שתף קטע נבחר

גבאי: "נתניהו, תתפטר ושים סוף לבושה הלאומית"

באופוזיציה קוראים לרה"מ לסיים את תפקידו בעקבות הכרעת היועמ"ש. יו"ר האופוזיציה יחימוביץ': "הוא אינו כשיר להיות ראש ממשלה". הימין והחרדים: נמליץ עליו לראשות הממשלה". עוצמה יהודית: "זה ניסיון פוטש"

 

 

באופוזיציה קוראים לראש הממשלה להתפטר, ואילו מימין מבהירים: נמליץ עליו גם לאחר הבחירות. הכרעת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שהחליט להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו בכפוף לשימוע בשלוש פרשות, הובילה לתגובות מכל קצוות המערכת הפוליטית.

 

תיקי נתניהו - כל הכותרות:

45 עמודים: ההכרעה המלאה בתיקי נתניהו

פרקליט המדינה המליץ על שוחד בכל התיקים

נתניהו מגיב: "מסע ציד חסר תקדים, עלילת דם"

גנץ: "בנסיבות שנוצרו, ישיבה עם נתניהו אינה על הפרק"

"מבחן הממלכתיות של נתניהו"

בליכוד חיכו ליועמ"ש כדי לפתוח בקמפיין

קואליציית כתב האישום: מתיישרים לפי נתניהו / פרשנות

 

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, אמר כי "נתניהו מבייש את מדינת ישראל. מחריב הכול כדי להציל את עצמו. אזרחי ישראל לא רוצים מנהיגות מושחתת. ראש הממשלה מבייש את עם ישראל ואת מדינת ישראל. נתניהו, תתפטר. שים סוף לבושה הלאומית. אל תנהל את הקרב מבית ראש הממשלה".

 

 

ראש האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה בתגובה להחלטת היועמ"ש להעמיד לדין את נתניהו על שוחד בתיק 4000, ועל מרמה והפרת אמונים בשני התיקים האחרים, כי "מרגע עצוב זה נתניהו נלחם על חייו האישיים, אינו מסוגל להילחם על חייהם של אזרחי המדינה, אינו כשיר להיות ראש ממשלה, ואינו כשיר אף להתמודד בבחירות. אני קוראת לנתניהו: אם אתה פטריוט האוהב את המדינה, לך ונקה את עצמך בלי לגרור אתך מדינה שלמה כבת ערובה".

 

יו״ר מרצ תמר זנדברג הגיבה להכרעה: "זה לא יום שמח. בראש הממשלה עומד אדם מושחת עד היסוד שכופף את כל המערכות הציבוריות לטובת הישרדותו האישית. נתניהו יעמוד למשפט ואינו יכול לכהן עוד יום אחד בתפקידו, אבל כל מי ששתק תמורת אתנן פוליטי בהתנחלויות שותף לפשע. עכשיו גם מתבהרת העסקה מאחורי הכנסת הכהניסטים לכנסת - אתרוג למושחת תמורת מקום בוועדה למינוי שופטים".

 

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק התייחס בשיחה מארה"ב לפרסום הכרעת היועמ"ש וסתר את טענות נתניהו כי התיקים נגדו תפורים. "נתניהו מתנהג כמו עבריין נמלט", אמר ברק והוסיף: "יש 67 עמודים, יש ארגזים שממלאים חדר שלם עם הקלטות ועדויות של עדי מדינה".

 

ברק המליץ לנתניהו לפרוש מתפקידו: "אני חושב שנתניהו היה צריך להכריז על נבצרות, כמו שאמר על אולמרט. אדם שעסוק בהגנה לא יכול לשאת באחריות למדינה". "נתניהו איש פוליטי מנוסה, אבל ישראל בראשותו נהפכת למעוז שחיתות שמכיל ברית לא קדושה בשלטון בין אופורטוניסטים שמצילים את עצמם לבין קיצוני הקיצונים", סיכם ברק.

 

חברת הכנסת קארין אלהרר מרשימת כחול לבן תמכה בדברי ראש רשימתה בני גנץ, שקרא לנתניהו להתפטר מתפקידו. "אני עורכת דין, ייצגתי בעבר חשודים בפלילים. האם מישהו מעלה בדעתו שניתן ביום להתייעץ עם עורכי דין, להתנהל בבתי משפט, ובערב לכנס את הקבינט? לוודא שהממשלה מתפקדת?", אמרה אלהרר.

 

בימין החדש בראשות בנט ושקד אמרו כי "לנתניהו עומדת חזקת החפות ככל אזרח אחר במדינה. אנו מכבדים את החלטת היועץ המשפטי לממשלה, אך כפי שאמר היועץ במילותיו שיבוא לשימוע בלב פתוח ונפש חפצה, כך גם אנחנו נמתין לתום השימוע". הם הבהירו כי ימליצו לנשיא להטיל את נתניהו את משימת הרכבת הממשלה הבאה.

 

גם המפלגות החרדיות פרסמו הודעות תמיכה בנתניהו. ביהדות התורה אמרו: "כפי שהודענו בצורה רשמית אנו תומכים בראש הממשלה בנימין נתניהו. חזקת החפות עומדת לנתניהו בדין וככל שהחוק יאפשר זאת נמשיך לתמוך בו, בייחוד בתקופה רגישה זו".

הכרעות היועמ
הכרעות היועמ"ש בתיק 4000

הכרעות היועמ
הכרעות היועמ"ש בתיק 2000

הכרעות היועמ
הכרעות היועמ"ש בתיק 1000

בש"ס הגיבו כך: "כפי שהודענו מתחילת הדרך, ש"ס תתמוך אך ורק בבנימין נתניהו לראשות הממשלה ותמליץ עליו לנשיא להרכבת הממשלה הבאה. נתניהו הוא האיש המתאים ביותר להנהיג את המדינה בעת הזו ונתמוך בו בתפקידו כראש הממשלה ככל שהחוק יתיר לו".


הודעת תמיכה נמסרה גם ממפלגת הימין הקיצוני עוצמה יהודית, שאותה פעל נתניהו לצירוף לאיחוד מפלגות הימין. "לטעמנו מדובר בנסיון פוטש לראש הממשלה", אמרו. "היועץ המשפטי לממשלה אינו אמור לקבוע מי יהיה ראש הממשלה בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, רויטרס
גבאי ונתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי, רויטרס
מומלצים