שתף קטע נבחר

אמא, תתלבשי צנוע: תקנון צניעות להורי בית הספר

בית הספר הכלל חסידי באלעד דורש מההורים לחתום על תקנון צניעות שבו הם מתחייבים לדרישות מחמירות, ואף לערב שלישי שיחתום עבורם. בין ההצהרות: "אינני צובעת עיניים כלל", "חולצות הבסיס – כשרות, ואינני לובשת לייקרה", ולאב - "אינני 'נוגע' בזקן"

 

החמרות הצניעות במגזר החרדי עולות שלב: הורים לתלמידות באלעד נדרשו לחתום על תקנון יוצא דופן שבו נדרשו להתחייבויות צניעות מחמירות, ולהחתמת צד שליש, שיהיה "ערב" למימוש ההתחייבויות.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בין השאר, נדרשו האמהות להתחייב שהן מתאפרות "בעדינות", והאבות נתבקשו להצהיר כי הם אינם "נוגעים בזקן". הערב נדרש להצהיר בחתימה: "אני ערב למשפחה שיעמדו בחתימתם, ובאם חס וחלילה לא – אדאג להוציא את בתם מבית הספר".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"תקנון צניעות" איננו דבר חריג בבתי ספר חרדיים, ואף במקצת מהמוסדות הדתיים-לאומיים, ומיועדים לרוב לתלמידות הנדרשות להתלבש לפי כללי ההלכה. אלא שבבית הספר "כלל חסידי אלעד" החליטו שגם על ההורים לעמוד בתקן מחמיר במיוחד.

 

בתקנון שהופץ השבוע ועלה ברשת, נכתב: "אנו הח"מ, הוריה של התלמידה, מצהירים בזאת שאנו מקיימים ונמשיך להקפיד על הדברים הרשומים מטה, כדי להתאים את עצמו לסגנון השמרני של בית הספר 'כלל חסידי אלעד' לתועלת החינוך של בתנו".

 

"לא לובשת לייקרה"

תחת הכותרת "הופעת האב", נדרש אביה של התלמידה להצהיר: "איני נוגע בזקן" (כלומר, לא מספר אותו כלל), וגם "אני לובש חליפה וחובש מגבעת בצאתי מהבית".  

 

 

תחת הכותרת "הופעת האם", נדרשת האם להתחייב לשורה ארוכה של כללים דרקוניים, ובהם: "אני מתאפרת בעדינות, אינני צובעת עיניים כלל". "איני מניחה לק על הציפורניים". כמו כן, על האם להצהיר: "איני חובשת בנדנה ואני נזהרת שלא תראה אפילו שערה משערות ראשי".

 

בסעיף העוסק באורך הפאה וצִבעה נדרשת האם להצהיר: "אורך הפאה אינו עובר את עצם העורף. צבע הפאה: כמקובל במשפחות חסידיות איכותיות. הפאה - ללא תלתלים חזקים". 

 

בין הפרטים שאליהם יורדים הכללים, גם סוג הבד: "בגדי עדינים, רחבים דיים, ובצבעים עדינים – הכל תואם את הסגנון החסידי. חולצות הבסיס – כשרות, ואינני לובשת לייקרה".

 

בשולי התקנון מצהירים ההורים: "ידוע לנו שההקפדה על הנ"ל היא תנאי לקבל בתנו כתלמידה, והאם חס וחלילה לא נקפיד על כך, נאלץ להוציא את בתו מבית הספר ולא תהיה לנו שום תביעה או טענה כלשהי".

 

גם האדמו"ר מקבל העתק להשגחה

כמו כן, התקנון מבהיר כי העתק יישלח לרב הקהילה החסידית באלעד, הרב ישראל זושא הורוביץ, הנמנה עם בכירי חסידי צאנז. העתק יישלח לאדמו"ר שאליה משתייכת משפחת התלמידה.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

ברוב תקנוני הלבוש נדרשות מהבנות עצמן להגיע בבגדים ההולמים את דרישות ההלכה, כגון חצאית המכסה את הברך. במקרים רבים צביעת השיער אסורה לחלוטין, ואת ציפורני הידיים אסור לצבוע בצבע חריגים, כמו למשל בשחור. גם בתחום התכשיטים יש הגבלה, ובין השאר אסור נזמים.

 

במגזר החרדי חלה בשני העשורים האחרונים החמרה של כללי הצניעות, והתלמידות נדרשות בין היתר להתחייב להגיע ללימודים עם גרבונים עבים במיוחד, ועם חולצות שבהן כופתר גם כפתור הצוואר.

 

הנהלת בית הספר סירבה להגיב לטענות.

 

השתתפו בהכנת הכתבה: טלי פרקש ואריאלה שטרנבך

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים