוגמית קטנה של צבע בתוך צנצנת זכוכית אטומה, הרבה יותר קל יהיה בהמשך לאתר את הגוון כשהוא במצב נוזלי, ולא כשהוא כבר על הקיר".

 

 

ומהו עושים כדי להבהיר קיר כהה? שולמן: "במקרה כזה יידרשו 3 שכבות צבע. השכבה הראשונה תמיד תהיה של לבן או של בונדרול (חומר יסוד מקשר), ו-2 השכבות החדשות יהיו בגוון שאותו נרצה על הקיר בסופו של דבר".

 

במוקד השירות של המקצוענים מזכירים: "בכל מקרה וללא קשר לאילו צבעים בחרתם מאוד חשוב להעלות דברים על הכתב ולנסח חוזה מול הצבע. כדאי גם לא לסגור את העסקה טלפונית, אלא לקבל הצעת מחיר מסודרת מבעל המקצוע לאחר שראה את הדירה"

 

לרשימת צבעים מומלצים

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו אזולאי לשני צלמים,  באדיבות ליאת הראל עיצוב פנים
עניין של צבע
צילום: דודו אזולאי לשני צלמים, באדיבות ליאת הראל עיצוב פנים
מומלצים