שתף קטע נבחר

כשיעקב אבינו הבין איך עובדת הגנטיקה

ההרים ממשיכים לגבוה, גמדים וענקים קיימים במציאות בגלל הורמוני גדילה, ומשפחות הכהנים קשורות זו לזו גנטית על פי מחקרים: רב בארגון "צהר" חבר לשני מדענים כדי לפצח אחת ולתמיד את הניכור שחשים דתיים מול עיסוק תורני במדע - וחילוני מול עיסוק מדעי בתנ"ך

במערכת החינוך של העולם הדתי יש מי שמפחדים לגעת בשאלות מדעיות קשות, ובזו של העולם החילוני יש מי שמפחדים לגעת בתנ"ך – וביניהם נמצא הרב נתי בן דוד (40). הוא מנהל בית ספר דתי בראשון לציון, שחבר לשני מדענים (שהם גם חברים), כדי לחבר את סיפורי התנ"ך למציאות המדעית של ימינו.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

התוצאה - "מעשה בראשית: חידושי מדע בפרשת השבוע על חמישה חומשי תורה". לכאורה, ספר לילדים. למעשה, חומר נפץ אינטלקטואלי מרהיב בעידן של מאבקי תורה מול מדע, שמבקש, כך לפי מחבריו, גם לאחד את שני צדי המתרס, וממש ערב שבת בראשית (השבת הקרובה, שבה מתחילים לקרוא את התורה מבראשית).

 

עוד תרבות בערוץ היהדות :

     
ההרים ממשיכים לגבוה, גמדים וענקים קיימים במציאות בגלל הורמוני גדילה, ומשפחות הכהנים קשורות זו לזו גנטית על פי מחקרים. אלה מעט מהנושאים שבהם עוסקים בן דוד עם לוי צכמייסטר, מהנדס תעשייה וניהול בתחום הרפואה - ואברהם נתיב, מהנדס אלקטרוניקה ופיזיקאי, שגייסו לא מעט מומחים ומדענים "חילונים למהדרין".

 

בלי מדע אין תורה

"נוח להקצין", אומר בן דוד, רב בארגון "צהר", נשוי ואב לארבעה. "לא צריך לבחור בין תורה למדע. נקודת המוצא היא להגיד שאין פה סתירה. היה לנו מאוד חשוב להגיע לקהל רחב, לכן לא התייחסנו לנקודות שנויות במחלוקת כמו גיל העולם או דינוזאורים. לא זו מטרת הספר, אלא לחבר. כל סקטור יבחר להתמודד עם זה לפי דרכו.

 

מתוך הספר
מתוך הספר "מעשה בראשית"(עיצוב: יוסי שחר)

 

"התורה היא 'תורת חיים'. אם אנחנו לא מבינים באמת מה זה מגדל, אז לא הבנו את פרשת נוח עם מגדל בבל. גנטיקה למשל מככבת כל כך הרבה בפרשות. יעקב הבין איך עובד הצופן הגנטי וחי את המציאות הזו. הוא לא היה רק איש תם יושב אוהלים. יעקב היה איש שראה עולם, ולכן כשנפרד מחמיו, לבן הארמי, חילק את הצאן כך שזה הלבן יישאר אצלו, ואילו הצאן המנוקד או החום יהיה אצל לבן שהיה בטוח שעשה את עסקת חייו. אלא שיעקב הבין שגם לצאן מנוקד עשויים להיוולד צאצאים לבנים. לפיכך נשא תפילה שהקב"ה יהפוך את התכונות הרדומות לשולטות - וכך הרוויח את השכר על 14 שנות העבודה אצל לבן. או הכלאה, מה זה בכלל כלאיים? למה התורה לא רוצה את זה? מה השימושים של הכלאה? ותמיד יש מסקנות חינוכיות שנגזרות מכל דין שכזה".

 

כל פרשה – והשאלה המדעית שהיא מעוררת. למשל, כיצד הצליח יוסף לצבור מזון שבע שנים במצרים, וסוגיית שימור המזון בעולם העתיק בכלים מיוחדים ומקומות אחסון יעודיים, לעומת החומרים המשמרים של ימינו. כיצד ניתן לבנות מגדל ש"ראשו מגיע עד השמים" – והאם זה אפשרי בימינו, והסברים על יסודות עמוקים, ויכולת גמישות לעמוד בפני רוחות.

 

"הידע המדעי מעשיר את סיפורי התורה, ותמיד יש מסקנות חינוכיות שנגזרות מכך", אומר הרב בן דוד, ומזכיר שהוא גם איש חינוך: "כמו במגדל בבל, חשובים האישיות והאופי שלנו, הבסיס היציב, אך גם יכולת להתגמש כאשר נדרש כדי להחזיק מעמד".

 

הרב נתי בן דוד עם לוי צכמייסטר ואברהם נתיב ()
הרב נתי בן דוד עם לוי צכמייסטר ואברהם נתיב

 

"מדענים מאוד מתלהבים, בעיקר מרמת הדיוק", טוען הרב בן דוד. "עברנו על כל פרשה לא פחות ממאה פעמים, כולנו יחד, וגם רבנו על הדרך כמו זוג נשוי. כל הזמן היו דיוקים ושינויים".

 

שאלה תנ"כית ותשובה מדעית

בשיח ההדתה טוען בן דוד כי הופתע דווקא מתגובות בצד שאינו דתי. "יש לכאורה התבצרות בדעה שרואה את התורה כחושך. חלקם טורחים להסביר שאין להם שום דבר נגד התורה או היהדות אלא נגד הדרך שהיא מוצגת בה... אני לא בורח משפה דתית. כשאנחנו מדברים על צום, אז לצד ההסבר הביולוגי-רפואי של מה קורה לגוף בצום, לא אמנע מלהגיד שביהדות הצום הוא חובה דתית מגיל מצוות".

 

מתוך הספר
מתוך הספר "מעשה בראשית"(עיצוב: יוסי שחר)

 

ומה עם החרדים?

"הציבור החרדי מאוד רחב ומגוון. תוך כדי עבודה גילינו שיצאו לא מעט ספרים בנושאים מדעיים במגזר הזה, אבל לא ראינו ספר אחד שנותן השתלבות טבעית של המדע עם התורה והתנ"ך, וזה הרי היה בעבר מקובל במסורת ישראל. תוך כדי קריאה ראינו את החשש והפחד שמתלווה לזה, וחבל. זה כל כך טבעי. לא צריך להסתייג ולהתנצל. זה לא שיש תורה ויש מדע - זה שהתורה שלך תהיה חסרה וההבנה שלך לא מושלמת בלי הידע המדעי".

 

בשאלות שונות שצצו במהלך כתיבת הספר התייעצו הכותבים גם עם רבנים שונים. "הספר נכתב בסיוע 'מכון משה' העוסק בשימור כתבי הרמב"ם", הוא רומז על המאפיינים הרמב"יסטים הלא מבוטלים העומדים מאחורי הרעיון והביצוע.

 

"מעשה בראשית" - עטיפת הספר
"מעשה בראשית" - עטיפת הספר

 

אם רוצים להבין את רמת הצימאון לתחום והשאלות שהוא מעורר, הספר לא נמכר בחנויות, אלא דרך דף פייסבוק – ומודפס כבר במהדורה שנייה. "התייעצנו עם רופאים, מדענים, אנשי בוטניקה, קראנו חומרים מדעיים. אם שלושתנו הולכים עכשיו לאיזה שעשועון טריוויה אנחנו קוטפים את המקום הראשון בקלות. בכל פעם שהייתה מחלוקת - ובמדע יש הרבה יותר מחלוקות ביחס לאלו שבתורה - השתדלנו להתמקד בדברים שיש עליהם הסכמה רחבה".

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים