שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  לראשונה: רבני "צהר" והרפורמים בתיקון ליל שבועות. זעם בארגונים אורתודוכסיים
  לאחר שנים של התנגדות להופעה משותפת, לראשונה ייערך תיקון ליל שבועות בהשתתפות דתיים, רפורמים וקונסרבטיבים. ב"צהר" הסירו את עמוד ה"תיקון" מהאתר בעקבות הביקורת, אך בתוכנייה מופיעים הרב יעקב מדן לצד הרב גלעד קריב הרפורמי, והלוגואים של התנועות. בימין האורתודוכסי - זעם: "האם היו מוכנים לשבת גם עם 'יהודים למען ישו'?"

  רבני "צהר" מתקרבים לרפורמים, וסופגים ביקורת מבית: לראשונה מאז נוסד "תיקון ליל שבועות" בת"א, בשיתוף הארגון, יופיעו בו בסוף השבוע גם רבנים רפורמים וקונסרבטיבים - וזאת בעקבות מחאתם בשנה שעברה נגד הדרתם מהאירוע. בתנועות הליברליות מברכים את המארגנים, ובראשם "צהר", על פתיחת השורות. לעומתן, בציבור הדתי תוקפים את הארגון על שבירת הטאבו בעניין זה, ומייחסים לו כוונה "למצוא חן בעיני האליטות".

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

   

  תחת הכותרת "התיקון הגדול בצוותא", ייערך זו השנה השישית "לילה לבן" של לימוד לחג השבועות במועדון התרבות שבמרכז ת"א, בהשתתפות אנשי רוח ומעשה, דתיים וחילונים. הרבנים שהופיעו בו בשנים עברו היו מזוהים כולם עם "צהר", האורתודוכסי-מודרני, אך מעתה, כאמור, יצטרפו אליהם גם רפורמים וקונסרבטיבים. מדובר בצעד דרמטי מצד הארגון, שכן ההימנעות משיתופי פעולה עם הזרמים הליברליים, ובמיוחד בעניינים דתיים, היא מוסכמה המקובלת בדרך כלל על אורתודוכסים מכל החוגים.

   

  קראו עוד בערוץ היהדות  

   

  ב"צהר" מתעקשים כי ליל הלימוד המסורתי שלהם נפרד מזה הליברלי, ורק נערך באותן שעות ובאולמות סמוכים ב"צוותא". אלא שבפרסומים שהפיצה ההפקה, מוצג ה"תיקון" כולו כאירוע אחד עם מושבים ושיעורים מקבילים. זאת ועוד: לוגו "צהר" מופיע במסמכים שונים לצד אלה של התנועה הרפורמית והקונסרבטיבית – כולל בתוכנייה שפורסמה באתר האינטרנט של הארגון עצמו.

   

  גם רשימת המשתתפים מלמדת כי הניסיון לפצל את האירוע הוא מלאכותי, ונעשה למראית עין בלבד. אמנם "צהר לשבועות" יתקיים באולמות 1 ו-3 ואילו "התיקון הגדול" ב-2 ו-4, אך לפחות רב אורתודוכסי אחד - הרב יעקב מדן, מבכירי רבני הציונות הדתית - ישתתף גם באירוע הליברלי, ומרצים ומלמדים נוספים ינדדו בין השניים.

   

  "גם בנישואין ובגיור ובכשרות נשמח לפתרונות שכאלה"

  לאחר פניית ynet ל"צהר" בבקשת תגובה לעניין, הוסר מאתר הארגון עמוד אחד מתוכניית ה"תיקון", ואיתו הלוגואים של הגופים המשתתפים בו, ובהם תנועות הרפורמים

  והקונסרבטיבים. גורם ב"צהר" הסביר: הקובץ הזה נשלח אלינו מההפקה ב'צוותא', ובלי לשים לב עלה לאתר". אלא שגם לאחר שנערכה, עדיין מופיעים בתוכנייה שמות הדוברים מהזרמים הליברליים, כמו הרב גלעד קריב והרבה גליה סדן.

   

  ובעוד רבני "צהר" מתפתלים בניסיון לחמוק מביקורת מימין, הם זוכים לחיבוק דב משמאל. מנכ"ל התנועה המסורתית (קונסרבטיבים), עו"ד יזהר הס, אמר: "אני מקבל בידידות וחיבה את החלטת ארגון רבני צהר להסיר את הווטו שהטילו בשנים קודמות על השתתפות רבנים רפורמים וקונסרבטיבים בתיקון ליל שבועות בצוותא".

   

  "אין בליבי עליהם. הם עברו תהליך לא פשוט, ואני מברך על כך. קמעה-קמעה קיבלו על עצמם ראשי צהר את שהציבור הרחב קיבל זה מכבר: יהודים יכולים ללמוד וללמד יחד אפילו אם אינם מסכימים בשאלות יסוד. אני מודה לח"כ עליזה לביא ולגברי ברגיל על תהליך הקירוב החשוב שהובילו כאן".

   

  על הניסיונות ליצור מראית עין של היבדלות, אמר הס: "הצבעים השונים בתוכנייה משעשעים יותר מאשר מקוממים. אם זה מפיס את דעתו של מישהו - אני בעד. יש יופי בריבוי צבעים ומסלולים. להיפך - גם בנישואין ובגיור ובכשרות נשמח לפתרונות שכאלה. התיקון המשותף הזה נותן מקום שוויוני לכל זרמי היהדות, ומנכיח את העובדה הפשוטה שיש יותר מדרך אחת להיות יהודי".

   

  "החיבור אליהם הוא טעות ופשע"

  מנגד, יו"ר איגוד רבני הקהילות, הרב עמיחי אליהו, תקף את רבני צהר, וטען כי "הניסיון שלהם למצוא חן בעיני ה'אליטה' מדינת ישראל, גרמה לו לאבד את המצפון ואת הדרך המוסרית". לדבריו, התנועה הרפורמית "עושה חתונות ובר מצוות לבעלי חיים, מאפשרת התבוללות ומחקה מהסידור שלה תפילות לשיבה לציון", ועל כן החיבור אליהם הוא "טעות ופשע".

   

  לגיטימציה דתית לרפורמים? הדיון    (צילום ועריכה: אורות)

  לגיטימציה דתית לרפורמים? הדיון    (צילום ועריכה: אורות)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הרב אליהו רמז למוסר כפול של "צהר": "הרי הם לא היו מסכימים בשום פנים ואופן להיות קשורים בכזו צורה לארגון כמו להב"ה. הם מנסים לשחק פה משחק לא ראוי, לא מכובד ומסוכן מאוד. האם היו מוכנים לשים עצמם באותו מקום גם עם 'יהודים למען ישו'? האם אני הייתי מסכים שלוגו איגוד רבני הקהילות יופיע עם ארגונים שהם נגד תורת ישראל?!"

   

  "הניסיון או המחשבה המוטעית של צהר שאם יעשו אירועים ממותגים יחד איתם הם ימצאו חן בעיני ציבור רחב בעם ישראל, היא טעות ענקית", אמר הרב אליהו. "הציבור בעם ישראל הוא מסורתי ולא כזה שאוהב את הרפורמים או מחפש להתקרב לקונסרבטיבים".

   

  הוא סיכם כי "דווקא בגלל הרקורד החיובי של צהר, והעובדה שהובילו שינויים חשובים מאוד בנושאים כמו ניקיון הכפיים של עולם הרבנות ועריכת חופה וקידושין, והעובדה שאנשים רבים מזדהים עם דרכו של הארגון - יש חשש שהם יכירו בעקבותיו בתנועה הרפורמית, ויוציאו אותה משלבי הגסיסה שלה – וזה מסוכן".

   

  "צהר": אין לנו שליטה על תוכן המודעות"

  מ"צהר" נמסר בתגובה: "הארגון עורך גם בשנה זו, כמידי שנה, ערב 'תיקון ליל שבועות' עם מיטב הרבנים ומרצים

  שונים באולם צוותא בתל אביב. בין היתר, יערכו תיקוני ליל שבועות בעשרות ערים ויישובים נוספים בארץ מצפונה ועד דרומה. לתיקוני ליל שבועות אלו הנערכים על פי המסורת היהודית מגיעים אלפים רבים. לצהר אין אחריות ואין שליטה על מודעות המתפרסמות על ידי גורמים אחרים ועל תוכן המודעות".

   

  חכ עליזה לביא שייסדה את תיקון שבועות ב"צוותא" לפני שש שנים, אומרת כי אין מקום לזעם ולחרמות. יצאנו למסע התיקון ואנחנו בעיצומו. ברגישות ובהבנות פירקנו מוקשים כדי שכולם ירגישו בנוח. ככה עושים תיקון. אני שמחה שהתיקון ב'צוותא' נותן מקום לכולם, שהרי תכליתו היא לימוד והתחברות לארון הספרים היהודי, ומיגור המחלוקות והכעסים רבי השנים. אין לנו ארץ אחרת, וגם אין לנו עם אחר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גבי ניומן
  הרב יעקב מדן יהיה שם
  גבי ניומן
  צילום: ניב קלדרון
  מנכ"ל התנועה הרפורמית, גלעד קריב, יהיה שם
  צילום: ניב קלדרון
  מומלצים