שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  משלושה ייצא מפכ"ל: יתרון קל לניצב הלוי
  ניצב יורם הלוי כיהן כמפקד מחוז הדרום וכיום הוא האחראי על ירושלים. ניצב דוד ביתן שירת עשרות שנים בדרום וכיום הוא מפקד מחוז תל אביב. ניצב צ'יקו אדרי פרש כבר מהמשטרה והוא משמש כמנכ"ל המשרד לבטחון פנים. בינתיים אלשיך הודיע כי לא ימשיך בסבב המינויים

   

   

   

  השר לביטחון פנים גלעד ארדן פתח רשמית את המירוץ לתפקיד מפכ"ל המשטרה הבא, לאחר שהודיע אתמול (יום ה') כי רב-ניצב רוני אלשיך יסיים את תפקידו בחודש דצמבר, לאחר שלוש שנות כהונה. שלושת המועמדים הם מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי, מפקד מחוז תל אביב ניצב דוד ביתן וניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי, שכיהן גם הוא בעבר כמפקד מחוז תל-אביב. אלשיך עצמו כתב הערב לניצבים במשטרה כי אין בכוונתו להמשיך עם סבב המינויים. "כדי לקבל החלטות נכונות יותר, מתוך ראייה כוללת, נכון יותר - למרות העיכוב הצפוי - שלא לקדם את הסבב הנוכחי כסבב חלקי. יעשה זאת הבא אחרי", כתב המפכ"ל.

   

  ההערכה היא כי ניצב יורם הלוי (55) זוכה ליתרון קל לעומת שני המועמדים האחרים. הלוי כבר היה המועמד למפכ"לות עוד בסבב הקודם שבסופו הוחלט למנות את אלשיך. הלוי הוא בן למשפחה בת 13 ילדים. ב-1981 התגייס לצה"ל והתנדב לצנחנים, שם לחם בגדוד 202 במלחמת לבנון הראשונה. עם שחרורו התגייס למשטרה כלוחם ביחידה ללוחמה בטרור של מג"ב - הימ"מ. הוא לקח חלק בפריצה ל"אוטובוס האימהות" ובאוגוסט 1989 נפצע במהלך מרדף אחר מחבל. הוא שימש קצין אג"ם של הימ"מ, ובתפקיד זה שימש בעת חטיפתו של נחשון וקסמן. לאחר שמבצע החילוץ לא הוטל על הימ"מ, עזב את היחידה‏‏. 

   

  לאחר מכן המשיך הלוי לפקד על יחידת המסתערבים של מג"ב באיו"ש ולאחר מכן על יחידת הגדעונים. ב-2003 מונה למפקד מרחב דוד, האחראי על העיר העתיקה. ב-2007 נקרא לחזור לימ"מ ולפקד על היחידה, אף על פי שהתפקיד נשא תקן נמוך יותר מדרגתו. בינואר 2009 קודם לדרגת ניצב ומונה - במקביל לתפקידו כמפקד הימ"מ - למפקד להב 433, יחידת עילית של המשטרה המאגדת בתוכה את היחידות המיוחדות של המטה הארצי. זו הייתה כהונה קצרת מועד שכן בינו לבין ראש אגף החקירות דאז, ניצב יואב סגלוביץ', שררה מערכת יחסים עכורה. לבקשת סגלוביץ' החליט המפכ"ל דאז דודי כהן להעביר את הלוי לראש האגף לקהילה והמשמר אזרחי.

   

   

  משך זמן כהונת המפכ

  מפכ
  שלושת המועמדים, הניצבים צ'יקו אדרי, יורם הלוי ודוד ביתן(צילום: שאול גולן, אוהד צויגנברג)

  במאי 2011 מונה הלוי לתפקיד מפקד משמר הגבול ובנובמבר 2012 עבר לפקד על המחוז הדרומי במשטרת ישראל. הוא הוביל את המחוז במהלך מבצעי "עמוד ענן" ו"צוק איתן". בפברואר 2016 הוא מונה למפקד מחוז ירושלים. במהלך כהונתו יזם יחד עם השר ארדן את תוכנית "תפיסת הביטחון החדשה של ירושלים" שהביאה לירידה משמעותית בכמות הפיגועים. יחד עם זאת, בתקופתו התרחשו מהומות הר הבית על רקע הצבת המגנומטרים לאחר הפיגוע שהתרחש בהר ובו נרצחו שני שוטרים.

   

  הכוח של הלוי טמון בנסיון הפיקודי והמבצעי שלו, אך יש מי שככל הנראה מנסה לסכל את מינויו. לאחרונה פורסמו כנגדו ידיעות שאמינותן טרם התבהרו. פורסם שגורם אנונימי הגיש נגדו תלונה במח"ש, שהוא קיים קשר חשאי עם ראש הממשלה וכן פורסם על יחסי החברות שלו עם שרת התרבות מירי רגב. לפני שבוע פורסם כי בבדיקת הפוליגרף שביצע לצורך מועמדותו, התגלתה עבירת משמעת אותה לכאורה ביצע לפני 15-20 שנה. בשבוע שעבר, במהלך סיור שנערך לקראת ראש השנה ובו השתתפו אלשיך והלוי, אמר האחרון: "אם מישהו מנסה לטרפד מועמדות זה איום ונורא".

   

  ניצב דוד ביתן (59) נולד בקרית-שמונה. בצה"ל עבר מסלול של לוחם צנחנים בגדוד 202, קורס קצינים, הדרכת צוערי קצונה בבה"ד 1 ופיקוד על פלוגה אדומה במילואים.

   

  הוא משרת במשטרה כבר 32 שנים. הוא פיקד על כמה תחנות משטרה בדרום הארץ וכיהן במספר תפקידי פיקוד במחוז הדרומי. במהלך יישום תוכנית ההתנתקות מרצועת עזה, בקיץ 2005, היה ביתן קצין בדרגת ניצב-משנה והוא מונה לתפקיד "קצין ההסברה המשטרתי". ב-2011 המשיך בתפקידיו בדרום הארץ כשמונה לסגן מפקד המחוז הדרומי. בפברואר 2016 הוא החל את תפקידו כמפקד המחוז הדרומי וכעבור שנתיים עבר לכהן כמפקד מחוז תל אביב, שם החליף את אדרי לאחר שזה פרש מהמשטרה. ביתן נחשב לקצין מוערך שעובד במשטרה כבר יותר מ-30 שנה.

   

  ביתן היה בין השאר הקצין הבודק שחקר את התנהלות חטיבת המודיעין ואת תפקוד ראש החטיבה, תנ"צ גיא ניר, ועוזרתו צ', זאת לאחר שבמח"ש לא מצאו עניין בתלונה האנונימית נגדם. דו"ח הקצין הבודק שהכין ביתן הציג ניגוד עניינים, התבטאויות משפילות, "הגליית" מתחרים, דיווח כוזב על שעות עבודה, והתנהלות שאינה הולמת קצינים. המסמך שהכין ביתן גרם לטלטלה במשטרה בחודשים האחרונים, בשל התלונה שהוגשה במקביל נגד ראש יחידת להב 433, ניצב רוני ריטמן, בטענה להטרדה מינית.

   

  במהלך שירותו במשטרה הספיק ביתן לסיים שני תארים ראשונים, במשפטים ובמדעי המדינה, ותואר שני בחינוך.

   

  טקס ההנצחה וההתייחדות השנתי לזכר חללי משמר הגבול (צילום: אלעד גרשגורן)
  השר והמפכ"ל הערב, בטקס ההנצחה וההתייחדות לזכר חללי מג"ב(צילום: אלעד גרשגורן)

  ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי (51) הוא בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון ומתגורר בכפר אורנים. אדרי, בן 51, שירת במשטרה מאז 1990 לאחר שחרורו מצה"ל כסגן מפקד סיירת גולני. במשטרה שירת במגוון תפקידי שטח וכיהן כראש אגף התנועה, כמזכיר ביטחוני וראש המטה המבצעי במשרד לביטחון פנים, תחת השר לשעבר יצחק אהרונוביץ'.

   

  בתקופתו כמפקד מחוז ירושלים התמודד אדרי עם גל טרור היחידים בצורה מרשימה ויוצאת דופן. בשנת 2015, אז שימש בתפקיד, אירעו בבירה 44 פיגועים. כמו כן, במהלך כהונתו אדרי עמד במוקד הסערה של מחדל מצעד הגאווה שבמהלכו רצח ישי שליסל את שירה בנקי ז"ל, שלושה שבועות בלבד לאחר ששוחרר מהכלא בתום ריצוי מאסר על פשע שנאה דומה שביצע במצעד הגאווה. בדו"ח המסקנות של הוועדה המשטרתית שהוקמה בעקבות האירוע נרשמה לאדרי הערה פיקודית בלבד על אחריותו, ולא התבקשה הדחתו, כפי שהומלץ לגבי קצינים אחרים במחוז. אדרי הוא אומנם קצין מוערך, אך כהונתו בירושלים היא נקודת התורפה עבורו.

   

  כמפקד מחוז תל אביב הגיע אדרי להישגים משמעותיים במאבק בפשיעה. בחודש פברואר האחרון הוא פרש מהמשטרה וכמה שבועות לאחר מכן הוא מונה לתפקיד מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, שבראשו עומד השר ארדן.

   

  זה לצד זה בטקס אזכרה

  במהלך מסיבת העיתונאים שקיים השר ארדן ובה הכריז על שלושת המועמדים לתפקיד המפכ"ל הבא, הוא גם התייחס לאי הארכת כהונתו של אלשיך. ארדן אמר כי מוקדם יותר כי הוא הודיע לאלשיך כי לא ימשיך בתפקידו. "המפכ"ל ואני שוחחנו במשך כמעט שעתיים על תהליך ההתעצמות שהמשטרה עברה בשנים האחרונות ועתידה, וסיכמנו להמשיך את שיתוף הפעולה בינינו עד לסיום הכהונה באופן ראוי, כפי שצריך ומתבקש".

   

  ארדן אמר כי הוא אינו מתחרט על כך שמינה את אלשיך למפכ"ל המשטרה. "עם זאת, היו למפכ"ל ולי גם חילוקי דעות והיו גם הבדלי גישות בסוגיות שונות, חלקן הן סוגיות מהותיות וכבדות משקל שבעיני יש להן והייתה להן השפעה ניכרת על אמון הציבור במשטרה", אמר ארדן. "החוק איננו קובע מהו משך הכהונה. הארכת כהונה של מפכ"ל היא בעצם ההחלטה החריגה".

   

  כמה שעות לאחר מכן צעדו השניים זה לצד זה בטקס הנצחה והתייחדות לזכר חללי משמר גבול בברקאי, סמוך למחלף עירון. השניים לא החליפו מבטים בזמן ההליכה ושמרו על מרחק.

   

  אלשיך אמר בתחילת דבריו כי הוא התבקש שלא להזכיר את שמות המכובדים שנמצאים באירוע. ארדן עלה אחריו והזכיר בדבריו את כל המכובדים.

   

  כהונה של שלוש שנים

  מאז תחילת המאה הוארכה כהונת שני מפכ"לים לארבע שנים - דודי כהן ויוחנן דנינו. יהודה וילק ורוני אלשיך הסתפקו בכהונה של שלוש שנים ואילו משה קראדי נאלץ לפרוש מתפקידו לפני שהשלים קדנציה של שלוש שנים - בשל מסקנות ועדת זיילר. שלמה אהרונישקי, שכהונתו הוארכה על-ידי השר לביטחון הפנים דאז צחי הנגבי, לשנה נוספת - סיים את תפקידו לאחר שלוש שנים וחצי.

   

  מיד לאחר ההודעה על אי הארכת כהונתו קיבל רב-ניצב אלשיך הודעות תמיכה מסגל הפיקוד הבכיר. "מצטערים שלא קיבלת הארכה. עשית מהפכה", כתב אחד הבכירים. ניצב אחר הוסיף: "זה לא הפסד שלך, אלא של כל המשטרה והשוטרים". קצין אחר הוסיף: "הם לא מאריכים לך, אבל אנחנו הכי מעריכים".

   

  למרות האכזבה, אלשיך עצמו צפה כי כהונתו לא תוארך. "אם הוועדה תבקש לשמוע את חוות הדעת שלי על המועמדים, אעביר על כל אחד ואחד מהם", הוא אמר.

   

  בטקס הזכרון למג"ב נכח השר לביטחון הפנים לשעבר, יצחק אהרונוביץ', שאמר כי ראוי שמפכ"ל המשטרה הבא יהיה משורות המשטרה. הוא אמר כי ראוי היה לעשות כך גם לפני שלוש שנים - אז הובא אלשיך מהשב"כ. באשר למשך הכהונה, הוא אמר כי יש לחוקק חוק לפיו תקופת הזמן תהיה ארבע שנים ולא שלוש שנים עם אופציה להאריך בשנה נוספת.

   

  מי שעוד נכח בטקס הוא המפכ"ל לשעבר משה קראדי שהיה שותף לדעה כי יש למנות אדם מתוך המשטרה: "כבר לפני שלוש שנים אמרנו, הניצבים בדימוס, שאין למנות אדם מחוץ לשורות המשטרה, כפי שלא ימנו רמטכ"ל מבחוץ".

   


  פורסם לראשונה 13/09/2018 22:24

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלעד גרשגורן
  ארדן ואלשיך בטקס אמש
  צילום: אלעד גרשגורן
  מומלצים