שתף קטע נבחר

מקוואות לדתיים בלבד: "חוק המקוואות" אושר בקריאה טרומית

אושרה בקריאה טרומית הצעת החוק לאכיפת טבילה במקאוות על פי קריטריונים הלכתיים בלבד, ומטרתה - עקיפה של פסיקת העליון שהתירה הטבלת גרים רפורמים. סיעות הקואליצה ינסו להגיע להסכמות על המחלוקות

עוד התקדמות בחוק עוקף בג"ץ של החרדים: מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את "חוק המקוואות", של ח"כ משה גפני ("יהדות התורה"), ברוב של 42 תומכים מול 38 מתנגדים. ההצעה נועדה למנוע התערבות של בית המשפט בהחלטת במועצות הדתיות בנוגע למקוואות הציבוריים, באופן שיחייב אותן לאפשר בהם הטבלת מתגיירים רפורמים או טבילת נשים לצורך טהרה ללא נוכחות בלנית.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

 

האישור -לאחר שביום א' השבוע עברה ההצעה בועדת השרים לענייני חקיקה. לישיבת הוועדה קדם דיון בין ראשי המפלגות בקואליציה שבו הוחלט שלא לקדם את החוק לקריאות נוספות, בלא שיגיעו להסכמה על הנוסח הסופי שלו.

 

סיעות "כולנו" ו"הבית היהודי", שארבעה מחבריה חתמו על ההצעה, מתנגדות לנוסח החוק על פי ההצעה הנוכחית, בטענה כי הוא פוגע בציבור הטובלות. הם דורשים לעגן בתוכו את נהלי מנכ"ל המשרד לשרותי דת, הקובעים כי האישה אחראית לטבילתה ובאפשרותה לדרוש לטבול בפרטיות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

מוקדם יותר נוקבו גלגלי המכוניות של ח"כ רחל עזריה ובעלה, בסמוך לביתם שבשכונת קטמון בירושלים. הוגשה תלונה במשטרה, וחברת הכנסת טענה כי הפגיעה בה איננה מקרית על רקע התנגדותה הנחרצת לחוק המקוואות.

 

"חוק המקוואות כפי שמנוסח כרגע הוא בעייתי, ועתיד לפגוע בציבור הטובלות", אמרה השבוע ח"כ רחל עזריה ("כולנו"), יו"ר השדולה ליהדות ישראלית. "בשל כך, התעקשתי על התחייבות קואליציונית שהטובלות לא תיפגענה ממהלך זה בשום דרך. הוחלט שהחוק יקודם לאחר קריאה טרומית רק בהסכמות פנים קואליציוניות והתחייבות שהטובלות יוכלו להמשיך לטבול כפי שנהגו עד כה".

 

בש"ס, החתומה אף היא על ההצעה, אמרו כי קידום החוק להצבעה בקריאה טרומית עוד השבוע משקף דרישה חד-משמעית של המפלגות החרדיות כי המקוואות יתנהלו תחת סמכותה של הרבנות הראשית לישראל, במטרה "למנוע את דריסת רגלם של הרפורמים בתוך המקוואות הציבוריים".

 

קרב מול הרפורמים והקונסרבטיבים

בשבוע שעבר הניח ח"כ משה גפני ("יהדות התורה") על שולחן הכנסת הצעת חוק, ולפיה הטבילה במקוואות הציבוריים תותר לשם טהרה - על פי ההלכה בלבד. כמו כן, לא יחולו על המקוואות הוראות חוק איסור אפליה בשירותים ובכניסה למקומות ציבוריים.

 

מטרת ההצעה - לעקוף את פסיקת העליון שקבע כי יש לאפשר לזרמים הרפורמים והקנסרבטיבים להטביל

מתגיירים שלהם במקוואות אלה. מטרה נוספת: למנוע התערבות עתידית של בג"ץ בעתירה שתלויה ועומדת של נשים אורתודוכסיות, המבקשות לטבות בפרטיות וללא נוכחות בלנית

 

על הצעת החוק של גפני חתומים ח"כים מש"ס ו"יהדות התורה", ואף ארבעה מתוך שמונת חברי סיעת "הבית היהודי": בצלאל סמוטריץ', מוטי יוגב, ניסן סלומיאנסקי ושולי מועלם-רפאלי. האחרונה חזרה בה מתמיכתה בהצעה במתכונתה הנוכחית, והבהירה כי היא דורשת שמירה על התקנות שקבע ח"כ אלי בן דהן כסגן השר לשרותי דת, וכן הקמת "קו חם", שבאמצעותו נשים יוכלו להתלונן על בעיות במקוואות - כולל על התנהלותן של בלניות. בן דהן עצמו, שנשא ונתן עם הח"כים החרדים על החוק, דורש כי הרבנים הראשיים יחתמו על אותן התקנות.

 

במפלגות החרדיות טענו כי בכוונתם לעמוד על כך שהחוק יקודם, והזכירו כי על פי ההסכמים הקואליציוניים לא יהיה שינוי סטטוס-קוו בענייני דת ומדינה ללא הסכמתם. עם זאת, ההערכה היא כי החרדים לא יכריזו משבר קואליציוני על רקע זה, ולא יפילו את הממשלה.

 

בדברי ההסבר שצורפו להצעת החוק, נכתב כי "בעקבות עתירת גופים שמטרתם לקעקע את יסודות היהדות המקובלת במשך אלפי שנים, פסק בית המשפט העליון כי יש לאפשר לכתות שונות לעשות שימוש במקוואות טהרה לצורך טקסים שונים הנערכים על ידן".

