שתף קטע נבחר

לא הדתה - כפייה חילונית על החילונים

הם כותבים נגד ה"הדתה", מזועזעים מההקצנה ומוטרדים מהעתיד השחור. יש רק בעיה אחת קטנה: אפילו החילונים לא חושבים כמותם. יעידו על כך שליחים במאות בתי חב"ד - וכל סקר יהודי שנעשה בשנים האחרונות. בסופו של דבר, יהודים רוצים יהדות

נתחיל מהסוף, מתפיסת העולם שכל חסיד מכיר: אין דבר כזה יהודי חילוני. זה אוקסימורון. כל יהודי מלא וגדוש בקדושה ומשתייך לערכי קודש נצחיים, או כמו שכתב הרבי מלובביץ' כבר לפני עשרות בשנים לשר דאז גד יעקובי: "הקב"ה הוציאנו ממצרים, העניק לנו את מעמד הר סיני והכריז עלינו כעם סגולה וקדוש. הכרזה זו היא רלוונטית באופן יחידני לכל אחד ואחת מעמנו, שלא יכול להיות יהודי שהוא חלק מעם קדוש ויתיימר להציג את עצמו כהפך מקודש".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

אז להציג את מי שלא שומר את כל תרי"ג המצוות כ"חול", זה גם לא באמת משקף את מצבו - וגם אפילו די מעליב, מנכס ומפלה. להגדיר אזרחים כסוג ב' זה מאוד בכותרות עכשיו. אבל כל זה לא מפריע לשורה של עסקנים, פוליטיקאים, עיתונאים ואפילו קבוצות קטנות ומאורגנות להתיימר ולדבר בשם יהודים שאינם שומרים כרגע על קוצו של כל יו"ד הלכתי, ואף להציג עצמם כ"פורום" של אותם "חילונים".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הם כותבים נגד ה"הדתה", הם מזועזעים מההקצנה והם מוטרדים מהעתיד השחור. יש רק בעיה אחת קטנה – אפילו החילונים לא חושבים כמותם. מספיק להסתכל על כל סקר יהודי שנעשה כאן בשנים האחרונות: צום יום כיפור, הימנעות מאכילת חמץ בפסח, הדלקת נרות בערב שבת וקיום קידוש משפחתי או חתונה כדת משה וישראל. הרוב המוחלט אוהב את היהדות שלו ומחובר אליה.

 

יהדות פולין מתעוררת (צילום: אלי מנדלבאום)
יהודי לא שוכח מה זה להיות יהודי(צילום: אלי מנדלבאום)

 

תמונה דומה עולה ממאות בתי חב"ד שפזורים בישראל ומהאלפים בעולם, המלאים בישראלים לא-דתיים, המחפשים את היהדות ורוצים בה במינון זה או אחר. די לראות את תהלוכות הרבבות בל"ג בעומר, שם לא מתביישים לדבר על רבי עקיבא, רשב"י והמסרים שניתן ללמוד מהם.

 

יהודים רוצים יהדות

גם השיח הציבורי ברשתות החברתיות רחוק מלהיות חד-ממדי. על כל פוסט הדתה עולים כמה פוסטים ותגובות נגד נוכח התחושה הכללית כאילו מישהו מלמעלה (וזה לא הקב"ה) החליט להדיר אותם ואת משפחתם מהיהדות שלהם.

 

דוגמה מובהקת ראינו בסמיכות לצום תשעה באב האחרון. "קמפיין המדבקה", אם אפשר להגדיר כך את היוזמה הפרטית והפרובוקטיבית, שנועד לעודד מסעדות ובתי עינוגים לפתוח ביום האבל הלאומי זה אלפיים שנה - נחל כישלון חרוץ. על הדרך הוא גם זכה לקיתונות של בוז מצד קהל היעד שלו, שלא הבין למה חשוב כל כך לחצות קו אדום.

 

אגלה לכם גם סוד קטן של שליחי חב"ד: כל אימת שנושא דוכני התפילין של חב"ד עולה לכותרות - אנחנו יודעים שיהיה צורך באותו השבוע להכפיל את כמות המתנדבים בדוכנים. העם מצביע ברגליים, או בידיים במקרה הזה, ומספיק שישמע על פרופסורית שמשתלחת בשדה התעופה במי שמניח תפילין כדי לרצות לקיים את המצווה.

 

 

דברי הימים מלאים במקרים של יהודים שלא הקפידו על קלה כחמורה, אך ברגעי האמת שזימנה להם ההיסטוריה הם לא היו מוכנים לוותר על הדבר הבסיסי ביותר במהותם - על יהדותם. זה נכון גם כיום. יהודים רוצים יהדות.

 

  • הכותב הוא ראש אגודת חב"ד בישראל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים