שתף קטע נבחר

"מגייסים בנות דתיות בעל כורחן"

מתנגדי השירות הצבאי לדתיות פרסמו ברשתות סרטון שלטענתם מבוסס כולו על מקרים אמיתיים ולא בוחל באיורים שיבהירו מי הטוב ומי הרע - ולעתים אף המרושע: "נערות דתיות המעוניינות לתרום במסגרת השירות הלאומי, מוצאות עצמן מותקפות", אומרים ב"חותם". צה"ל: הטענות שקריות

 

 

"מעשה בחמישה בלונים" נגד צבא ההגנה לישראל: מתנגדי השירות הצבאי לבנות דתיות פרסמו ברשתות החברתיות סרטון בהשראת ספר הילדים הפופולארי, ובו נראה מספר סיפורים המתאר בחרוזים חמישה מקרים שבהם בנות גויסו לצבא בעל כורחן - לכאורה בניגוד לחוק המעניק להן פטור משירות מטעמי דת.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

את הקמפיין יזם ארגון חותם, המוביל את המאבק הציבורי והמשפטי נגד התחקירים שהצבא עורך לצעירות המצהירות על אורח חיים דתי. חזית נוספת מנהלים אנשיו מול העמותות המעודדות גיוס בנות ופועלות בתוך בתי הספר הדתיים. מחר (יום ג') הם יקיימו בירושלים הפגנת מחאה נגד משרד החינוך המאפשר זאת, ואף מתקצב את הפעילות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הסרטון, לטענת "חותם", מבוסס כולו על מקרים אמיתיים ולא בוחל באיורים שיבהירו מי הטוב ומי הרע - ולעתים אף המרושע. בין היתר, הוא מביא את המקרה של "יעל", שקבלת הפטור הפכה עבורה מ"תהליך שהיה אמור להיות אוטומטי" ל"אירוע טראומטי". הסיבה: נציגי הצבא גילו כי היא עובדת כמלצרית במסעדה וקבעו כי אם היא מגישה אוכל גם לגברים לא צריכה להיות לה בעיה גם לשרת לצדם.

 

חבר, פייסבוק ופרשת השבוע

על בת אחרת נכתב: "מרחלי, שזומנה לראיון והגיעה מיד / לקחו בכניסה את המכשיר הנייד / משקלטה שבמכשיר מבצעים חיטוט / ניסתה היא לומר שזו חדירה לפרטיות / אמרה המראיינת – 'יש לך מה להסתיר?' / ועל המקום פסלה לה ת'תצהיר".

 

מתוך הסרטון ()
מתוך הסרטון

 

וזהו סיפורה של מוריה: "המראיין הציג מידע מצמרר / שפעם ב'בני עקיבא' היה לה חבר / ולמרות שטענה שזו תופעה מקובלת / הוא אמר שאין ברירה והיא תשרת כחיילת". ליאת, שגדלה בבית חילוני, נשאלה על אמה, מחללת השבת: "בסביבתה את מצליחה לחיות? / אז למה שבצבא תהיינה בעיות?"

 

"הודיה נשאלה מה הפרשה שקראו בשבת שעברה / אך היא לא זכרה אם 'שמות' או 'וארא'", מתאר המספר. "בסוף הראיון ההחלטה התקבלה / 'בשל חוסר בקיאות, הצהרתך נפסלה'".

 

לסיכום: "חמש נערות דתיות ערכיות / שחלמו בשירות לאומי להיות / גילו שקיום המצוות שלהן הוא לא דבר רציני / כשמודדים אותו ב'דתומטר' תובעני / בעל כורחן, הן אולצו להתחייל / לתפארת מדינת ישראל".

 

"רומסים אותן"

מנכ"ל ארגון חותם, עמיטל בראלי, טען כי "נערות דתיות המעוניינות לתרום תרומה משמעותית לחברה ולמדינה במסגרת השירות הלאומי, מוצאות את עצמן מותקפות מלפנים ומאחור, ובודדות מול מערכת שרומסת את האמונות והתפיסות שלהן ומערערת על התפיסה הדתית שלהן".

 

מתוך הסרטון ()
מתוך הסרטון

 

"מצד אחד, בלשכות הגיוס הפועלים כמשמרות הצניעות, מערערים על הזהות הדתית שלהן, וטוענים שאורך החצאית איננו עומד בדתומטר שלהם, והן אינן מספיק דתיות לצורך השירות הלאומי", הסביר בראלי. "מצד שני, כאשר הן מצפות לקבלת תמיכה באולפנות שלהן, משרד החינוך שולח עמותות שיסבירו מדוע עליהן להתגייס, וכי השירות הלאומי איננו מהווה תרומה משמעותית".

 

אין זו הפעם הראשונה שבה משמיעים רבנים וארגונים דתיים שמרניים טענות דומות, ודובר צה"ל הדגיש שוב ושוב כי הן שקריות ומשקפות ניסיון "חמור וראוי לגינוי" מצד "חותם" לפגוע בצבא.

 

"מועמדות לשירות ביטחון אשר למדו במסגרת חינוך ממלכתי-דתי או חרדי ומקיימות אורח חיים דתי, אינן נדרשות להגיע ללשכת הגיוס לראיון", הבהיר הדובר. "במקרים חריגים שבהם קיים סיכוי סביר לאי אמינות התצהיר, נשלח זימון לראיון על מנת למנוע ניצול לרעה של החוק, אשר מאפשר פטור משירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים