שתף קטע נבחר

רשת סמארט-פארם נסגרת - סופר-פארם נכנסת לחנויות שלה

רשת סמארט-פארם של האחים ניסנוב, שהוקמה ביוזמת הממונה על התחרות, סוגרת סניפים - ודווקא סופר-פארם היא זו שתיכנס לנעליה. כך נכשל הניסיון ליצור תחרות בשוק הפארם, ואולי הבשורה תגיע מגוד פארם של רמי לוי?

התחרות בפארם מצטמקת: רשת סמארט-פארם סוגרת את רוב סניפי הרשת. מדובר ברשת שהיא יציר כפיה של הממונה על התחרות (לשעבר הגבלים עסקיים), מיכל הלפרין. הרשת קמה בעקבות מכירת ניו-פארם לשופרסל, במטרה ליצור רשת פארם שלישית; אך נראה שהרשת כשלה והסגירה שלה תחזק דווקא את המתחרה החזקה ביותר בתחום: סופר-פארם, שהחלה לשכור חלק מסניפי סמארט-פארם.

 

המכולת של סופר-פארם: מגבירה את מכירת המזון בסניפים

הנחה - אבל בכמה? השילוט ברשתות הפארם לא תמיד עומד בתקנות

סופר הנפקה: סופר-פארם בוחנת הנפקה בתל אביב

 

  (צילום: עמית שעל)
סמארט-פארם סוגרת את רוב סניפיה(צילום: עמית שעל)
  לפי הערכה, המותג סמארט-פארם יימחק והבעלים, האחים איציק ושרון ניסנוב, ישמרו שלושה סניפים: בקריית מוצקין, בקניון אורות באור עקיבא ובבאר שבע. אלה יופעלו מחדש, כך שבמחצית שטח הסניף יפתחו לפי התוכנית חנויות של מיניסו - הרשת הסינית שהאחים הם זכייניה בישראל. המחצית השנייה של השטח תשמש רשת פארם אחרת, כאשר כרגע המגעים מתנהלים מול רשת גוד פארם שבשליטת רמי לוי.

 

"קילומטרז' של עשור"

לאחרונה שלחו האחים מכתב לספקים עם בקשה להסדר חוב, לאחר שהפסידו מאות אלפי שקלים בחודש. לדברי גורמים בשוק, "הם לא מתכוונים להישאר בתחום". גורם אחר אמר שהשניים, שהם גם הבעלים של הפועל תל אביב בכדורגל, "עשו קילומטרז' של עשור בחצי שנה בתחום הקמעונאות", אחרי שקנו ומכרו את רשת כפר השעשועים, השיקו את מיניסו בארץ ופתחו את סמארט-פארם.

 

בעקבות הפסדיה של הרשת, חלק מהספקים שלה הפסיקו לספק לה אשראי. לטענת גורמים בענף, היא התקשתה לעבוד מול קופות החולים ש"שמו לה רגל" בקבלת מרשמים; וגם המתחרים "דאגו להצר את צעדיה", נטען.

 

התוצאה עגומה מבחינת רשות התחרות, שכן לפחות לשלושה סניפים שסמארט-פארם מפנה תיכנס לא אחרת מאשר סופר-פארם - רשת הפארם הגדולה בישראל, שאת השליטה שלה הממונה על התחרות ניסתה "לשבור". רשת Be לא יכולה לשכור את הסניפים, שכן הדבר נאסר עליה על ידי הרשות לתחרות; ולכן סופר-פארם, שליטת השוק, היא זו שתתחזק מהניסיון שכשל.

