שתף קטע נבחר

מדריך: איך לבחור וילון לבית?

האם כדאי וילון מהתקרה ועד הרצפה, איזה צבע כדאי לבית שלנו ועל מה עוד צריך לשים לב. קבלו מדריך לבחירת וילון לבית

בשיתוף אתר "המקצוענים"

 

לפני הכול, וילונות נועדו לווסת את כמות האור שחודרת לבית מהחלונות. אך כמובן שישנו הפן העיצובי. כדי שהווילון לא יהיה נטע זר בבית, הנה כמה כללי אצבע וטיפים לבחירת סוג הווילון והגוון שלו.

 

נתרכז בעיקר בוילונות מבד (וילונות הזזה או וילונות רומאיים). זאת, משום שוילונות גלילה, וילונות ורטיקליים (לרוב בחדרי ישיבות משרדיים), וילונות סטריפ, ווילונות ונציאנים הם תחומים בפני עצמם.

 

עוד בנושא:

גם להם מגיע - איך מעצבים בית אידיאלי לחיות מחמד

מחירון עבודות בעלי מקצוע לבית

נכון או לא נכון: בדקנו 7 מיתוסים על עיצוב פנים

 

התאמת סוג הווילון לסוג העיצוב באותו חלל

הווילון המשמעותי ביותר לרוב יהיה בסלון. כמובן שבבתים בעיצוב בסגנון תעשייתי מודרני, וילונות יהיו פחות מתאימים, אבל בבית הישראלי הקלאסי שבו ישנו חלון גדול בסלון, וילון ישלים את המראה ויצור תחושת חמימות. "לרוב לסלון הכי יפה וילון שנמתח מהתקרה ועד הרצפה ומקיר לקיר", אומר קמי כהן מווילונות חן. "זה מגדיל את החלל יותר מאשר וילון שמכסה רק את גודל החלון עצמו. זה נותן מראה אחיד יותר ויפה".

 

 (צילום: אלון תלמי, באדיבות וילונות חן) (צילום: אלון תלמי, באדיבות וילונות חן)
(צילום: אלון תלמי, באדיבות וילונות חן)

 

בתיה ארן, מעצבת פנים באורגון וילונות והצללה לבית, מוסיפה: "וילון שמתחיל מהתקרה בהחלט נותן אשליה של גובה והוא הרבה יותר מרשים. בנוסף, הוא לא מוסיף עוד קו שחותך

 את הקווים שכבר קיימים בחדר. אם זהו וילון קפלים - מאוד יפה לרדת איתו עד הרצפה, ואם אין אפשרות אז לרדת הכי נמוך שניתן מתחת לחלון מבלי להפריע לריהוט הסלון".

 

ומה בחדרי השינה? כהן: "מרבית חדרי השינה בישראל קטנים, ולכן דווקא וילון מאסיבי מהתקרה ועד הרצפה יוכל להקטין את החלל ולהיות אלמנט מרכזי שיתפוס יותר מדי מקום בחדר. בייחוד בבתים עם עיצוב מודרני, לרוב וילון רומי או וילון סטריפ יתאימו יותר, והם ייתנו תחושה יותר פתוחה ואוורירית. וילונות אלו מכסים רק את שטח החלון ולא את שטח כל הקיר".

 

ארן: "וילון רומי הוא מבד, והוא עולה ויורד (במקום הזזה מצד לצד). הוא לרוב נתפר ללא קפלים ויש לו מוטות שתפורים אופקים כל 30-25 ס"מ. וילון כזה יעניק מראה מאוד מסודר ונקי, בהתאם לסוג הבד שבחורים. הוא יתאים לחדרי ילדים מאוד. למעט בדי שיפון, או בדים שקופים אחרים, מרבית הבדים יתאימו לסוג וילון זה, כך שמגוון האפשרויות הוא רחב".

 

ובכל זאת, אם חדר השינה שלכם גדול יחסית ואתם מעוניינים בווילון דומיננטי שיעניק מראה דרמטי תוכלו לבחור בבד עשיר ובצבע חזק במיוחד, ולשים וילון בעל 3-2 מסילות, כך שאם תרצו האפלה מוחלטת תוכלו להסיט את הוילון הדומיננטי, ואם תרצו חדירת אור תוכלו להשאיר את השכבה השקופה יותר.

 

 (צילום: אלון תלמי, באדיבות וילונות חן) (צילום: אלון תלמי, באדיבות וילונות חן)
(צילום: אלון תלמי, באדיבות וילונות חן)

 (צילום: אלון תלמי, באדיבות וילונות חן) (צילום: אלון תלמי, באדיבות וילונות חן)
(צילום: אלון תלמי, באדיבות וילונות חן)

 

ישנם סגנונות עיצוב שמאוד יתאימו לווילונות דרמטיים, שיכולים להיות גם צרים יותר ולא להימתח מקיר לקיר, אלא רק מהתקרה עד הרצפה. כדי לקבל השראה תמיד תוכלו לחפש תמונות באינטרנט, על פי סגנון העיצוב הקיים באותו החלל. השראה מפתיעה תוכלו לקבל גם משיטוט באתרי מלונות בוטיק, שנוטים להשקיע במיוחד בעיצוב הווילונות וביצירת אווירה.

 

אם יש לכם חדר ממ"ד בבית, היזהרו מטעות נפוצה של בחירת וילון גלילה. ארן: "בחדרים אלו ישנו חלון בעייתי שנפתח פנימה. וילון שעולה ויורד לא יתאים מבחינת התפקוד שלו. לחלון מסוג זה יתאים רק וילון בד שנפתח לצדדים. כדאי שהמסילה שלו תהיה יותר עמוקה, כדי שהחלון יוכל גם להיפתח פנימה באלכסון (בחלונות קיפ)".

 

ומה מתאים לחדרי ילדים? כהן: "חשוב שוילון לחדר ילדים יהיה פשוט, וללא מנגנוני מיוחדים של גלילה (ידני או חשמלי). ילדים עלולים להרוס מנגנונים אלה ולכן עדיף לבחור וילונות פשוטים שאותם יוכלו לפתוח ולסגור בעצמם כרצונם".

 

 (צילום: אלון תלמי, באדיבות וילונות חן) (צילום: אלון תלמי, באדיבות וילונות חן)
(צילום: אלון תלמי, באדיבות וילונות חן)

 (צילום: אלון תלמי, באדיבות וילונות חן)
(צילום: אלון תלמי, באדיבות וילונות חן)

 

טיפים לבחירת גוון הווילון

ארן: "במשך יותר מ-20 שנה הלבן והאופ-וויט שלטו כרקע ובסיס של הווילון. עד לפני שנתיים הטרנד היה שכל הבית בלבן (מבחינת וילונות, חיפויים וריהוט). לאחרונה טרנד

 הלבן ירד משמעותית וישנו מעבר לבדים יותר צבעוניים. כרגע הכחולים די שולטים, מכיוון של אפור כחול ועד לגוון של כחול רויאל, ועד לטורקיזים למיניהם".

 

ארן מוסיפה: כי ישנה גם מגמה של בחירה בהדפסות דיגיטאליות על בדים של כל מיני מוטיביים: פרחים, עלים, עננות ומעין גוונים של צבעח מים (כתמים אבסטרקטיים). "ישנם בדי דגרדה שמתחילים בצבע בגוון כהה והולכים ומתבהרים עד קצה הווילון", היא אמרה. "את הבדים היותר מתוחכמים לוקחים כתוספת או עבור וילון קטן שייתן גוון נוסף משלים לווילון שבחדר. המאסה הגדולה של הבד בחללים גדולים של סלון או חדר שינה גדול עדיין תהיה של הווילון הקלאסי הבהיר. הסיבה לכך היא שהישראלים פחות מעיזים לקחת וילון גדול ודומיננטי, וגם מפני שמדובר באופנה חולפת, את התוספת המקושטת קל להחליף בקלות כל שנתיים-שלוש. לעומת זאת, הווילונות הגדולים והקלאסיים נשארים למשך שנים ארוכות יותר".

 

כהן: "בבחירת גוון לווילונות בחדרי ילדים כדאי להשתמש בצבעוניות. זהו חדר שמח ומטבעו מלא אור של שמחה ושל ילדות. מבחר האפשרויות הוא עצום, וכדאי למרות הבחירה בצבעוניות לשמור על הרמוניה עיצובית ולהתאים את הווילונות לשאר הצבעים ששולטים בחדר, כדי שלא יהיה 'בלגאן' בעיניים".

 

התאמת סוג התפירה לסוג העיצוב בבית

חשוב להתאים את סוג הבד לסוג התפירה. ארן: "החלוקה העיקרית היא לתפירה מסודרת ולתפירה פראית.

 על סוגי התפירה המסודרת נמנים בעיקר תפירת פלדים (קפלים שמעניקים מראה מסודר, כמו חיילים), פלדים משולשים, כפל שטוח וגליידר (קפל קל יותר). סוגי קפלים אלו מצריכים פי 3 בד, והמראה מאוד מאורגן ומדויק. בתפירה הפראית נמנים סרטי הכיווץ שנתפרים בראש הווילון ומעניקים לו כיווץ לא מסודר (כמו חצאית של פעם). ישנו סרט כיווץ עם כיווצים ישרים ויש כיווצי כוורת. סוג תפירה כזה יתאים לבדי פשתן, ולעיצוב בסגנון יותר כפרי כשרוצים לקבל מראה יותר קליל ופחות רשמי. הוא יתאים גם לבדי משי, ובעיקר לבד משי פראי שהמראה שלו יותר נוקשה. בכל מקרה, לבדי המשי נצטרך לתפור בד ביטנה שיחזיק אותם".

 

מחפשים בעלי מקצוע מומלצים לעבודות הבית? לרשימה המלאה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלון תלמי, באדיבות וילונות חן
וילון בסלון
צילום: אלון תלמי, באדיבות וילונות חן
מומלצים