חברת האג-טק הישראלית סופלנט משיקה שירות חדש בשם Plant, שיספק לחקלאים קטנים המלצות בתחום ההשקיה באמצעות הודעה שבועית בוואטסאפ. השירות לא כרוך בהתקנה של חומרה כלשהי אצל הלקוחות, והוא מבוסס על התובנות שצברה SupPlant באמצעות החיישנים שהתקינה אצל חקלאים גדולים ברחבי העולם. ההמלצות האלה כוללות את כמות ההשקיה הנדרשת, טמפרטורה ומהירות רוח, וכן התראות על השקיית יתר או חסר. המחיר: 10 שקלים לחודש.
1 צפייה בגלריה
פלנט
פלנט
פלנט
(צילום: יח"צ)
אורי בן נר אורי בן נר צילום: יח"צ
סופלנט הוקמה בשנת 2012 וגייסה מאז הקמתה כ-40 מיליון דולר ממספר משקיעים בולטים, בהם ג׳ף שוורץ, קרן Red Capital Dot, מבטח-שמיר, קרן מנומדין, Maor Investments ועוד. מנכ"ל החברה הוא אורי בן-נר. מוצר הדגל של סופלנט הוא SNS - מערכת חישה צמחית המיועדת לחקלאים גדולים, המגדלים לפחות אלף דונם. המוצר כולל שורה של חיישנים שמותקנים בשטח עצמו: חיישני פרי, גזע, קרקע ועלה. החקלאים מקבלים גישה לפלטפורמה שנותנת להם מבט מאוד מעמיק על הגידולים שלהם: היא מתריעה אם הצמח נמצא בעקה, אם גל חום מתקרב, מתי להשקות וכמה, ומידע נוסף כמו גודל הפרי המדויק, כיצד להמנע מסידוקים בקליפה באמצעות השקייה מדויקת, מתי בדיוק לבצור את הענבים ועוד. המוצר החדש של החברה, Plant, מיועד כאמור לחקלאים קטנים. ב-SupPlant אומרים שבזכות עשרות אלפי החיישנים של החברה שמפוזרים ברחבי העולם, היא מחזיקה בבסיס הידע הצמחי הגדול ביותר על פני הכדור. האלגוריתם שפיתחה החברה מנתח את כמויות המידע העצומות שמגיעות מכל החיישנים האלה ובונה מודלים דינמיים של השקיה על מנת לסייע גם לחקלאים קטנים שלא יכולים להרשות לעצמם התקנה של חיישנים יקרים בחלקות שלהם.
בעת הרישום לשירות באמצעות האתר של Plant, החקלאים צריכים להזין מידע כללי על החלקה שלהם: סוג וגיל הצמחים, סוג הקרקע ועוד. המערכת בודקת בזמן אמת את נתוני מזג האוויר המדויקים בחלקות של החקלאים. בנוסף, בעזרת מערכת לוויינית היא מסוגלת לתת לאותם חקלאים קטנים נתונים על רטיבות הקרקע בחלקה שלהם: האם הקרקע יבשה מדי או רטובה מדי, והאם החלקה נמצאת בהשקיית יתר, השקיית חסר, או מושקית בדיוק במידה הנכונה, וכך עוזרת להם להשתמש במים בצורה אופטימלית.

פורסם לראשונה: 10:29, 22.09.22