נעם יביןנעם יבין
נעם יבין
(צילום: אורי פיגורה)

כשנעם יבין (34) שמעה על הרצח המזעזע של שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים, היא הבינה שהיא לא יכולה לשבת יותר בצד, ולצפות בשנאה ובאפליה שעדיין שוררות בחברה הישראלית כלפי קהילת הלהט"ב, והחליטה לעשות מעשה. "מזה חמש שנים שאני מתנדבת בבית הפתוח לגאווה וסובלנות בירושלים", היא מספרת. "זה אחד המקומות שאני הכי אוהבת ומאמינה בהם בעולם".
גם בבית הפתוח מאמינים ביבין, שנבחרה לפני ארבעה חודשים ליו"ר שותפה בעמותה. כשהיא לא שם, היא עובדת כמנהלת פרויקטים חינוכיים בהסתדרות הציונית, ויוזמת במסגרת עבודתה שלל פרויקטים חברתיים בחברה הישראלית, שמטרתם צמצום פערים, שוויון זכויות וקידמה.
מה שאת עושה זה מה שמגדיר אותך?
"חד-משמעית. אין הפרדה. לקחתי את התחביבים והאידיאולוגיות שלי ועשיתי מהם קריירה".
זאת יבין - בחורה שנמצאת במצב צבירה של עשייה, ואישה מלאת אידיאליים. "אי אפשר להיות צדיקה כל הזמן", יבין צוחקת ומנסה לצנן את ההתלהבות שלי. "יש בי גם דיסוננסים קוגניטיביים לצערי. תעשיית הבשר למשל - אני יודעת שהיא נוראית, אבל אני אוכלת בשר. אז אני לא שואפת להיות קדושה מעונה, אני אקטיביסטית בנושאים שחשובים ונוכחים בחיים שלי, כמו שוויון זכויות לקהילה הגאה, ואני אלחם עבור זה".

חתונה ברבנות? לא תודה

ברזומה של יבין יש אזכורים לשלל תפקידים ושליחויות שביצעה בעולם מטעם הסוכנות היהודית. גם כיום, בהסתדרות הציונית העולמית, היא מתעסקת בנושא הזהות היהודית והתפתחותה. "אין ספק שהקריירה שלי היא חלק בלתי נפרד מהזהות הישראלית-ציונית-יהודית שלי, וזה עולם התוכן המקצועי וגם האישי שלי", היא מדגישה.
"אבל גם חשוב לי להבהיר שזה שאני עוסקת בזהות יהודית לא אומר שאני דתייה. למעשה, אני חילונית גמורה - לא שומרת שבת, אני אפילו לא מאמינה באלוהים. מבחינתי, אין קשר בין ציונות לדת, ועבורי יהדות היא יהדות תרבותית, היא סיפור היסטורי שניתן ללמוד ממנו על התרבות והחברה".
סתירה נוספת שמתקיימת בחייה של נעם קשורה בנטייתה המינית. אף על פי שנעם היא יו"ר שותפה בבית הפתוח לגאווה, הרי שהיא סטרייטית למהדרין, שחולמת על גבר שיש בו מהשורשיות הישראלית, אף על פי שהוא לא חייב להיות יהודי. "כל עוד יש מקום לסיפור התרבותי-חברתי שלי שהוא היהדות, אין הכרח אידיאולוגי שהגבר שבסוף אתחתן איתו יהיה יהודי", היא מבהירה. "זה ללא ספק קל יותר ופשוט יותר וסביר שאני אכיר מישהו יהודי כי אני גרה בישראל, אבל זאת לא חובה".
אז אני מבינה שניתן להודיע מראש שלא תתחתני ברבנות.
"לא. מבחינתי שייתן לי טבעת ואני לו, נעשה הסכם ידועים בציבור כדי לעגן את הדברים, אבל אני לא רוצה להתחתן ברבנות. גם לא רבנות כמו צוהר, שהם נפלאים אגב, אבל לא".
ואם תכירי בחור דתי?
"החברים הגאים שלי לא יכולים להתחתן בישראל, וקשה לי ללכת נגד מה שאני נלחמת עבורו. מצד שני, בחיים צריכים לראות מהם הגבולות של כל אחד ואיך משלבים כוחות כדי שלכולם יהיה מקום. החיים הם לא שחור-לבן. יש כל כך הרבה באמצע".

נעם יביןנעם יבין
נעם יבין. לא תתחתן ברבנות
(צילום: אורי פיגורה)

נעם יביןנעם יבין
"אני אישה חושבת"
(צילום: אורי פיגורה)

נעם יביןנעם יבין
זהות יהודית כן, דת לא
(צילום: אורי פיגורה)

אישה חושבת

יבין היא מה שנקרא בחורה אינטלקטואלית. היא אומנם נבוכה כשאני נותנת לה את ההגדרה הזו, אך בהתחשב בשפה שלה ובנושאים בהם היא עוסקת, מדובר באישה מאוד-מאוד מרשימה. "אני אישה חושבת", יבין מתארת את עצמה לבקשתי. "אינטלקט מגיע בהרבה מאוד דרכים, ועד כמה שאני חנונית, אני גם נועזת באותה מידה", היא אומרת משועשעת.
את חושבת שגברים נרתעים מכך שאת אישה חושבת?
"לפעמים, כן. אני יודעת שאם אני מוצאת את עצמי שותקת, לא מביעה דעה או מנסה לחסוך בידע שיש לי - אז זה סימן שזה לא זה. אני צריכה גבר שיכיל אותי ושיעוף על זה. החיים איתי הם לא דרמה ולא תוכנית אקטואליה. בסוף אני בחורה שאוהבת ליהנות מהחיים, לשמור על קלילות, לצאת לבלות, לראות ריאליטי טראשי שנותן למוח שלי לנוח, ולדבר על סקס. אגב, אין דבר יותר סקסי מגבר אינטלקטואל".
כמה חשוב לך שהגבר שלך יהיה אינטלקטואל?
"בואי נגיד שהרבה יותר חשוב לי שיהיה לי שיח מעניין עם בן הזוג שלי מאשר שהוא יהיה גבר עם קוביות בבטן ובלורית בשיער. מצד שני, כשאומרים את המילה 'אינטלקטואל' ניכר שיש פה כותרת מפוצצת. אז אני אדייק ואגיד שאני רוצה בן זוג שיהיה איש שיחה ובעל מודעות סביבתית. וכן, שתהיה בו הבנה על העולם הזה שאנחנו חיים בו. אני לא אומרת שהוא חייב להיות מכור לחדשות או לעבוד בתקשורת או משהו בסגנון, ממש לא חשוב לי מה המקצוע שלו, אבל ברור שמומלץ שיהיה לנו על מה לדבר".
כמה זמן את רווקה?
"הרבה יותר מדי זמן".
את מאמינה באהבה ממבט ראשון?
"לא. אני מאמינה בחיבור ראשוני, אבל אהבה היא משהו שמתפתח".
מתי נשבר לך הלב בפעם האחרונה?
"לפני כמעט שנתיים".
מה הבנת על עצמך במערכות יחסים עם השנים?
"שאני הרבה יותר טובה בשניים, ושאני בדרך כלל הצד הנותן במערכת הזוגית כי אני מאוד אוהבת לתת".

נעם יביןנעם יבין
"הבנתי על עצמי שאני הרבה יותר טובה בשניים"
(צילום: אורי פיגורה)

נעם יביןנעם יבין
"מאמינה בחיבור ראשוני. אהבה היא משהו שמתפתח"
(צילום: אורי פיגורה)

את ירושלמית וזה מעניין. היית אומרת שיש אווירה מינית בירושלים?
"שאלה מדהימה כי ירושלים היא לא עיר סקסית. אז בא לי להגיד שהאווירה המינית היא אינטלקטואלית, אבל אולי זו רק אני".
מה את אוהבת בעיר הזו?
"תמיד אהבתי את ירושלים. עברתי לכאן בעקבות העבודה ויש כאן משהו אחר. אני ילדת כפר באופיי, אבל ירושלים היא חתיכת עיר רצינית, ואני אוהבת את זה שזאת העיר הכי קוסמופוליטית בארץ. את תשבי איתי בבית הקפה שלי ותראי ברחוב מגוון אנושי עצום, בניגוד לתל-אביב למשל, שבה חברים שלי סיפרו לי לא מזמן שהם גרים בבניין שכל הדיירים בו דומים להם. המתח בירושלים, ריבוי הדעות, הניגודים שיש כאן - כל זה מאתגר אותי".
שנחפש לך בן זוג ירושלמי?
יבין צוחקת ועונה: "ירושלים היא הבית שלי, אבל לטווח הרחוק הייתי רוצה שהילדים שלי יגדלו במקומות שאני גדלתי בהם, בישובים קטנים".
מהו כוח העל שלך?
"אני מבשלת ממש טוב ואוהבת את זה".
ומה החיסרון שלך?
"אני גרועה מאוד בספונג'ה. באופן כללי, כל מה שקשור בכלכלת בית שהוא לא המטבח - עדיף שמישהו אחר יעשה, אבל שיעשה טוב".
מה עושה לך טוב?
"טבע, לרקוד ובילוי עם אנשים שאני אוהבת ומרחיבים את הלב".
מה הרכיב הכי חשוב במערכת יחסים מבחינתך?
"תקשורת טובה לצד יכולת לגדול יחד. ושתי שמיכות", היא מוסיפה וצוחקת.
מה המשפט הכי יפה שמישהו אמר לך?
"שהחיבוקים שלי מחיים".
מה הדיל-ברייקר שלך?
"גזענות, שוביניזם, אלימות ולהט"בופוביה. אין להם מקום בחיים שלי. נקודה".
תארי לי את הדייט המושלם.
"כשכל כך מצחיק, נינוח ומעניין עד שלא מרגישים כל צורך להתחיל בקורות חיים כדי למלא את החלל במילים".
מה הדבר הכי רומנטי שעשית פעם בשביל מישהו?
"אני לא רומנטיקנית במובן ההוליוודי של המילה, אבל אני ממש טובה בלזכור מה הגבר שמולי אוהב ודברים קטנים שהוא אומר, ואז אני מוודאת שקניתי את זה כדי שהם יחכו לו אצלי בבית או שאני מביאה איתי משהו שהוא אמר שהוא אוהב. בעיקר, מלא מחוות קטנות שמעידות על הקשבה".
מה אין באפליקציות היכרויות לדעתך?
"בעיקר מפריע לי שכולנו הופכים להיות חד-ממדיים".
קרו לך גם דברים טובים הודות לאפליקציות הללו?
"ברור! פגשתי גברים נפלאים שפשוט לא היו עבורי".
מה את אוהבת לעשות כשאת לא בעבודה?
"לקרוא, לבשל, לרוקן את המוח מול הטלוויזיה ולרכל".
על איזה דבר לא תוותרי בחיים, גם לא בשביל בן הזוג שלך?
"חוץ מהמשפחה והחברים אז עגבניות".
עגבניות?!
"לא אוותר על עגבניות! לא בסלט ולא ביום-יום שלי. אני אוהבת עגבניות!"
מה הסדרה האחרונה שעשית לה בינג'?
"ברוקלין 99 ו-New Girl".
מה מצחיק אותך?
"נונסנס משובח"
מה גורם לך לבכות?
"אני בוכה מסרטים וסדרות בלי להתבלבל בכלל".
איזה מוזיקה את שומעת?
"שנות השבעים הישראליות תמיד. אבל גם את LIZZO, Janelle Monae, Queen B, הכל מהכל, אבל הגו טו שלי הוא אריק איינשטיין, כוורת וגזוז".
מה היית בגלגול הקודם?
"אמא של אחותי הקטנה".
על מה את מסתכלת בגבר?
"חיוך, עיניים וכריזמה".
מי הטייפ שלך?
"אין כזה. זה ממש עניין של חיבור וכימיה".
איפה את רואה את עצמך בעוד עשור מהיום?
"אין לי שמץ של מושג, אבל מקווה שמאושרת עם בן הזוג שלי והמשפחה שלנו ובקריירה שלי".
איפה אפשר להתחיל איתך?