שתף קטע נבחר

קואליציית כתב האישום: מתיישרים לפי נתניהו

כל מפלגות הקואליציה, מלבד "כולנו" של משה כחלון, פרסמו הודעות תמיכה ברה"מ וגיבו אותו עקב האישומים בכפוף לשימוע בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים. הערכות: כגובה הציפיות של נתניהו לנאמנות - גם המחיר שיישלם לשותפיו, אם ינצח, יעלה

 

קואליציית כתב האישום של נתניהו: זמן קצר אחרי שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסם אמש (חמישי) את הכרעתו בתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולפיה הוא מואשם בכפוף לשימוע בשוחד, מרמה והפרת אמונים בשלושה תיקים שונים, רוב שותפיו בקואליציה הנוכחית שיגרו הודעות תמיכה וחזרו על הקו שהשמיעו בתקופה האחרונה, לפיו הם תומכים בנתניהו וימליצו עליו בפני נשיא המדינה כמועמד הימין ביום שאחרי הבחירות.

 

תיקי נתניהו - כל הכותרות:

45 עמודים: ההכרעה המלאה בתיקי נתניהו פרקליט המדינה המליץ על שוחד בכל התיקים

נתניהו מגיב: "מסע ציד חסר תקדים, עלילת דם"

גנץ: "בנסיבות שנוצרו, ישיבה עם נתניהו אינה על הפרק"

גבאי: "שים סוף לבושה הלאומית ותתפטר"

"מבחן הממלכתיות של נתניהו"

בליכוד חיכו ליועמ"ש כדי לפתוח בקמפיין

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה לאחר פרסום החלטות היועמ
הקואליציה התייצבה לימינו. בנימין נתניהו(צילום: רויטרס)

היחידים שטרם הגיבו היו אנשי מפלגת כולנו ויו"ר המפלגה משה כחלון שטרם התבטא בעניין. בכירים בליכוד אמרו כי העובדה שהמערכה המשפטית מתנהלת תוך כדי מערכת הבחירות מובילה לכך שנתניהו מחשב כל מהלך וכל ציטוט שיוצא לכלי התקשורת, כשמטרתו העיקרית היא מניעת זליגת קולות מגוש הימין החוצה. 

 

גם בנאומו אמש הקפיד נתניהו לחזור על מסרים שכבר נשמעו בקמפיין, ועמד על רקע כרזת בחירות עם המסר: "נתניהו. ימין חזק". בכיר בליכוד אמר ל-ynet כי "נתניהו בעיקר עסוק בלסיים את המערכה הזאת בניצחון מערכת הבחירות. התסריט השני שמעסיק אותו הוא כיצד מרכיבים את הקואליציה הבאה. הוא מבין שעד השימוע יש עוד הרבה זמן, אבל שעון החול עד פתיחת הקלפיות כבר החל לפעול".

 

במפלגות הימין הבינו כי ציבור המצביעים הימני מצפה שיגבו את נתניהו בשלב הנוכחי, והתיישרו עם הקו של רה"מ. "כפי שאמרנו מתחילת הדרך, לראש הממשלה עומדת חזקת החפות ככל אזרח אחר במדינה", אמרו במפלגת הימין החדש של נפתלי בנט ואיילת שקד.

 

"אנו מכבדים את החלטת היועץ המשפטי לממשלה, אך כפי שאמר היועץ במילותיו שיבוא לשימוע 'בלב פתוח ובנפש חפצה', כך גם אנחנו נמתין לתום השימוע. מפלגת 'הימין החדש' תמליץ לנשיא המדינה להטיל על בנימין נתניהו את משימת הרכבת הממשלה הבאה", נמסר.

משה כחלון ישיבת ממשלה (צילום: אלכס קולומויסקי)
היחיד שלא גיבה את נתניהו. משה כחלון(צילום: אלכס קולומויסקי)

עמדה כזאת השמיע גם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שחידד כי למפלגתו לא תהיה כל בעיה לשבת עם נתניהו בקואליציה הבאה: "במדינת ישראל הגוף היחיד שמוסמך לקבוע אם בן אדם אשם או זכאי זה אך ורק בית המשפט". ליברמן הוסיף כי "חזקת החפות שמורה לכל אדם, גם לראש הממשלה. הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע אינה פסק דין חלוט. לכן מבחינתנו, ראש הממשלה רשאי להתמודד בבחירות לכנסת כמו כל מועמד אחר".

 

גם במפלגות החרדיות חזרו על המסרים של הימים האחרונים. בש"ס הבהירו כי אין עוד מועמד שיתמכו בו מלבד נתניהו, ולא רק ימליצו עליו לנשיא אלא גם יתמכו בו במהלך הכהונה כל זמן שהחוק מאפשר לו.

 

גם ביהדות התורה המסר שפורסם היה דומה: "אנחנו תומכים בראש הממשלה בנימין נתניהו. חזקת החפות עומדת לנתניהו בדין וככל שהחוק יאפשר זאת נמשיך לתמוך בו, בייחוד בתקופה רגישה זו", נכתב בהודעת המפלגה. 

 

יחד עם זאת, גורמים פוליטיים מעריכים כי בשל התסבוכת המשפטית, מלאכת הרכבת הממשלה תהיה מסובכת יותר, וייתכן שלאור ציפייתו של נתניהו לנאמנות גם המחיר שיצטרך לשלם הפעם, אם ירכיב את הממשלה, יהיה גבוה מבדרך כלל.


פורסם לראשונה 28/02/2019 22:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
בנימין נתניהו הצהרה על אישום שוחד יועמ"ש אביחי מנדלבליט
צילום: AFP
מומלצים