BE בי ניו פארם ניופארם החדשה שופרסל סניפים רגילים (צילום: מירב קריסטל)
רשת Be. לא תוכל לשכור את הסניפים(צילום: מירב קריסטל)

סופר-פארם כבר החלה לפעול בחנות לשעבר של סמארט-פארם בקניון עזריאלי רמלה, והיא נמצאת במו"מ להיכנס גם לקניון שער ראשון בראשון לציון ולסניף באאוטלט אור יהודה, וייתכן שגם לסניף אורות. רשת Be גם הצליחה לשכור מחדש את הסניף שמכרה לסמארט-פארם באייס מול אילת, משום שלא היה כלול בסניפים שחויבה למכור על ידי הממונה. הרשת גם סגרה את הסניף במודיעין סנטר ובמגדלי העיר בראשון לציון, והסניף ביזרעאליה בחיפה צפוי להיסגר גם הוא.

 

הספקים עברו למזומן

גורם בענף אמר שבכוונתו לקנות סניפים שעומדים בפני פינוי, אם כי כרגע השכירות במיקומים המבוקשים גבוהה והדבר נמצא במו"מ מול המשכירים. "ספקים עברו לשלם להם במזומן ושמחו כששמעו שאולי נקנה כמה סניפים שלהם", הסביר. לאחרונה פורסם כי יש טענות, לכאורה, על צ'קים שחזרו.

 

סמארט-פארם הוקמה כתנאי שאיפשר את רכישת רשת ניו-פארם על ידי שופרסל. המכירה הותנתה בכך שתקום רשת פארם שלישית - שתפעל כשנה וחצי לפחות מיום המכירה. הוחלט ששופרסל תמכור תשעה סניפי ניו-פארם ושני סניפי שופרסל. 10 סניפים נמכרו, בסופו של דבר, לאחים ניסנוב בכ-26 מיליון שקל. לאחרונה ניסו האחים למכור ארבעה סניפים למחסני השוק - אך המו"מ התפוצץ.

סופר פארם (צילום: אייל טואג)
סופר-פארם שליטת השוק, היא זו שתתחזק ממכירת הסניפים(צילום: אייל טואג)
 

 

בכל זאת - המצב טוב יותר משהיה

עם היעלמות הרשת, השוק יוותר עם שתי מתחרות עיקריות: סופר-פארם ו-Be של שופרסל. המתחרה השלישית, גוד-פארם בבעלות רמי לוי, לא מוכרת תרופות מרשם. עם זאת, ברשת, שתכלול 21 סניפים עד סוף 2019, מתכוונים לעשות מהלך של מכירת תרופות מרשם אונליין.

 

במקרה או לא אתמול חנכו לוי ושותפיו לגוד פארם, אוהד סנדלר ואדם פרידלר, את הסניף ה-12 של הרשת בנהריה, בצמוד לסניף שופרסל - בעלת רשת Be המתחרה. תושבי נהריה הסתערו על המקום והיה צורך לחסום את הכביש. לוי אמר ש"הסתערו כאילו מדובר בהשקה של אייפון".

 

במקביל חגגו השלושה את הכניסה לראשונה של תרופות ללא מרשם לסניף הראשון בקינג ג'ורג', בתל אביב, ובהמשך בכל השאר. בנוסף, החלה הרשת למכור בשמים ומותגי קוסמטיקה במחירים נמוכים. מאז רכש לוי במאי שנה שעברה את השליטה בגוד פארם, הרשת צומחת במהירות וצפויה לפתוח עד סוף השנה עוד כ-10 סניפים. בחודש הקרוב ייפתחו סניפים בכפר סבא, באריאל ובאשדוד.

 

בענף הפארם טוענים שהמצב של סמארט-פארם מצער, אבל המצב בשוק הפארם בכל זאת טוב יותר משהיה בזכות התחרות בין סופר-פארם, שופרסל ורמי לוי. מהרשות לתחרות נמסר שלא יגיבו לכתבה, אך נודע שהאחים נמצאים במו"מ עם הרשות, שכן לפי ההסדר על הרשת לפעול לפחות שנה וחצי - מועד אליו יגיעו במאי השנה.

 

בהכנת הכתבה השתתפה נווית זומר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: עמית שעל
סמארט-פארם סוגרת את רוב סניפיה
צילום: עמית שעל
מומלצים