שתף קטע נבחר

"נגעת בלבי": קורין אלאל וליפא שמלצר בקליפ משותף

הוא זמר חסידי, היא יוצרת לסבית - וביחד הם מבקשים לחבר בין הקצוות הכי רחוקים, עם ביצוע ל"אין לי ארץ אחרת" בעברית, אנגלית ויידיש. זה נגמר בדמעות: "יש המון יוזמות שמטרתן להרבות שלום בין עמים, דתות ואמונות. חובתנו, לפני הכל, למצוא כל דרך להרבות שלום בתוכנו, היהודים"

 

 

"איך האב נישט קיין אנדערע לאנד": פגישה של הזמרת והיוצרת קורין אלאל עם הזמר החסידי ליפא שמלצר בניו-יורק - הולידה ביצוע מוזיקלי מיוחד לשיר האהבה לארץ, "אין לי ארץ אחרת", שכתבה אלאל. היא הייתה על הגיטרה – ושמלצר על הביצוע בעברית, יידיש ואנגלית. זה הסתיים בדמעות התרגשות.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

המפגש בין הזמר החסידי לזמרת הלסבית הציף את הסוגיה המורכבת של יחסי הקהילה החרדית והקהילה הלהט"בית, חודשים ספורים לאחר טרגדיית הרצח של שירה בנקי ז"ל. בשבוע שעבר, ערב מצעד הגאווה בתל אביב, בחר שמלצר לשיר את "אין לי ארץ אחרת" של אלאל כביצוע לא מעובד, נקי ומלא רגש. כמי שמשמש אף כחרזן ("גראמער״, באידיש. הגרסה החסידית והוותיקה של הראפ) - ניצל שמלצר את המעמד על מנת להוסיף לשיר קטע מתורגם ליידיש ואנגלית, שחרז בספונטניות על המקום.

 

עוד תרבות בערוץ היהדות:

 

אלאל מציינת כי המפגש המוזיקלי ביניהם, במסגרת מיזם Community של ארגון "גשר" ומשרד התפוצות - הותיר אותה תחת רושם עמוק: "אמרו לי שאני הולכת לפגוש זמר חסידי מאוד ידוע באמריקה", היא מספרת. "אין לי מילים על מה שקרה שם. פגשתי בן אדם מוכשר בטירוף ואוהב את ישראל בגוף כואב, וכל זה חלק ממסע מדהים ומרגש בקהילה היהודית בניו-יורק".

 

"עשית לי את היום"

שמלצר מוכר כאישיות צבעונית ומיוחדת במינה. הוא גדל בחצר החסידית סקווירא, וידוע בניסיונותיו לקדם חיבורים בלתי שגרתיים. בעבר הספיק לעורר את חמתם של זרמים שמרניים במגזר החרדי עם קליפ בהשתתפות חיילי צה"ל, בשעה שבקליפ אחר היו אלו דווקא נשים שהופיעו וחוללו סערה. אך אלה, מתברר, לא מצליחים לפגוע בפופולאריות הגבוהה שלו בציבור החרדי בישראל ובעולם.

 

שמלצר לא נותר חייב, והודה לאלאל בהתרגשות. "נגעת בלבי. עשית לי את היום", אמר עם סיום הביצוע המשותף, והוסיף: "אני מעריך מאוד את קורין ואת יצירתה, ואני חושב שדווקא מפגשים מהסוג הזה, של אנשים שנמצאים בשני הקצוות, יכולים להביא לאחדות. אני מסתובב בעולם ומבחין בתופעה רחבה של יוזמות שמטרתן להרבות שלום ודיאלוג בין עמים, דתות ואמונות. אני חושב שחובתנו, לפני הכל, למצוא כל דרך להרבות שלום בתוכנו, בין היהודים".

 

מנהלת מכון גשר למנהיגות ומיוזמות Community, שירה זיק, מספרת כי מטרת החיבור בין השניים, כחלק מהפרויקט, נועד במטרה לקדם היכרות וחיבור בין יהודי התפוצות לבין תושבי ישראל: "לצערנו, יש ריחוק ופער הולך וגדל, ואנחנו מנסים לבנות את הגשר מחדש", אמרה. "רגע כזה כמו שנוצר בין קורין אלאל לליפא שמלצר, יכול לקרות רק אם נפגשים ומדברים ומחזקים קשרים – ובונים חדשים".

 

מנכ"ל משרד התפוצות, דביר כהנא, מציין כי מטרת הפרויקט הייחודי, "לטפח ולהכשיר אנשי ציבור ומובילי דעה ישראלים בולטים, וזאת על מנת שיעמיקו את הקשר והמודעות בין הציבור הישראלי ליהדות תפוצות, ויחשפו את האתגרים העומדים בפני יהודי התפוצות לאזרחי ישראל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פרנק יוסף, Community
"אין לי מילים על מה שקרה שם". קורין אלאל עם ליפא שמלצר
צילום: פרנק יוסף, Community
צילום: פרנק יוסף, Community
זה נגמר בדמעות התרגשות. קורין אלאל
צילום: פרנק יוסף, Community
מומלצים