שתף קטע נבחר

מירון: כמאה אלף בהילולה הגדולה בישראל - צפו

מאות-אלפי מאמינים זורמים החל מאמש לכיוון מירון, באחד האירועים השנתיים הגדולים ביותר במדינה, המאובטח על ידי לא פחות מ-5,000 אנשי ביטחון. העמותות הכינו מאות-אלפי מנות מזון, חצי מיליון ליטרים של שתייה ואלפי סירים של חמין. הכבישים החסומים, דרכי ההגעה ו-22 הדלקות מרכזיות: כל הפרטים

 

כמאה אלף איש כבר נמצאים בשעה זו במתחם קבר רבי שמעון בר-יוחאי שבמירון, ועוד רבים בדרך: "יש סוד שאנחנו לא יודעים מהו, אבל יודעים שהוא מאוד מפורסם , אז אנחנו באים לראות מהו", מסביר אילן לבנון מבית זית. בת אל סרוסי הגיעה מהיישוב יתיר כדי "לצאת ליער ולהתפלל", ויוסף מפתח תקווה מדווח על חוויה נפלאה של אוכל, שתייה והכנסת אורחים המיוחדת למירון.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

בשעה אחת ורבע בלילה ניתן האות: האדמו"ר מבויאן, רבי נחום דב ברייאר, הדליק את המדורה המרכזית הראשונה במירון – וחגיגות ל"ג בעומר יצאו לדרך. הן יתפרסו על פני יומיים, שבמהלכם צפויים מאות-אלפי מאמינים להשתתף בהילולה המסורתית בקבר רבי שמעון בר-יוחאי שבמושב הגלילי. ynet ליווה את ההדלקות המרכזיות בשידור חי.  

 

 

החל מצאת השבת יצאו מאות אוטובוסים מריכוזי החרדים ברחבי הארץ לקבר רבי שמעון בר יוחאי. 22 הדלקות מרכזיות צפויות במהלך ההילולה, האחרונה, של "תולדות אהרון", תהיה היום (א') בשעה 19:00, אך כבר לפני שבת הגיעו לאתר וסביבותיו רבבות חוגגים - כ-15-20 אלף, על פי ההערכות. בהדלקה הראשונה נכחו מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, השר לשירותי דת דוד אזולאי והשר לבטחון פנים גלעד ארדן. 

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

המשטרה הודיעה על השלב הראשון בסגירת הדרכים סביב ליישוב, ואלה יישארו סגורים עד לסיום האירוע. התנועה בהם מותרת כעת רק לתחבורה הציבורית, לכוחות הביטחון וההצלה, לתושבי המקום ולאורחים שהגיעו לבתי מלון וצימרים באזור. החניונים כרמיאל וחצור נמצאים בתפוסה מלאה , ציבור הנהגים מתבקש שלא להגיע לאזור.

 

כך נחסמו כביש 866 – מצומת חנניה לכיוון מירון, כביש 89 – מצומת חירם ועד מחלף אליפלט, לשני הכיוונים (דרך צומת ג'יש), כביש 886 – מצומת דלתון ועד כיכר עין זיתים, כביש 8900 – מצומת יער בירייה ועד כיכר עין זיתים, וכן היציאה מצפת לכביש 89. המשטרה הודיעה כי כניסה או יציאה מצפת תתאפשר דרך כביש 8900, מכיוון ראש פינה בלבד.

 

 

תושבים המתגוררים בסמוך למירון, מורשים לנסוע בכבישים הצגת תעודת זהות שבה יצוין מקום מגוריהם. אורחים שהזמינו מקומות לאירוח באזור, יתבקשו להציג אישור רישום למקום האירוח. כלי הרכב יישארו במירון עד לסיומה של ההילולה.

 

באגף הרפואה של איחוד הצלה המליצו להורים לקראת הצהריים שלא להיכנס בשעות הקרובות עם ילדים קטנים לתוך מתחם קבר הרשב"י בשל הלחץ הגדול והחוסר בחמצן במקום. "הטמפרטורה גבוהה מאד ומדובר בסכנת נפשות", מסרו, וקראו לכלל הציבור להרבות בשתייה עקב מזג האוויר החם והשרבי.

 

ביום ו' בשעות הצהריים נערכה בצפת התהלוכה המסורתית של העברת ספר התורה העתיק מבית משפחת עבו - למירון. המסורת נמשכת כבר 184 שנים ברציפות. "אני גאה להיות כבר דור שישי לשושלת מפוארת", אמר ל-ynet רפאל עבו, נצר לרב שמואל עבו מייסד השושלת, ומי שבדיוק לפני מאתיים שנה עלה מאלג'יר והתיישב בצפת.

 

 

ההילולה נפתחה בצלילים צורמים

ההכנות להילולה השנה לוו בצלילים צורמים ובמחלוקת עקרונית בין הרבנות הראשית לחרדים: כאשר י"ח באייר חל ביום ראשון, נוהגת הרבנות בשנים האחרונות להכריז על דחיית מדורות ל"ג בעומר ביממה (כפי הנהוג בחגים ובמועדים הלאומיים), וזאת על מנת למנוע חילול שבת אפשרי במסגרת ההכנות להדלקתן במוצאי שבת. בהתאם לכך, דחה גם משרד החינוך את חופשת התלמידים מיום ראשון לשני (השנה, בהחלטה שנויה במחלוקת): במשרד התחבורה האשימו כי דחיית החופשה גורעת כ-300 אוטובוסים מחברות ההסעות המיוחדות שנלקחו בחשבון בהיערכות המוקדמת לטובת ההילולה, בשל חובתן החוזית לקיום הסעות תלמידים. כתוצאה מכך הזהירו השבוע כי כ-70 אלף איש ואישה ייוותרו ללא הסעות להילולה, וטענו לכאוס צפוי בכבישי ישראל.

 

רק ההילולה המרכזית במירון, שאותה מארגנים חרדים, לא נדחתה, אף שחילול השבת הנגרם בגללה הוא בהיקף הנרחב ביותר, וזאת בשל התעקשותם לקיימה במועד המקורי: היא תיפתח במוצאי שבת, ותימשך עד יום ראשון בלילה. בשנים עברו נמתחה ביקורת מינורית-יחסית כלפי חצרות הרבנים האחראיות על הדלקת המדורות במירון, אך הן דבקו בהחלטתן שלא להזיזה.

 

מכיוון שסדר הדלקת המדורות על ידי הרבנים השונים בל"ג בעומר זהה בכל שנה, וקבוע מראש על פי "חזקה" - ספגה חסידות בויאן הירושלמית את עיקר הביקורת, שכן האדמו"ר שלה הוא המדליק הראשון. אלא שאנשיה הבהירו כי דחייה ביממה אינה באה בחשבון. לטענתם, קיום החגיגות בי"ט אינו אפשרי, שכן יום זה כבר איננו ל"ג בעומר, וממילא חלים בו דיני האבילות הנהוגים בתקופה זו של השנה, ואסור לערוך אירועי שמחה. ברקע עומד גם החשש כי אם ההדלקה תידחה ביממה, תתפוס חצר אחרת את הזמן השמור לחסידות בויאן למדורה משלה, וממילא תישבר ה"חזקה" ההיסטורית של האדמו"ר.

 

אוטובוסים ו"השקה שקטה" של רכבת כרמיאל

המשטרה מעמידה לאבטחת האירוע כ-5,000 שוטרים ולוחמים, וכן יאבטחו את האירועים כוחות גדולים של כיבוי האש, מד"א ארגוני מתנדבים בהם איחוד הצלה וזק"א ועוד. בפגישה שהתקיימה בבית האדמו"ר מבויאן בהשתתפות מפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך, רב המשטרה נצ"מ רמי ברכיהו ורב המקומות הקדושים שמואל רבינוביץ', עקב הסערה הציבורית והטענות חילול שבת המוני באשמת החרדים - הוסכם על דחיית ההדלקה ל-1:15 בלילה, בתמורה למאמצים מצד המשטרה שלא לחלל את השבת – בין היתר, באמצעות שימוש בשוטרים לא-יהודים עד החשיכה.  

 

את החגיגות פתח האדמו"ר מבויאן, שהדליק את המדורה הראשונה (באדיבות אלי אביב - בימוי והפקה) (באדיבות אלי אביב - בימוי והפקה)
את החגיגות פתח האדמו"ר מבויאן, שהדליק את המדורה הראשונה(באדיבות אלי אביב - בימוי והפקה)

 

במשטרה מציינים כי במהלך הימים הקרובים, עשויים עומסים להביא לסגירת כביש 85, בקטע שבין ראמה לעמיעד (בשני הכיוונים), וכביש 85 ממחלף צלמון לקדרים.

 

ההגעה למירון במהלך ימי ההילולה אפשרית רק בתחבורה ציבורית, והקווים יתוגברו. אוטובוסים פרטיים יחנו בחניונים ליד פרוד ובעין הוזים, ומשם יפעלו היסעים (שאטלים) בחינם לטרמינלים שהוקמו במירון.

 

 (צילום: חיים שטרן - דוברות אור הרשב"י) (צילום: חיים שטרן - דוברות אור הרשב
(צילום: חיים שטרן - דוברות אור הרשב"י)

 

כרטיסי הנסיעה סומנו בצבעים אדום, צהוב, כחול וירוק, בהתאם לטרמינלים ולצירי ההליכה שאליהם יופנו האוטובוסים. כך יהיה גם בדרך חזרה אל החניונים.

 

 

ברכבת ישראל ביצעו "השקה שקטה" של קו הרכבת לכרמיאל, במטרה לסייע לנוסעים למירון. הרכבת יוצאת מתחנת בית שמש, עןוצרת בתחנת סבידור מרכז (ארלוזורוב) - ומשם ממשיכה ישירות עד לתחנת אחיהוד. מתחנת אחיהוד ימשיכו הנוסעים ישירות לקבר הרשב"י באמצעות הסעות מיוחדות (שאטלים) שיועמדו לרשותם.

 

אלפי צמידים לילדים כבר חולקו

במשטרה מדגישים כי אין כל אפשרות להגיע אל מתחם הקבר ולמירון עצמה בכלי רכב פרטיים. בעלי מוגבלויות יוסעו מהחניונים בכלי רכב של "עזר מציון", וגם האח"מים יעלו רק בליווי מתאים. "לא תתאפשר חנייה של כלי רכב פרטיים בשטחים פתוחים ובצידי הדרך. רכבים אשר יחנו באופן לא מוסדר, בניגוד להוראות, יגררו - ובעליהם ישאו בעלויות הגרירה", הודיעה המשטרה.

 

 (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
(צילום: אפי שריר)

 

כמו כן, הוקמה עמדה של המשטרה בשיתוף עם זק"א, לסיוע לילדים אבודים ואנשים בעלי צרכים מיוחדים. בעמדה, שנמצאת בצד ימין בעת העלייה להר, יחולקו צמידים לילדים ולבעלי צרכים מיוחדים, שעליהם יירשם מספר הטלפון של המבוגר האחראי. ניתן להתקשר למספר הטלפון 1220 או להגיע לעמדה המשמשת גם נקודת מפגש. מתנדבי זק"א כבר חילקו בימים האחרונים קרוב ל-6,000 צמידים לילדים בבתי הספר בריכוזים החרדיים.

 

מרכז מידע לציבור יפעל בטלפון 1-700-500-679 עד היום (ו') בשעה 18:00 - ומצאת השבת ועד לסיום ההילולה, ביום ראשון בערב.

 

לקראת השרב הצפוי: אזהרות בטיחות

כוחות מד"א נפרסו במקום האירוע כבר מערב שבת, במטרה למנוע, לדבריהם, חילול שבת - וכבר הקימו את המרפאות הניידות. במד"א מוסרים כי יפעלו מאות רופאים, פאראמדיקים, חובשים ומגישי עזרה ראשונה של מד"א, וכי המסוק הצפוני יעמוד בכוננות ויוזנק במידת הצורך.

 

רוקדים על "הפרנצ'ס" (הטריבונה) (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
רוקדים על "הפרנצ'ס" (הטריבונה)(צילום: אפי שריר)

 

עד לתום ההילולה יפעל בשטח מירון מוקד שליטה של מד"א ושתי מרפאות, הראשית - בבניין ישיבת מירון, שתאויש ברופאים, פאראמדיקים וחובשים; המשנית - בסמוך למפעל שזיפרון לרגלי הר מירון, שתאויש גם היא באנשי מד"א. בנוסף, סמוך לקבר הרשב"י ובציר המהדרין ייפרס כוח עתודה רגלי של מאות פאראמדיקים וחובשים, שיעניקו מענה רפואי מיידי לחוגגים שיחושו ברע.

 

מהמרכז הרפואי "זיו" בצפת נמסר כי הובא אליהם צעיר כבן 18 במצב קשה. עקב שימוש בסמים הוא נפל מגובה של כ-5 מטר. הוא מאושפז במחלקה לטיפול נמרץ כשהוא מורדם ומונשם. כמו כן הובאו במהלך הלילה עוד כ-30 בני אדם הסובלים מהתייבשות, חבלות, עקיצות, קרסול שבור, סמים ואלכוהול.

 

צוותי מד"א במירון העניקו טיפול רפואי במשך סוף השבוע ועד הבוקר ליותר מ-350 בני אדם שסבלו בעיקר מבעיות לבביות, תשישות וחבלות קלות. 37 בני אדם נזקקו לפינוי והועברו לבתי החולים זיו בצפת ופוריה בטבריה.

 

 (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
(צילום: אפי שריר)

 

במרפאות "איחוד הצלה" במירון טופלו הערב 45 מקרים רפואיים. בארגון מוסרים כי מיום חמישי התקבלו במוקד 1221 של "איחוד הצלה" 141 מקרים לבקשת סיוע רפואי ברחבי מירון, כולם הוגדרו במצב קל. מדובר במקרים של נפילות מגובה, פציעות, הכשות נחש ועקיצות עקרבים, חבלות, חתכים, בעיות נשימה, וחבלות ופציעות תוך כדי הליכה או טיפוס בהר מירון.

 

60 אלף בורקסים, וזו רק ההתחלה

תחבורה אולי לא תהיה בשפע, אבל אם יש משהו שלא יחסר למי שיצליח להגיע למקום – זה אוכל, ובתחום הזה נראה כי המושג "קנאת סופרים תרבה חוכמה" קיבל טוויסט קוליניארי. המשותף לעמותות הרבות הפועלות במקום, הוא אלפי ליטרים של שתייה וטונות של אוכל שיוגש לחוגגים, חינם אין כסף – וגם השם "רשב"י" בכותרת: "הכנסת אורחים רשב"י", "הילולא דרשב"י", "אוהל הרשב"י" ו"אור הרשב"י".

 

 (צילום: מוסדות אוהל הרשב"י ) (צילום: מוסדות אוהל הרשב
(צילום: מוסדות אוהל הרשב"י )

גלונים של בקבוקי שתייה (צילום: דוברות הכנסת אורחים רשב''י) (צילום: דוברות הכנסת אורחים רשב''י)
גלונים של בקבוקי שתייה(צילום: דוברות הכנסת אורחים רשב''י)

 

עקב "ל"ג בעומר המשולש" שהתחיל כאמור ספונטאנית ביום שישי, הגישו לראשונה העמותות אוכל ושתייה כבר מהשבת, לטובת מבקרים הרבים שעשו שבת במושב מירון - רובם המוחלט חסידי קרלין, לעלוב, רחמסטריווקא, ברסלב ובויאן.

 

 (צילום: חיים שטרן - דוברות אור הרשב"י) (צילום: חיים שטרן - דוברות אור הרשב
(צילום: חיים שטרן - דוברות אור הרשב"י)

 (צילום: חיים שטרן - דוברות אור הרשב"י) (צילום: חיים שטרן - דוברות אור הרשב
(צילום: חיים שטרן - דוברות אור הרשב"י)

 

באוהל הענק של ארגון "הכנסת אורחים רשב"י", הפועל במקום זו כבר השנה ה-51, ביקרו ואכלו בשנה שעברה קרוב ל-100 אלף איש. מטעמי בטיחות, מתבצעת כל הזמן ספירה וויסות של זרם הנכנסים והיוצאים מהאוהל, כדי למנוע מצבי סכנה. "לא משנה כמה אוכל ושתייה נקנה, הכל ייגמר" אומר הרב אליעזר קרליבך מהרגון, "ולכן החלטנו להגדיל את הכמויות בהשוואה לשנה שעברה. בלילה האוכל יכלול 60 אלף בורקסים, וגם המון קוגעלים, פשטידות ועוגות. בבוקר יהיו ירקות, סלט, חביתות, גבינה ועוגות".

 

איך יודעים כמה אוכל לקנות?

 

"יש חישוב מדויק. כך למשל, כל אדם אוכל בממוצע כ-200 גרם ירקות בארוחת בוקר, אם מתכוננים ל-100 אלף איש, קונים 20 טון ירקות, ובכלל זה עגבניות, מלפפונים ועוד. בנוסף קנינו לארוחת הבוקר 50 אלף לחמניות, ו-20 אלף שקיות שוקו. את כל המצרכים שמחייבים קירור, אנחנו שומרים ב-12 מכולות ענק שאנו שוכרים במיוחד לל"ג בעומר". עוד יוצבו במקום ברזים של חברת "פפסי" שמייצרים 200 אלף ליטרים שתייה מוגזת.

 

"הגבאים של רבי שמעון בר יוחאי"

העמותות במירון ממומנות על ידי תרומות ומאות מתנדבים. "הכנסת אורחים רשב"י" תפעיל 300 מתנדבים, שאותם מכנה הרב קרליבך בחיוך: "הגבאים של רבי שמעון בר יוחאי". "בנוסף, יש תורמים רבים שמאמינים שבזכות התרומות האלו יזכו לישועה".

 

"שאנשים ירגישו כאילו שהם בחתונה של רבי שמעון בר יוחאי, והוא בעצמו מארח אותם" (צילום: מוסדות אוהל הרשב"י ) (צילום: מוסדות אוהל הרשב
"שאנשים ירגישו כאילו שהם בחתונה של רבי שמעון בר יוחאי, והוא בעצמו מארח אותם"(צילום: מוסדות אוהל הרשב"י )

 

בעמותת "אור הרשב"י" מדווחים כי הזמינו עבור המבקרים בשבת כעשרת-אלפים לחמניות וחלות, ואלפי מנות אוכל שיוחלקו בסעודת ערב שבת וגם בבוקר יום השבת. כמו כן נקנו 6 טון עוגות, 1,200 סירים של חמין – ובנוסף לאוכל יוחלקו 7,500 בקבוקי שתייה, וכמובן 4,500 בקבוקי מיץ ענבים לקידוש. בנוסף, יכינו מתנדבי העמותה 100 אלף מנות אוכל שיחולקו בלילה, וכמות דומה שתחולק ביום - כולל 30 אלף שקיות שוקו שיחולקו בבוקר ל"ג בעומר וכן 350 אלף בקבוקים של שתייה קלה מוגזת.

 

בישיבה ביקשו להדגיש כי הם דואגים גם למזון רוחני, ולכן כבר הקימו אוהלי "שטיבלאך", שבהם רבנים ו"משפיעים" ימסרו שיעורי תורה במהלך החג.

 

 (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
(צילום: אפי שריר)

 

הרב שרגא שניצר מ"אוהל הרשב"י" מדווח על 5,000 מנות שהוזמנו לסעודת ערב שבת, וכמות דומה לסעודת שבת בצהרים. עבור ל"ג בעומר עצמו הוא מספר כי הוזמנו 70 אלף מנות קוגעל, 40 אלף מנות חמין בשרי, 40 אלף עוגות אישיות, ו-8 טון מאפים. בנוסף, הוזמנו 4,200 בקבוקי שתייה (6,300 ליטרים).

 

"השקענו בעיצוב והקמנו אוהל מפואר ומעוצב - כדי שאנשים לא ירגישו כמו ב'הכנסת אורחים', אלא כאילו זו החתונה של רבי שמעון בר יוחאי, והוא בעצמו אירח אותם", מספר נחמן שניצר. "בנוסף, נחלק כשי 20 אלף סידורים לשבת עם תהילים".

 

השר לבטחון פנים, גלעד ארדן, בחפ"ק במירון ()
השר לבטחון פנים, גלעד ארדן, בחפ"ק במירון

 

הרב בן ציון קופרשטוק מ"הילולא דרשב"י" מדווח על 15 אלף עוגות בוקר ו-11 אלף שקיות שוקו שיוחלקו בבוקר, 84 ק"ג קפה טורקי, 48 קילו קפה נמס ושמונה ק"ג תה בתפזורת. בנוסף, נקנו שלושה טונות של סוכר לבן. תהיתם למה? "בשביל להכין פטל, כמובן".

 

בלולים ומחסנים: ישנים איפה שרק אפשר

למרות ההערכה הרבה למפעל החסד במירון, יש גם מי שמודאגים מהעומס הצפוי השנה. ד"ר חיים רוטברט, הרופא של נפת צפת במשרד הבריאות, הודה כי הוא מודאג מאוד, בדיון מיוחד שהתקיים השבוע בוועדת הפנים של הכנסת בנושא ההיערכות להילולה.

 

"יש תורמים רבים שמאמינים שבזכות התרומות האלו יזכו לישועה" (צילום: דוברות הכנסת אורחים רשב''י) (צילום: דוברות הכנסת אורחים רשב''י)
"יש תורמים רבים שמאמינים שבזכות התרומות האלו יזכו לישועה"(צילום: דוברות הכנסת אורחים רשב''י)

 

לדבריו, גילה כי חלק מהאורחים ילונו השבת במחסנים ובלולי תרנגולות. "מדובר בסדר גודל של מאות-אלפים, שאחרי כל תלאות הדרך מגיעים להר. יש נקודות מים ושירותים, אבל הרוב פרטיזני". הוא מאשים כי "משרד הבריאות מפקח ומנחה, אבל אין לנו כתובת. אנו לא נענים".

 

יוסף שוינגר, מנכ"ל "המרכז הארצי למקומות הקדושים", מבהיר בשיחה עם ynet שהוא דוחה את הדברים על הסף: "אין דרישה משטרתית אחת שהוטלה עלינו ולא בוצעה". על הטענה כי רבים מהמבקרים ילונו בתנאים לא ראויים אומר שוינגר כי "בעבר אלו היו לולים, אבל היום אלה למעשה האנגרים ענקיים ריקים, שקיבלו אישור של מכבי האש, המשטרה וגורמי רישוי ובטיחות".

 

  • השתתף בהכנת הכתבה: איתן אלחדז

פורסם לראשונה 12/05/2017 12:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות אלי אביב - בימוי והפקה
האדמו"ר מבויאן פתח את החגיגות
באדיבות אלי אביב - בימוי והפקה
מומלצים