שתף קטע נבחר

דיכאון, חרדה ובדידות: עולמם של ההומואים הדתיים

לדת יש השפעה שלילית על מצבם הנפשי של הומואים: כך קובע מחקר חדש של אוניברסיטת חיפה, שבדק את הפער בין זהות מינית הומוסקסואלית לזהות דתית. במחקר שבדק הומואים דתיים בישראל צוין הקונפליקט הפנימי בין האמונה הדתית לזהות המינית, וכן ההשפעה הסביבתית

קשה לעמוד לתפילה (צילום: כמוך - הומואים דתיים אורתודוכסים) (צילום: כמוך – הומואים דתיים אורתודוקסים (ע"ר)) (צילום: כמוך – הומואים דתיים אורתודוקסים (ע
קשה לעמוד לתפילה (צילום: כמוך - הומואים דתיים אורתודוכסים)

 

ככל שגברים בעלי נטייה ההומוסקסואלית דתיים יותר , כך הם נמצאים בסכנה גדולה יותר לחוות דיכאון, חרדה ובדידות: כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה. עוד נמצא במחקר כי לרוב, הומואים דתיים מתקשים ליישב בין שתי הזהויות – המינית והדתית.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

"גברים הומוסקסואלים דתיים סובלים מקונפליקט זהות גדול יותר נוכח דיני ההלכה והסביבה החברתית, המקשה מאוד את האפשרות של קיום זהות הומוסקסואלית", אמר פרופ' משה זיידנר מאוניברסיטת חיפה, עורך המחקר.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

במחקר שיפורסם בכתב העת “Journal of Homosexuality”, ביקשו פרופ' זיידנר ותלמידת המחקר, עטרה זבולון, מהפקולטה לחינוך - לבדוק האם מתקיים קונפליקט בין זהות מינית הומוסקסואלית לזהות דתית בקרב אוכלוסיית הגברים ההומואים הדתיים בישראל.

 

קונפליקט מובנה

144 גברים השתתפו במחקר - כמחציתם הגדירו עצמם חילונים, 8.3% הגדירו את עצמם מסורתיים, 33% דתיים, 7% דתיים מאוד ו-2% חרדים. הנבדקים נשאלו על על הפער שבין זהותם הדתית ונטייתם המינית, כמו גם שאלות עקיפות יותר בנוסח: "אני מוריד את הכיפה כאשר אני מבלה במועדונים של הקהילה הגאה", ו-"אני מרגיש אשם כאשר אני מתפלל לאחר בילוי בעל אופי מיני עם גבר".

 

מתוצאות המחקר עולה כי הומואים בעלי זהות דתית חשים קונפליקט בין זהותם המינית ההומוסקסואלית וזהותם הדתית, וככל שרמת הדתיות שלהם עולה, כך מתגבר הקונפליקט.

 

לדברי החוקרים, תחושת המחויבות החזקה של דתיים לזהותם הדתית מחד גיסא ולזהותם המינית מאידך גיסא, גורם לקונפליקט שנחלק לשניים: "חלקו הראשון הוא הקונפליקט הפנימי בין אמונותיו הדתיות של הפרט וזהותו המינית. חלקו השני של הקונפליקט הוא חיצוני, אשר מושפע ממידת הקבלה של סביבתו של הפרט את נטייתו המינית", כך פרופ' זיידנר.

 

במאבק מתמיד

עוד נמצא במחקר, כי לקונפליקט הזהויות השלכות על הבריאות הנפשית: כאמור, ככל שרמת הדתיות גוברת כך גובר גם הקונפליקט, וככל שהקונפליקט מתחזק - דיווחו הנחקרים על רמות גבוהות יותר של חרדה, דיכאון ובדידות.

 

"אמונה דתית נמצאה במקרים רבים כבעלת השפעה חיובית על הבריאות הנפשית של האדם, אולם המחקר הנוכחי מראה כי ישנם מצבים שבהם לדת יש השפעה שלילית על בריאותו הנפשית של האדם. ייתכן וזה נובע כתוצאה ממאבק ביחס שלהם מול האל, בינם לבין עצמם ומול החברה הדתית", אמר פרופ' זיידנר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים