שתף קטע נבחר

מאירופה, לבר מצווה בכותל: "בבית הספר קראו לי 'יהודון'"

מאוקראינה ועד צרפת: למעלה ממאה ילדים וילדות מכל רחבי אירופה, רובם מקהילות שאינן מחוברות לזהות דתית, יצאו למסע בר מצווה ששיאו בכותל המערבי, על רקע התחזקותו של הימין ביבשת, והתגברות האנטישמיות. "זו תשובה ניצחת שאפשר ללכת כאן בגאון עם כיפה, ולחגוג את בר המצווה"

 

 

מכל רחבי אירופה – ממזרח היבשת ועד למערבה – הגיעו למעלה ממאה ילדים וילדות יהודים כדי לחגוג את הגיעם לגיל מצוות במסע ששיאו בכותל המערבי. הנוער, רובו מקהילות שאינן מחוברות לזהות דתית, יצא למסע לימודי בן שלושה חודשים בעקבות הזהות היהודית, עלרקע התחזקותו של הימין ביבשת, והתגברות האירועים האנטישמיים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

רומן ויסמן מסנט-פטרסבורג מספר כי החליט להצטרף למסע, ביוזמת "מרכז רבני אירופה", לאחר שבבית הספר שלו כונה לא פעם "יהודון". "לחגוג את בר המצווה בכותל אינו דבר של מה בכך", הוא אומר ל-ynet. "זה נותן לי אנרגיות להיות כאן. לחגוג בכותל זה מאוד מרגש". לדבריו, "גם אם לא הייתי יודע שזה מקום קדוש, עדיין הייתי מרגיש שכאן זה משהו מיוחד".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"מרכז רבני אירופה" עורך את המסע המיוחד זו השנה התשיעית, אך השנה חשו העוסקים במלאכה שליחות מיוחדת. "אל מול התגברות האנטישמיות באירופה, זו בעיניי תשובה ניצחת שהם יכולים ללכת כאן בגאון עם כיפה, ולחגוג את בר המצווה", אמר סמנכ"ל הארגון, הרב אריה גולדברג.

 

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 

לפני צאתם לישראל עברו הילדים והילדות הכנה מיוחדת להכרת הזהות היהודית, ההיסטוריה של העם היהודי והמאפיינים הייחודיים לה. החוברות שתורגמו לשפות ארצות המוצא של הילדים (אנגלית, רוסית, צרפתית, גרמנית, בולגרית וכו'), עוררו שיח רב בתוך המשפחה, והילדים מספרים כי במקרים רבים ביקשו ההורים ללמוד אף הם על זהותם.

 

מנכ"ל הארגון, הרב מנחם מרגולין, אומר כי ארגונו פועל "בצורה נחרצת" נגד האנטישמיות. "אנחנו מתנגדים לכל ניסיון לאסור חבישת כיפה ונאבקים בחקיקה נגד ברית המילה. יחד עם זאת, אנחנו בטוחים שההיגיון יגבר על הפופוליזם הזול של המפלגות שמשתמשות בסממנים הללו בתוקפה האחרונה, ונגיע לכך שכל יהודי יוכל לחיות בחופש דת מלא, ללא חשש".

 

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
"שמע ישראל". רומן ויסמן
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים