שתף קטע נבחר

הרב שטיינמן שוחרר מבית החולים

לאחר ששהה בטיפול נמרץ והרופאים הביעו דאגה לשלומו – שוחרר המנהיג החרדי הרב אהרון לייב שטיינמן בן ה-103 מבית החולים "מעייני הישועה". מקורביו מבקשים מהציבור להמשיך בתפילות לרפואתו

לאחר אשפוז של שמונה ימים, במהלכם שהה בטיפול נמרץ – שוחרר היום (ג') הרב אהרון לייב שטיינמן מ"מעייני הישועה". "צוות הרופאים נרגש מהזכות הגדולה שנפלה בחלקו לטפל בגדול הדור", נמסר מבית החולים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>  

 

הרב שטיינמן, בן 103, בכיר הרבנים בזרם הליטאי וממנהיגי מפלגת "יהדות התורה", ממשיך לקבל טיפול רפואי בביתו. מקורביו מסרו את תודתם לצוות הרפואי על הטיפול המסור בו, לדבריהם. הם ביקשו מהציבור להמשיך בתפילות לרפואת רבי אהרון יהודה לייב בן גיטל פייגה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

בתחילת השבוע שעבר פונה הרב לבית החולים בעקבות קוצר נשימה, ומפאת גילו הושאר להשגחה במחלקה לטיפול נמרץ, כשנבדק חשש לדלקת ריאות. בסוף השבוע דווח על החמרה ניכרת במצבו של הרב, על אף שהחלים מדלקת הראות והשפעת שמהן סבל - ובציבור החרדי התקיימו עצרות תפילה לרפואתו.

 

 

היום, עם שחררו הביתה, מסרו בבית החולים "מעייני הישועה" כי "יחד עם כל בית ישראל שמחים ומתרגשים אנו על צאתו של מרן ראש הישיבה שליט"א מבית החולים".

 

הרב שטיינמן, יליד 1913, מכונה ברחוב החרדי הגראי"ל (ראשי התיבות של תוארו ושמו - הגאון רבי אהרון יהודה לייב) או "ראש הישיבה" (זכר לתקופה שבה עמד בראש ישיבת פוניבז' לצעירים ורמז לעיסוקו העיקרי כמנהיג בענייני חינוך).

 

מקדיש את זמנו ללימוד תורה

אף שהוא מנהיג הזרוע הפוליטית של "דגל התורה" (התנועה הליטאית השותפה ב"יהדות התורה"), ונשיא "מועצת גדולי התורה" שלה, מדובר בעיסוק שולי ביותר מבחינתו. זמנו מוקדש בעיקר ללימוד, הדרכת מוסדות תורניים רבים ומתן עצה וברכה לפונים אליו בעניינים אישיים וציבוריים שונים – הכל מהדירה הצנועה בבני ברק, ברחוב חזון אי"ש 5, שבה הוא מתגורר.

 

הרב שטיינמן נחשב למתון ופרגמטי יחסית לקודמיו בעבר, ולמקביליו כיום בנוגע לסוגיות דת ומדינה, יחסי דתיים-חילוניים, היחס להשכלה ולעבודה ועוד. אף שהישראלי הממוצע לא בהכרח יבחין בכך וידמה אותו לחרדי-ליטאי-שמרני טיפוסי, בתוך המגזר יש לכך משמעות רבה.

 

על רקע עמדותיו אלה (תמיכתו בנח"ל החרדי, למשל), קמה לו לפני כשלוש שנים וחצי, לאחר פטירת "פוסק הדור" הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, אופוזיציה קולנית המערערת על מנהיגותו – דבר שלא היה לו תקדים בזמנם של "גדולי דור" קודמים. מתנגדיו המכונים "הפלג הירושלמי", רואים במתחרהו, הרב שמואל אוירבך (הקנאי והנוקשה יותר), את מנהיג הליטאים החדש.

 

יחסי הכוחות בין הצדדים רחוקים מלהיות שווים, והדבר בא לידי ביטוי, בין היתר, גם בזהותם של נציגי "דגל התורה" בכנסת - שכולם נאמנים לרב שטיינמן. ואולם בבחירות המקומיות שנערכו לפני כשלוש שנים, בחרו חסידי הרב אוירבך להתמודד בחלק מן הערים ברשימות נפרדות, לאחר שלטענתם לא זכו לייצוג הולם במסגרות החרדיות המקובלות – ונחלו הצלחה לא מבוטלת.

 

מבין 13 חברי הכנסת החרדים של ש"ס ו"יהדות תורה", רק שלושה (משה גפני, אורי מקלב ויעקב אשר) כפופים ישירות לרב שטיינמן, המנהיג את הזרם הליטאי - אך השפעתו על מהלכים משמעותיים של שתי המפלגות גדולה בהרבה ממשקלן היחסי, ובדרך כלל מכרעת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים