3 צפייה בגלריה
תמונה של תשלום במסעדה
תמונה של תשלום במסעדה
הרגע הגורלי הגיע - החשבון הוגש לשולחן
(צילום: Shutterstock)

כל מי שנמצא בסצנת הדייטינג מכיר את הרגע הזה שבו החשבון מגיע לשולחן ו... מישהו כבר משלם אותו, אלא אם שני הפרטנרים מחליטים לחלק אותו שווה בשווה. אך בתקופה שבה רובנו נמצאים תחת משבר כלכלי ועדיין מלקקים את הפצעים מנזקי החל"ת, קיצוצי השכר ופיטורי הקורונה, אותו רגע לא נעים עלול להפוך למביך ומפחיד מתמיד. זאת בהנחה שיצאתם בכלל לדייט, שכן רבים מעדיפים להימנע מלצאת לדייטים כל זמן שמצבם הכלכלי אינו מאפשר זאת.
"אם אתם מוצאים את עצמכם דוחים דייטים, נמנעים מיצירת קשרים או אפילו חוששים לפני הפגישה רק כי מצבכם הכלכלי רעוע, חשוב שתדעו שזה נורמלי ושאתם ממש לא לבד", אומרת עידית שרפסקי, מטפלת זוגית ומשפחתית. לדבריה, גברים רבים (אך גם נשים) נמצאים בימים אלו בקונפליקט שבין הרצון להכיר, לצאת, להזמין ולשלם, לבין הקושי לעשות זאת בשל המצב הכלכלי, אי-הוודאות ושינוי סדרי העדיפויות.
שרפסקי טוענת שהבעיה מתחילה כשיש אפס תקשורת בנוגע לכך: "הימנעות משיחה על המצב הכלכלי יכולה ליצור תחושוֹת של חוסר נעימות, מבוכה ובושה, לגרום לנו להתחבט בשאלה 'מה הצד השני יחשוב עליי', ולגרום לכך שהצדדים פשוט ייעלמו ושום מפגש לא יקרה פה", היא אומרת.

3 צפייה בגלריה
דייט על חוף הים. גם רומנטי וגם זול
דייט על חוף הים. גם רומנטי וגם זול
דייט על חוף הים. גם רומנטי וגם זול
(צילום: Shutterstock)
אופציות זולות יותר, כמו להציע לצאת לדייט שלא מצריך השקעה כלכלית מרובה, עלולות גם הן להיתקל בלא מעט דעות קדומות: "נגיד כשבחור מזמין מישהי לצאת להליכה בפארק הירקון או מציע לקיים דייט בחוץ, ולא לשבת באיזה בית קפה או בר - האישה עוד עלולה לחשוב שהבחור קמצן שלא רוצה לשבת במקום שבו מוציאים כסף, ועל כן לשלול אותו על הסף", אומרת לימור באומן, מטפלת זוגית, משפחתית ומדריכה מוסמכת.

שומעת? אין לי כסף לדייט

בשביל שלא תגיעו למצב המביך הזה, יש דבר אחד שתוכלו לעשות בלי להיחשב לקמצנים - לדבר על זה. אשכרה לדבר על זה שאין לכם כסף כרגע. אבל בואו, אם יש משהו שאף אחד לא אוהב לדבר עליו, במיוחד בתחילת ההיכרות הרומנטית, זה על נושאים סקסיים כמו אבטלה, חל"ת או ביטוח לאומי. "שיח על כסף ברוב המקרים אינו דבר שנעים לנו. לא סתם מרבית האנשים לא ממהרים לחשוף את שכרם, גם לא בפני חבריהם הטובים ובני המשפחה", אומרת שרפסקי.
אבל איך מדברים על נושא כל כך לא סקסי כמו "אין לי כסף לדייט" מבלי להישמע קמצן? מורן לי קוגן, יועצת מינית ומחנכת למיניות וזוגיות בריאה, מציעה פשוט לשאול את הפרטנר/ית מה דעתם על נושא התשלום בדייטים. "לפי התשובה שתקבלו תוכלו לחסוך הפתעות מיותרות", היא אומרת. איך תעשו את זה? "אני מאוד ממליצה לדבר בשפת האני ולא לדבר בצורה כללית על אג'נדות חברתיות, ובטח שלא להטיח האשמות כמו, 'נשים שמעדיפות שהגבר ישלם עליהן בדייט הן פרימיטיביות וגולדיגריות', כי שיח כזה רק ייצר אנטי, וזה כאמור פחות רצוי בדייט ובחיים בכלל".
"עם זאת, מומלץ שלא תדחו את השיחה הזאת עד להגעת החשבון", מציעה קוגן, "כי זה הגורם מספר אחת לאי-נעימויות. אם יודעים מראש למה לצפות, גם אם שניכם לא אוחזים באותה דעה, זה יעבור בקלות ויחסוך מבוכה מיותרת". קוגן נותנת ניסוח לדוגמה: "'אני מבין שזה יכול להיתפס כמשהו פחות מקובל, אבל חשוב שתדעי שאני מעדיף להתחלק בחשבון. אני מעריך את האישה שמולי ואני לא חושב שאני יותר מוצלח ממנה רק כי אני גבר'".

3 צפייה בגלריה
אילוסטרציה של כרטיס אשראי
אילוסטרציה של כרטיס אשראי
אל תחכו להגעת החשבון כדי לדבר על זה
(צילום: Shutterstock)
גם באומן מסכימה שחשוב לשוחח על המצב הכלכלי הבעייתי, אבל לדבריה יש לעשות זאת עם טקט ובלי להיכנס לפרטים מיותרים: "כמובן שצריך לדבר בפתיחות על המצב, אבל לא חייבים לספר את הכול על ההתחלה", היא מייעצת. "רבים מנפגעי המצב הכלכלי הם אנשים צעירים שמרגישים שכולם באותה סירה ושאין להם במה להתבייש, אבל אין צורך לפרוס את כל חובותיכם, חשבון הבנק והאשראי שלכם".
קוגן מציעה לביישנים לשוחח עם חבר טוב לפני השיחה עם הדייט הפוטנציאלי, כדי לתרגל את הסיטואציה הלא פשוטה הזאת בקרקע בטוחה ומכילה: "האימון הזה יעשה לכם סדר במחשבות, ויעזור לכם לברור ולראות מה יותר נוח לכם לחשוף ומה פחות. חבר טוב מהצד גם יכול לדייק אתכם", היא אומרת. ומה להגיד במעמד השיחה עצמה? "דברו פשוט ונקי", היא מציעה. "משחקים והעמדות פנים הם ההפך מאותנטיות, וכאשר אנחנו באים נקיים וחסרי מסכות זה הכי סקסי שיש".
באומן ממליצה להשתמש במשפטים כמו: "אני מאוד אוהב לבלות בחוץ, אבל כרגע אני בהתאוששות מהתקופה האחרונה ולכן אשמח אם נהיה יצירתיים ונעשה דייטים קצת אחרים ושונים, כמו פיקניק בפארק או הליכה על שפת הים", או: "למרות מה שסיפרתי בנושא הכסף, ממש בא לי להכיר אותך. מה דעתך על הליכה לאורך החוף בשקיעה?"
כל נשות המקצוע מסכימות שברגע שתראו לצד השני שבכוונתכם באמת להכיר אותו, זה כבר לא ישנה לו מה מצב חשבון הבנק שלכם. "ההשקעה, המחשבה והתכנון של הדייט האלטרנטיבי ימחישו את החיזור ואת התחושה שרואים אותנו ומשקיעים בנו", אומרת שרפסקי. ובאומן מוסיפה: "בסופו של דבר, יש המון פתרונות לדייטים עם עלות נמוכה או בכלל ללא עלות, שעדיין יאפשרו לכם לעשות המון דברים ביחד".
אז במקום לפתוח את הארנק, תפתחו את הלב. שמרו על פשטות וכנות. זה שאין לכם כסף לא אומר שאתם קמצנים, עצלנים או פרזיטים. הקורונה אולי פגעה לנו בכיס, אבל אין שום סיבה שהיא תעצור אותנו מלחפש אהבה. וזכרו - מי שלא ירצה אתכם בגלל שאין לכם כסף, אינו ראוי לכם באמת, ומלכתחילה לא הייתם רוצים להיות מעורבים בקשר שיפוטי שכזה.