שתף קטע נבחר

הקרע החרדי מגיע לגנים: "שולחים ילדים בני 3 באוטובוסים"

הורים המשתייכים לפלג הירושלמי עתרו לבית המשפט נגד מועצת היישוב רכסים, לאחר שילדיהם, רק בני 3, לא התקבלו לגני הילדים הליטאיים משום שסירבו לחתום על התקנון. בין הדרישות: לא להתפלל בבתי הכנסת של "הפלג" ולקרוא רק "יתד נאמן": "המשפחות משתייכות לזרם קיצוני הפועל מחוץ לחוק"

ביטול המנוי על עיתון "הפלס" - ועזיבת בית הכנסת של "הפלג הירושלמי": הקרע בין קהילות החרדים הליטאים הגיע עד לגן הילדים, כאשר ביישוב רכסים סירבו לקבל ילדים בני שלוש של משפחות המזוהות עם "הפלג הירושלמי", והציעו לשלוח אותם בהסעות לגני ילדים בקריית אתא הסמוכה. כעת עותרים ההורים לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים, בדרישה כי יבטל את ההחלטה ויורה למועצה לקבל אותם לגן הילדים של הקהילה החרדית הליטאית.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בעתירה נחשף התקנון שההורים נדרשים לחתום עליו, הכולל שורת דרישות: איסור על הפעלת רדיו; איסור על הכנסת כל עיתון לבית לבד מ"יתד נאמן"; איסור על שימוש במחשב וחיבור לאינטרנט, למעט בקשר עם בני משפחה שאינם שומרי תורה ומצוות – ואיסור חמור להשאיר עימם את הילדים לבד אפילו לזמן קצר.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בעתירה שהוגשה על ידי עו"ד חיים שטיינברגר, מובא הרקע שהוביל, לטענת ההורים, לאי קבלתם של הילדים: הסכסוך המתמשך בין אנשי הרב אהרון לייב שטיינמן - לפלג המזוהה עם הרב שמואל אוירבך (שניהם נפטרו השנה). בעקבותיו החליט רבה של רכסים, יוסף ברנדייס, לגרום לתלמידי הרב אוירבך לעזוב את היישוב: הוא הורה לגבאי בית הכנסת שלא להעלות לתורה את אנשי "הפלג", מה שהוביל לפתיחת בית כנסת משלהם.

 


לקריאת התקנון המלא לחצו כאן

 

בעתירה נטען כי כאשר ביקשו ההורים מקהילת "הפלג" לרשום את ילדיהם בני השלוש לגני הילדים הליטאיים ברכסים, דרש מהם המוסד החינוכי לחתום על תקנון המחייב אותם להתפלל בבתי הכנסת של הקהילה הליטאית, על אף שזו מדירה אותם מלקחת חלק פעיל בתפילה. ההורים אף נדרשו לבטל את המנוי לעיתון "הפלס" – שופרו של "הפלג הירושלמי", ולעשות מנוי ל"יתד נאמן", ביטאון תנועת "דגל התורה" המייצגת את הזרם המרכזי בציבור הליטאי.

 

"במקרה וישנם בני משפחה או ידידים שאינם שומרי תורה ומצוות... יש למעט מאוד בקשר עימם... יש להיות ערניים שלא להשאיר את הילדים עימם אף לזמן קצר", נכתב בתקנון. עוד התבקשו ההורים: "לא להתפלל בבתי כנסת שהוקמו נגד דעת רבותינו המנהיגים את הקהילה", וכן "אין להפעיל רדיו בבית או ברכב בכלל, ויש למנוע כל אפשרות גישה לילדים".

 

"אי התאמה בין רוח הבית לרוח המוסדות"

לאחר שסירבו לחתום על התקנון, קיבלו ההורים הודעה כי ילדיהם לא התקבלו לגני הילדים "בשל היעדר התאמה בין רוח הבית לרוח המוסדות". בין היתר נכתב בהודעה: "אי ההתאמה מתבטאת בהשתייכות המשפחה לזרם קיצוני הפועל בניגוד לחוק, ובכך נלחם ופועל בניגוד להוראות גדולי דורנו שליט"א. זאת, בין היתר, על ידי יציאה להפגנות לא חוקיות ופרובוקציות נוספות הקוראות תיגר על הוראות גדולי הדור שליט"א, ועומדות בניגוד לחוק".  

 

 

לשלושה מבין ארבעת הילדים יש אחים הלומדים במוסדות אלה, ושתיים מהאימהות אף עובדות בצוות החינוכי. ההורים הגישו ערר לוועדה ובו נטען כי הם "חלק בלתי נפרד מהקהילה, שמחלוקות פנימיות, פוליטיות, צרות, הן שהובילו להחלטה, הכול על מנת להביא, בסופו של דבר, לסילוק משפחות העותרים מהיישוב".

 

בתגובה טענו גני הילדים כי המחלוקות בין הפלג לציבור הליטאי הכללי אינן מתמצות בעניינים פוליטיים, כפי שמבקשים ההורים לצייר, אלא באות לידי ביטוי באופן יום-יומי בשגרת הלמידה בבית הספר וגני הילדים. כך, למשל, אוסר "הפלג" על משחק כדורגל בשל ביטול תורה, או הקמת גינה בגלל התקצוב מהמוסדות הציוניים, ואפילו השתתפות בתערוכה בנושא זהירות בדרכים.

 

מסיבה זו, טענו, הומלץ לאנשי "הפלג" להקים מסגרות חינוך נפרדות, או שיסעו לקריית אתא. "מכאן שקיים עבור הילדים פתרון סביר ומתקבל על הדעת, אשר ימנע את הצבתם בעימות מתמיד בין הבית והמוסד החינוכי, הפוגע בהם פגיעה חמורה ואינו בטובתם".

 

"במקרה וישנם בני משפחה או ידידים שאינם שומרי תורה ומצוות יש למעט מאוד בקשר עימם" (צילום: יואב פרידמן) (צילום: יואב פרידמן)
"במקרה וישנם בני משפחה או ידידים שאינם שומרי תורה ומצוות יש למעט מאוד בקשר עימם"(צילום: יואב פרידמן)

 

"אפליה בוטה של ילדים רכים"

מעו"ד חיים שטיינברגר המייצג את ההורים נמסר: "עניינה של העתירה הינה אפליה בוטה של ילדים רכים בני שלוש בלבד, רק מפני שדעותיהם הפוליטיות-דתיות של הוריהם שונות מדעתם של מקבלי ההחלטות ביישוב רכסים.

 

"המוסד הינו 'מוכר שאינו רשמי', אולם ניזון מתקציבי עתק מכיסו של משלם המיסים, והחליט, ממניעים פסולים ומפלים, להדיר מהמוסד כל פעוט שהוריו השמיעו בעבר איזו אמירה המתפרשת כהזדהות עם משנתו של הרב אוירבך".

 

עו"ד חיים שטיינברגר (צילום: עזריאל יצחקי)
עו"ד חיים שטיינברגר(צילום: עזריאל יצחקי)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב פרידמן
לא בבית ספרנו
צילום: יואב פרידמן
מומלצים