שתף קטע נבחר

"קו אספקה של סיגרים ושמפניות": טובות ההנאה של מילצ'ן לנתניהו - תיק 1000

במשך חמש שנים וחודשיים, לפי מנדלבליט, קיבל רה"מ נתניהו סיגרים, שמפניות ותכשיטים בתמורה לסיוע מול הרשויות. המתנות הועברו במפגשים בין השניים, אך גם באמצעות משלוחים שלטובתם הופעלו עובדי משרד רה"מ

 

קו אספקה של סיגרים ושמפניות, פגיעה בדימוי השירות הציבורי ופעילות להסתרת טובות ההנאה שהתקבלו. כך תיאר הערב (חמישי) היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, את מעשיו לכאורה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בין אוקטובר 2011 לדצמבר 2016, עליהם פירט בכתב החשדות שנשלח לסנגוריו בעניין תיק 1000.

 

תיקי נתניהו - כל הכותרות:

45 עמודים: ההכרעה המלאה בתיקי נתניהו

פרקליט המדינה המליץ על שוחד בכל התיקים

נתניהו מגיב: "מסע ציד חסר תקדים, עלילת דם"

גנץ: "בנסיבות שנוצרו, ישיבה עם נתניהו אינה על הפרק"

גבאי: "שים סוף לבושה הלאומית ותתפטר"

"מבחן הממלכתיות של נתניהו"

בליכוד חיכו ליועמ"ש כדי לפתוח בקמפיין

קואליציית כתב האישום: מתיישרים לפי נתניהו / פרשנות


מנדלבליט תיאר כיצד רה"מ, בזמן כהונתור, פעל לכאורה לטובתם של אנשי העסקים ארנון מילצ'ן שרכש עבורו ועבור רעייתו שרה סיגרים, ארגזי שמפניות ותכשיטים, בסך 477,973 ש"ח.

 

מנדלבליט פירט כיצד נתניהו, תוך "ניגוד עניינים חריף ומתמשך", כדבריו, פעל בשלושה עניינים שונים לטובתו של מילצ'ן תוך כדי שקיבל את טובות ההנאה ממילצ'ן בזמן שביקר בביתו, במהלך ביקוריו של מילצ'ן עצמו אצל נתניהו, ובמשלוחים שבוצעו עבורו ע"י עובדיו של מילצ'ן לאנשי נתניהו, בהם גם עובדי משרד ראש הממשלה. 

 

סיגרים, שמפניות ותכשיטים בתמורה להקלות בוויזה ובמס (צילום: רויטרס, EPA) (צילום: רויטרס, EPA)
סיגרים, שמפניות ותכשיטים בתמורה להקלות בוויזה ובמס(צילום: רויטרס, EPA)

"טובות ההנאה ניתנו לך ברציפות ובאופן תדיר לאורך התקופה הרלוונטית לחשד זה", כתב מנדלבליט. "עד כדי כך שניתן לומר שהן היו בבחינת 'קו אספקה של סיגרים ושמפניות'".

 

"בכל אחת מהפעמים ובכל אחת מדרכי הקבלה, קיבלת ממילצ'ן קופסה או קופסאות של סיגרים, ולא סיגר בודד", מפרט היועמ"ש. "כל קופסה הכילה 25-10 סיגרים, ושוויה של כל קופסה נע בין 2,000 ל-3,000 ש"ח. באופן דומה, ככלל, בכל אחת מהפעמים ובכל אחת מדרכי הקבלה, ניתן מארז של שישה בקבוקי שמפניה, ולעיתים גם שני מארזים שכאלה, ולא בבקבוק בודד.

 

"עלות כל בקבוק שמפניה נע בין 350-250 ש"ח, וממילא העלות של כל שישיית בקבוקים נעה בין 1,500 ל-2,100 ש"ח", מתאר היועמ"ש את המתנות לשרה נתניהו.

