שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לאחר שאמר כי מטופלים גונבים קנאביס רפואי - ליצמן מתנצל

  ביום רביעי על דוכן הנואמים במליאת הכנסת, אמר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, כי מטופלי קנאביס רפואי גונבים את התרופה אותה הם מקבלים ומעבירים אותה הלאה. לאחר מכתבים זועמים שקיבל ממטופלים, אמר אתמול: "לא התכוונתי להטיל דופי. אם יש מישהו שנפגע מדבריי, אני מתנצל על כך"

  אחרי שביום רביעי האחרון כינה סגן שר הבריאות יעקב ליצמן את מטופלי הקנאביס "גונבים" על דוכן הנואמים במליאת הכנסת, מטופלים רבים מיהרו לשגר מכתב אל לשכת השר ושם נכתב בין היתר, כי הוא הלבין את פניהם ברבים. בעקבות המכתב, אמר ליצמן: "לא התכוונתי להטיל דופי. אם יש מישהו שנפגע מדבריי, אני מתנצל על כך".

   

  המטופלים אף הוסיפו והביאו ציטוטים מן המשפט העברי כמו: "המלבין פני חברו אין לו חלק לעולם הבא”, “המלבין פני חברו כאילו שופך דמים”, “נוח לו לאדם שיפיל עצמו לכבשן האש ואל ילבין פני חברו ברבים” ועוד. 

    

  קיראו עוד:

  התפטרויות בכירים ומחסור בחומר: פארסת רפורמת הקנאביס בשיא

  המחסור בירוק: האנשים שנוסעים חצי מדינה בשביל קנאביס רפואי

  ליצמן למגדלי הקנאביס: שחררו המוצרים לבתי המרקחת - ולא, רישיונכם יישלל

  נזקי רפורמת הקנאביס: בן ה-8 לא מפסיק לפרכס

  בשורה למטופלי הקנאביס: יוגבל התשלום לרופא לחידוש רישיון

   

  הם הוסיפו וכתבו: “ההימנעות מלבייש אדם היא כלל גדול בעולמה של תורת ישראל. חכמים תיקנו תקנות הרבה, מהן ב’קום עשה’ ומהן ב’שב ואל תעשה’, שנועדו למנוע בושת פנים מן הבריות. ואם בבני אדם רגילים יש איסור חמור שלא לביישם ושלא להכלימם, במצויים בשולי החברה, על אחת כמה וכמה.

    

  "מדבריך עולה באופן חד משמעי כי אני ועוד אלפי מטופלים בקנאביס רפואי, שקרן, גנב ועבריין, ללא שטרחת לבדוק את העובדות וללא כל הצדק פגעת בשמי ובכבודי,” נכתב. “בדית דברים מליבך ללא כל הצדק ובחוסר תום לב.  

   

  “סעיף 1 לחוק איסור לשון הרע קובע כי דבר שפרסומו עלול להשפיל אדם בעיני הבריות או לעשותו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג מצדם מהווה לשון הרע, אך מאחר וזכות חסינות חבר כנסת מגינה עליך מתביעת דיבה, אני אראה בהתנצלותך צעד מספק".

   

  צפו בדבריו של ליצמן בכנסת:

   

   

  "פגיעה בציבור של עשרות אלפי אנשים"

  בשל העובדה שליצמן מחזיק בחסינות פרלמנטרית, לא ניתן לתבוע אותו על הוצאת דיבה. אך המטופלים דרשו במכתב כי לכל הפחות יתנצל על מה שהם מכנים, “השפלה ולעג בכוונת זדון החוסים תחת סעיף 1 לחוק איסור לשון הרע".

   

  בתשובה לפניית מגזין קנאביס, התנצל ליצמן כאמור על דבריו ומסביר כי לא הייתה לו כוונה לפגוע במטופלים, וכי כואב לו שדבריו לא הובנו. לטענתו, כוונתו הייתה להתייחס רק לתופעה הקיימת בקרב מיעוט מהמטופלים ולא לרובם כפי שטען על דוכן המליאה.

    

  “ראיתי את מכתבכם וכאב לי לראות שדבריי לא הובנו כראוי,” מסר אתמול (ו') בתשובה לפניית מגזין קנאביס. “חשוב לי להבהיר כי לא הייתה לי כל כוונה להטיל דופי במטופלים ובחולים, וחלילה לי מלחשוד בכשרים. דבריי נסובו לעניין תופעה קיימת בקרב מיעוט מבין המשתמשים, כפי שהוצגו בפניי בשעתו באופן רשמי בידי רשויות החוק. אם יש מישהו שנפגע מדבריי אני מתנצל על כך".

    

  עו"ד שגיא בנאו, מטופל קנאביס שיזם את שליחת המכתב אמר ל-ynet: "ביקשנו מסגן השר שיתנצל, והמהירות בה עשה זאת, הפתיעה אותנו. הוא קיבל מאות מכתבים כאלה כדי שיבין שהוא פגע באנשים חולים ונכים והכי חלשים שיש בחברה.

   

  "הוא פגע בציבור של עשרות אלפי אנשים", מוסיף עו"ד בנאו, "אני בעצמי שירתתי בעזה ואני סובל מפוסט טראומה. הקנאביס עזר לי לעשות תואר ראשון ושני בהצטיינות ומאפשר לי לקיים אורח חיים נורמטיבי. כל מה שמעניין אותי בסופו של יום זה שנוכל לבוא הביתה ולישון בשקט בלילה, ולכן אנחנו מובילים את המאבק הזה". 

   

  אבל לא כולם הסכימו לקבל את ההתנצלות. אחד מהם הוא ג׳ שאמר: “ברור שדבריו של סגן שר הבריאות הם מן הפה אל החוץ. למעשה הוא לא התנצל על מה שאמר אלא התנצל על זה שמישהו נפגע מדבריו. תפקידו של משרד הבריאות הוא לטפל בחולים. הם לא משטרה. הייתי מצפה ממערכת הבריאות לשנות את זוית ההסתכלות כלפי מטופלי הקנאביס".

   

    

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמית שאבי
  יעקב ליצמן. מתנצל אם מישהו נפגע
  צילום: עמית שאבי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים