שתף קטע נבחר

צל"שים, חיסולים ואסונות: דובדבן בסמטאות איו"ש

מותו של סמ"ר רונן לוברסקי הזכיר שיחידת המסתערבים היא אחת העסוקות בצה"ל, ופועלת כמעט מדי לילה למעצר מבוקשים. מפקדה הראשון, ניצב אורי בר-לב: "קשה להימנע מבלוקים שנזרקים מהגג. המחבלים מנצלים את הסביבה האזרחית ואת המוסריות שלנו"

 

 

מותו אתמול (שבת) של לוחם דובדבן סמ"ר רונן לוברסקי ז"ל, שנפגע בשבוע שעבר בראשו מלוח שיש שהושלך עליו במהלך מבצע מעצרים ליד רמאללה, הזכיר שמדובר באחת היחידות העסוקות בצה"ל, שכמעט מדי לילה יוצאת ללכידת מבוקשים ביהודה ושומרון. במסגרת יותר מ-300 מבצעים בשנה, חלקם מסוערבים (המבצע שבו נפגע לוברסקי היה מסוערב חלקית), עצרו לוחמי דובדבן מבוקשים פלסטינים, חלקם זמן קצר לפני שהיו אמורים לבצע פיגוע. בתוך השנה וחצי האחרונות זכתה היחידה בשני אותות הערכה: פרס הרמטכ"ל ליחידות מצטיינות וצל"ש הרמטכ"ל.

 

מאז שהוקמה ב-1986, בהשראת סיירת מטכ"ל וכיחידה ייעודית לטרור הפלסטיני בגדה, לא נרשם אף לוחם שנפל בקרב עד לסמ"ר לוברסקי, אולם את היחידה פקדו אסונות אחרים, שגבו 16 חללים בתאונות מבצעיות או בתקריות בטיחות. בין החללים נמנו שלושה לוחמים שנהרגו מאש כוחותינו בשנת 2000 במהלך מבצע ללכידת בכיר חמאס מחמוד אבו הונוד, בכפר עאסירה א-שאמלייה ליד שכם, ומפקד היחידה, סא"ל אייל וייס, שנהרג מקריסה של קיר עליו במסגרת הריסת בית מחבל ליד טול כרם ב-2002. החלל האחרון עד מותו של לוברסקי היה שחר סטרוג ז"ל, שנהרג מאש חברו לפני כחודשיים כתוצאה ממשחק בנשק.

 

מלבד צל"שים, אותות הערכה וכבוד רב שקטפו לוחמי היחידה, מתוך 17 מפקדי היחידה קודמו חמישה לתפקידים בכירים מאוד במערכת הביטחון: ארבעה מונו לאלופים (רם רוטברג, נדב פדן, רוני נומה ומיקי אדלשטיין) והראשון שבהם לניצב במשטרת ישראל (אורי בר-לב).

רונן לוברסקי (צילום: דובר צה
רונן לוברסקי(צילום: דובר צה"ל)

 

 

לפני שלוש שנים עברה היחידה לשרת תחת חטיבת הקומנדו החדשה, ובמקביל המשיכה בפעילותה המסוערבת, שבאה לידי ביטוי במגוון פעולות חרף ריבוי המצלמות בכל פינה ברחוב הפלסטיני. לוחמי דובדבן עצרו את המחבל שרצח את דפנה מאיר בעתניאל ואת רוצחי בני הזוג נעמה ואיתם הנקין ליד שכם, והשתמשו בהסתערבות גם כאמצעי מפתיע ומכריע בדיכוי הפרות סדר אלימות, כאשר נטמעו בהפגנה ושלפו מסיתים מרכזיים.

 

בימים אלה מסיים מפקד היחידה סא"ל ע' את תפקידו בטונים צורמים: תחקיר צה"לי מצא ביחידה דפוסי התנהגות של משחק של לוחמים באקדחיהם, בידיעת המפקדים, חרף ארבע תקריות של פליטות כדור בשנה שעברה. באחרונה שבהן כאמור נהרג הלוחם שחר סטרוג ז"ל. סא"ל ע', קצין מוערך ובולט שיועד לפקד על חטיבה מרכזית בצבא, נענש עם סיום תפקידו באי קידום בשנתיים הקרובות.

 

בשבוע שעבר פורסמו ב-ynet עדויות של קצינים מהיחידה במסגרת מאבק שניהל אחד מהם להכרה בו כנכה צה"ל בעקבות תקלות טכניות ברכב מסתערבים, ששיבשו פעולה רגישה בעיירה פלסטינית עוינת. קטע מעדות אחד הקצינים מלמד משהו על אופיה של דובדבן: "השירות ביחידה מחייב כוננות וזמינות מיידית 24 שעות, שבעה ימים בשבוע, 365 ימים בשנה. מתוקף כך אנו נמצאים לעיתים בחוסר ודאות מוחלט, ונדרשים לתת פתרונות בזמן אמת ובמהירות. היחידה פועלת ועוברת ממצב רגיעה מוחלט למצב פעילות שכל חלקיה עובדים ב-100%. חלק ממיומנות היחידה וזכות קיומה הוא מתן מענה מיידי ויציאה למבצעים מהרגע להרגע, ללא תכנון והכנה מראש".

 

מפקד היחידה הראשון, ניצב בדימוס אורי בר-לב, התארח באולפן ynet ואמר: "היעד המרכזי של דובדבן זה לחימה בטרור, מתוך הבנה שכדי להילחם באופן אפקטיבי אתה צריך להפתיע. אתה צריך לגרום למחבלים להשקיע את מרב האנרגיה שלהם בלהסתתר במקום להוציא פיגועים".

 

על התקרית שבה נהרג סמ"ר לוברסקי אמר: "המחבלים מנצלים את הסביבה האזרחית וכמובן את המוסריות שלנו. המקצוענות של היחידה הזאת שמורכבת מאנשים כמו רונן ז"ל, היכולת שלה להיטמע בתוך האוכלוסייה הערבית - מביאות להישגים שקשה לתאר אותם, אני לא מכיר עוד יחידה בצבא או במקומות אחרים בעולם שמסוגלת לבצע את מה שהיחידה הזו מבצעת".

 

- יש דרך להימנע מבלוקים שנזרקים מהגגות?

"קשה מאוד למנוע דבר כזה כשפעילות נחשפת ומודעים לה מסביב. יפיקו לקחים וינסו לראות אם ניתן באמצעים מסוימים להציב צלפים כדי שיחפו על הגגות, אבל זה לא תמיד ניתן, כי לא תמיד השטח מאפשר את זה".

 

אטילה שומפלבי ואלכסנדרה לוקש השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
סמ"ר רונן לוברסקי
צילום: דובר צה"ל
מומלצים