 

הארכת ויזה, פטור ממס וקידום מיזוג רשת-קשת

הנושא ראשון שבו פעל נתניהו למען מילצ'ן היה הארכתה של אשרת השהייה שלו בארה"ב. לפי כתב החשדות, בין השנים 2014-2013 פנה מילצ'ן לנתניהו מספר רב של פעמים, על-מנת שיסייע לו מול הממשל האמריקני. נתניהו נענה לבקשות, ופנה אל שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו. לאחר מכן הוויזה של מילצ'ן הוארכה, אך לשנה אחת בלבד.

 

מילצ'ן המשיך לפנות אל נתניהו בעניין, על מנת שהוויזה תוארך לתקופה ממושכת יותר. בכתב החשדות נכתב כיצד מילצ'ן הגיע אל בית ראש הממשלה בירושלים והמתין לנתניהו. עם הגעתו אמר מילצ'ן שהביא לו סיגרים ושמפניה לאשתו, וביקש שיתקשר למזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בעניין הוויזה, וכך רה"מ גם עשה בשתי הזדמנויות שונות - בטלפון, ובפגישה שערך עימו.

 

הכרעות היועמ
הכרעות היועמ"ש בתיק 1000
אינפו הלו

בעניין נוסף שבו נעזר מילצ'ן ברה"מ הבקשה עסקה בפטור מתשלום מס הכנסה. היועמ"ש כתב כי מילצ'ן פנה לנתניהו ב-2013 בבקשה להארכת הפטור מדיווח וממס שניתן לתושבים חוזרים על נכסים והכנסות בחו"ל. הפטור ניתן לעשר שנים, ומילצ'ן ביקש להאריכו לעשר שנים נוספות. מילצ'ן פנה לשר האוצר דאז יאיר לפיד בעניין, אך הוא הסתייג מהבקשה.

 

במקביל פנה מילצ'ן גם לנתניהו וביקש את התערבותו לצוך קידום הבקשה. נתניהו העלה את הנושא עם לפיד במהלך שתי פגישות מקצועיות בין השניים, ואמר לו כי הוא תומך בהארכת הפטור. לפיד השיב לו שהוא מתנגד לכך.

 

הנושא השלישי שבו סייע נתניהו למילצ'ן, הוא בעסקי התקשורת של איש העסקים בישראל. לפי כתב החשדות, ב-2015 פנה מילצ'ן אל נתניהו בבקשה שיסייע לו בענייני רגולציה כדי לקדם עסקת מיזוג בין חברות הטלוויזיה "רשת" ו-"קשת". מילצ'ן התעניין באותה העת ברכישת מניות רשת, והיה מעוניין במיזוג כדי לשפר את כדאיות העסקה.

 

נתניהו נעתר לבקשה מיד. רה"מ זימן בשעת לילה את מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר משה פילבר אל משרדו, והנחה אותו לעזור למילצ'ן.

בעקבות הפגישה הבהולה עם רה"מ, פילבר נפגש עם מילצ'ן והבהיר לו שמשרד התקשורת לא יימנע את המיזוג. נתניהו דן עם מילצ'ן בעסקה גם במהלך מפגשים חברתיים שערכו בביתו של מילצ'ן.

 

היועמ"ש ציין גם פעולות שביצע נתניהו למען מילצ'ן שלא נכללו בכתב האישום הנוכחי. הוא הזכיר כיצד לאורך השנים נתניהו לא נמנע מלעסוק בעניינים הנוגעים לערוץ 10 למרות שידע שמילצ'ן מחזיק מניות בערוץ.

 

כתב החשדות הזכיר גם כי נתניהו נענה לבקשתו של מילצ'ן לסייע לאיש העסקים ההודי ראטן טאטא שרצה להקים אזור סחר חופשי בשיתוף עם ירדן והרשות הפלסטינית. נתניהו פנה בעניין לגורמים במשרדו, ואף לגורמי ביטחון, כדי לקדם את המיזם שנכשל לבסוף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות חדשות 2, מתוך המהדורה המרכזית
נתניהו ומילצ'ן
באדיבות חדשות 2, מתוך המהדורה המרכזית
מומלצים