 

"שוב הצינות הדתית נכנעת"

לפני כשבועיים דנה מועצת הרבנות הראשית, בין היתר, בפסיקת בית המשפט העליון בנוגע לטבילת מתגיירים רפורמים קונסרבטיבים, והציעה למועצות הדתיות האחראיות על המקוואות, דרך חלופית למנוע דריסת רגל מצד הזרמים הלא אורתודוכסים במתקניהן. הצעת הרבנות היא לא לאפשר כלל הטבלה לצורך גיור, אף לא של מערך הגיור הממלכתי, שהרי ייעוד המקוואות הוא לצרכי טהרה.

 

הרב ד״ר שאול פרבר, יו״ר ארגון "עתים", מסר כי ״מצער שח”כים מהציונות הדתית נכנעים פעם נוספת בפני מפלגת 'יהדות התורה'. בפעם הראשונה הם נכנעו בנושא הרב הראשי לישראל, וסללו את דרכם של הרבנים החרדים לתפקיד, אחר כך בנושא הגיור וכעת בנושא המקוואות. הכניעות הללו מעידות על חוסר ביטחון עצמי בדרכנו - דרכה של הציונות הדתית - מצד מי שאמורים להוביל אותנו. זה עצוב מאוד״.

 

ח"כ עליזה לביא ("יש עתיד") יצאה נגד הצעת החוק וכינתה אותה "פגיעה בערכיה הבסיסיים ביותר של היהדות". היא הטילה את האחריות לשמירת מעמדו של בית המשפט העליון, על מפלגת "כולנו" והעומד בראשה, השר משה כחלון, "שהתחייבו למנוע כל פגיעה בהחלטותיו ובמעמדו".

 

לדבריה, "ח"כ גפני ושאר החתומים עליה עודם משוכנעים כי המקוואות הם רכוש פרטי של העולם החרדי. בעוד איש כמובן אינו מבקש מהם לשנות את אורחות חייהם, דעתם אינם סובלת את הרעיון שישנם מנהגים ביהדות ומסורות, זולת אלה הנהוגים בקהילתם. רצונן של אלפי נשים לקיים את המנהג כדרכן, או לזכות למעט פרטיות בסיטואציה כה אינטימית, פשוט אינה מעניינת אותם".

 

"זה חוק עוקף העם ההיהודי"

בתנועה הרפורמית הבהירו כי הצעת החוק מעבירה מסר שלילי חריף ליהדות התפוצות, והביעו תקווה

כי "גם בעניין זה וגם בעניין הכותל, תגן ממשלת ישראל על העיקרון שמדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי כולו, על כל זרמיו וקהילותיו".

 

"תמיכת הממשלה בחוק המקוואות מעניקה פרס לאותם גורמים שמסרבים לכל פשרה בנושאי דת ומדינה, ומעמיקים את המחלוקות בחברה הישראלית ובעם היהודי", אמר הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית. "מן הראוי להזכיר כי בניגוד גמור להצעתו של בג"ץ, סירב המשרד לשירותי דת במשך שנים ארוכות להגיע לפשרה הגיונית עם התנועות הלא אורתודוכסיות בעניין המקוואות, ועקשנות זו היא שהובילה לפסק הדין".

 

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, אמר בתגובה כי "החוק הזה הוא לא רק חוק עוקף בג"ץ, אלא גם חוק נגד העם היהודי. קובע בית המשפט העליון שהמקוואות הציבוריים בישראל יכבדו כל יהודי, החלטה שאין ציונית ממנה, והנה מחליטה הממשלה לקדם חוק שמשמעותו לומר ליהודים שאינם אורתודוכסים, שמקומם לא כאן".

 

"הרבנות מציצה לנשים מבעד לפרגוד"

הס הוסיף כי "אם חלילה יעבור החוק במליאה, המשמעות היא שמדינת ישראל תכריז על גט כריתות מהעם היושב בתפוצות. זו פגיעה אסטרטגית במעמדה של ישראל ובביטחונה. לצערי, זה מזכיר לי את המשבר שחוללה הצעת חוק 'מיהו יהודי' בשנות התשעים, ואת משבר הקשה סביב חוק הגיור לפני שנים אחדות. הנזק של הצעות חוק כאלו הוא מצטבר, גם אם בסופו של דבר הצעת החוק הנוכחית, כמו קודמותיה, תיכשל. החתומים על הצעת החוק, כמו פעילי ה-BDS באירופה, מבודדים את מדינת ישראל, ומבאישים את ריחה".

 

הקונסרבטיבים הוסיפו כי הצעת החוק "פוגעת בכל אישה שרוצה לטבול במקווה בלי שהרבנות הראשית תציץ

עליה מבעד לפרגוד, ותפקח על הדרך שבה היא טובלת".

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר כי "ממשלת ישראל הכריזה מלחמה נגד יהדות ארצות הברית, שהיא הנכס האסטרטגי החשוב ביותר של ישראל. המשמעות הבלתי נסבלת של ההחלטה היא שעשרות אחוזים מיהודי ארצות הברית אינם יהודים בעיני ממשלת ישראל, או שהם יהודים סוג-ב' שאפשר להתעלל בהם ולהפלות נגדם על פי דרישתו של כל עסקן ורב חרדי. קשה לחשוב על צעד חסר אחריות מזה".

 

"אין ספק", אמר עוד רגב, "שהמהלך יתרום לתהליך ההתפכחות של הנהגת יהדות ארצות הברית, שהולכת ומבינה שלצד תמיכה במדינה - עליה להצטרף למאבק ארגוני חופש הדת בישראל... כל שר וח"כ שיצביע בעד חוק המקוואות צריך לדעת שימצא עצמו טובל בביקוריו בארצות הברית במחאות, ביקורות ואולי אף החרמה נגדית. שום מקווה של הרבנות לא יוכל לטהר את השרץ הזה".


פורסם לראשונה 13/03/2016 15:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים