בשיתוף LG
חודש נובמבר הפך זה מכבר לחודש הקניות הבינלאומי בו ניתן לקבל הנחות מפליגות במגוון אתרי הסחר העולמיים, ולא רק. גם הרשתות והחנויות הפיזיות בקניונים ובמרכזים המסחריים ברחבי הארץ הצטרפו זה מכבר לחגיגה ולרגל ימים אלו הן יוצאות במבצעים והנחות של עשרות אחוזים. רגע לפני ימי הקניות האחרונים של נובמבר והסייבר מאנדיי (29.11) קבלו מדריך לקנייה נבונה של אחד המוצרים היותר פופולריים בקרב הצרכן הישראלי - טלוויזיה חכמה לבית.

עולם מושגים רחב ומשתנה

נתחיל בכך שההתלבטות המעיקה איזו טלוויזיה כדאי לקנות לבית מוכרת כמעט לכולנו. היא נובעת מכך שאנחנו לא באמת מכירים את עולם המושגים בתחום הטלוויזיה ואת הבדלי האיכות בין המותגים השונים, זולים כיקרים. למעשה כשאנו נכנסים לחנות חשמל ומביטים במגוון מסכי הטלוויזיה התלויים על קירות החנות, הרי שבעין בלתי מזויינת הם נראים לנו כמעט זהים עם תמונה חדה ועושר של צבעים.
אז איך בכל זאת יודעים אילו מאפיינים יותר חשובים ועל אלו אפשר להתפשר, אילו צרכים תצטרכו שהטלוויזיה תמלא בבית, האם לרכוש טלוויזיה גדולה או קטנה וכן הלאה? קבלו את הצ'ק ליסט הבא, רגע לפני רכישת הטלוויזיה החדשה שלכם.
6 צפייה בגלריה
 ככל שמספר הפיקסלים גבוה יותר כך רמת הפירוט והחדות במסך יהיו גבוהים יותר.
 ככל שמספר הפיקסלים גבוה יותר כך רמת הפירוט והחדות במסך יהיו גבוהים יותר.
ככל שמספר הפיקסלים גבוה יותר כך רמת הפירוט והחדות במסך יהיו גבוהים יותר.
(צילום: LG)

4K – רואים חד יותר

רזולוציית המסך מתייחסת לצפיפות הנקודות ("פיקסלים") מהן מורכב המסך. ככל שמספר הפיקסלים גבוה יותר כך רמת הפירוט והחדות במסך יהיו גבוהים יותר. כיום הסטנדרט המינימלי של הטלוויזיות הוא 4K מה שידוע גם כ-UHD (Ultra High Definition) ומושג זה משמעותו שבמסך יש 8.3 מיליון פיקסלים. במסכים מתקדמים יותר של 8K (הידועים גם כ-FUHD) תמצאו כבר 33.2 מיליון פיקסלים, מה שאומר שעושר הפרטים בתמונה יגדל פי כמה וכמה.

LED או OLED

נעבור למרכיב התאורה של המסך. הטכנולוגיה הנפוצה כיום היא ה-LED כשמי שמבקשת לכבוש את הפסגה (ומהווה את הטופ הטכנולוגי) היא ה-OLED. מה ההבדל ביניהן? טכנולוגיית הLED מבוססת על נורות קטנות שכבות ונדלקות מאחורי כל אזור במסך, לפי הצורך המשתנה בתמונה. ככל שהתאורה ממוקדת ומדויקת יותר יש פחות "זליגה" של אור לצדדים אך הבעיה היא שתאורה אחורית אינה יכולה להיות מדויקת ב-100 אחוז ותמיד יישארו אזורים מוארים, למרות שהם אמורים להיות חשוכים לגמרי.
ב-OLED פתרו את בעיית זליגת האור לגמרי וטכנולוגיה זו מבוססת על פיקסלים שמוארים באופן עצמאי כך שבאזור בו התמונה צריכה להיות חשוכה - הפיקסל כבוי. הדבר מביא לניגודיות אופטימאלית - צבע שחור מוחלט ועל גביו כל שאר הצבעים חיים ובולטים, ותמונה חדה וברורה. יתירה מכך טכנולוגיית ה-OLED מאפשרת ליהנות מזווית צפייה רחבה גם אם אתם לא יושבים ממש מול המסך, כך שאם יש לכם משפחה גדולה או שכורסת הטלוויזיה אינה ממוקמת מול המכשיר קחו זאת בחשבון.

רואים בצבע

אם עסקנו עד כה באיכות התמונה הרי שעכשיו נדבר על צבעי המסך. יש כאלו שמעדיפים צבעים בוהקים וזוהרים, בין אם מדובר בחובבי ספורט או בכאלו המשתמשים במסך גם לצרכי גיימינג, ויש כאלו שמעדיפים צבעים שקרובים יותר למציאות, בין היתר לצפייה בחדשות, תוכניות ריאליטי, סרטים או סדרות. לכן בבחינת כל דגם שמציעים לכם בדקו את מנעד הצבעים ואם אתם צופים בטלוויזיה בעיקר בשעות היום מומלץ לבחור בפונקציה של בהירות מאוד גבוהה - כמו מיני לד LCD עם תאורה אחורית.
6 צפייה בגלריה
איכות מסך צפייה בטלוויזיה בספורט
איכות מסך צפייה בטלוויזיה בספורט
בדקו מה הפיצ'רים שנותנים לכם את המענה בנושא כדי שהצפייה תהיה הכי קרובה לחוויה האמיתית כאילו אתם על כר הדשא.
(צילום: shutterstock)

אם אתם אוהדי כדורגל מושבעים או כל ענף ספורט אחר, בדקו מה הפיצ'רים שנותנים לכם את המענה בנושא כדי שהצפייה תהיה הכי קרובה לחוויה האמיתית כאילו אתם על כר הדשא, הכי קרובים למשחק. לסאונד יש תפקיד משמעותי גם כאן, ולמהירות התמונה כדי שלא יהיה דיליי. אם אתם גיימרים או שלילדיכם יש קונסולת משחקים הרי שטלוויזיה איכותית ומתאימה לגיימינג תעשה את ההבדל. הדבר הכי חשוב בגיימינג הוא שהמפרט של הטלוויזיה יהיה הכי עדכני ותואם למשחקים השונים, הן מבחינת זמן התגובה והן מבחינת איכות התמונה.
6 צפייה בגלריה
טלוויזיה של LG
טלוויזיה של LG
הדבר הכי חשוב בגיימינג הוא שהמפרט של הטלוויזיה יהיה הכי עדכני ותואם למשחקים השונים.
(צילום: יח"צ)

הגודל לא קובע?

המגמה הצרכנית הרווחת כיום היא לרכוש מסכי טלוויזיה גדולים וכיום ניתן למצוא בחנויות האלקטרוניקה מסכים בגודל של מ-43 עד 85, 86 ואפילו 88 אינץ'. מסכים אלו מעניקים חוויה של קולנוע אינטימי בחדר השינה או סלון הבית והרבה יותר נוח וכיף לצפות. גם מחיריהם ירדו בצורה משמעותית כך שהם הפכו לנגישים לאזרח הקטן יותר מאי פעם. אם בעבר נהוג היה לחשב את גודל המסך האופטימלי לפי המרחק בינה לבין הספה הרי שכיום עם המעבר לרזולוציות הגבוהות אפשר ליהנות מתמונה חדה גם ממש ליד המסך, לא משנה מהו גודלו.
בסופו של יום השאלה שאתם צריכים לשאול את עצמכם בשלב זה היא מה יותר חשוב לכם - האיכות או הגודל? קחו בחשבון שלפעמים עדיף לרכוש טלוויזיה איכותית יותר וקטנה יותר, מאשר טלוויזיה גדולה עם פחות פונקציות.

חשיבותה של מערכת ההפעלה

אם הטלוויזיה של היום מרגישה לכם יותר כמו מחשב ולא כמו הטלוויזיה הקלאסית של פעם, אתם לא טועים. מרבית צריכת התכנים מתבססת על שירותי הזרמה הפועלים דרך רשת האינטרנט מה שאומר שמערכת ההפעלה עליה מבוססת הטלוויזיה בה אתם מתעניינים היא קריטית ביותר. בגדול ניתן לומר שמערכות ההפעלה העיקרית כיום הן WebOS, Tizen OS ו-Android TV כאשר בטלוויזיות מוזלות ממותגים לא מוכרים, ניתן למצוא מערכת הפעלה ייעודית הבנויה על תשתית אנדרואיד או שהן מוצגות כטלוויזיות אנדרואיד, אך הן לא אנדרואיד TV.
6 צפייה בגלריה
 לפעמים עדיף לרכוש טלוויזיה איכותית יותר וקטנה יותר, מאשר טלוויזיה גדולה עם פחות פונקציות.
 לפעמים עדיף לרכוש טלוויזיה איכותית יותר וקטנה יותר, מאשר טלוויזיה גדולה עם פחות פונקציות.
לפעמים עדיף לרכוש טלוויזיה איכותית יותר וקטנה יותר, מאשר טלוויזיה גדולה עם פחות פונקציות.
(צילום: LG)
נוכח העובדה שהעולם עובר יותר יותר לצפייה בתכנים דרך שירותי סטרימינג שונים, מומלץ שלא להתפשר על מערכת הפעלה ברמה נמוכה כדי שהטלוויזיה תמשיך להיות רלוונטית למשך שנים קדימה. מערכת הפעלה מתקדמת וממשק יעיל ופשוט מתקשרים גם לאחת הבעיות המציקות: שלטי הטלוויזיה. בבתים רבים ניתן לראות על השולחן מספר שלטים שונים, אחד לטלוויזיה, אחד לממיר ועוד אחד למקרן הקול. מסתבר שיש כיום שלטים חכמים שזזים בתנועת יד ומאפשרים לדבר אל הטלוויזיה בעברית ולנהל איתה דו-שיח.
המערכת מבוססת בינה מלאכותית (AI) והיא מאפשרת לכם לכבות את הטלוויזיה גם במועדים עתידיים. למעשה באמצעות השלט החכם המערכת הופכת לאוניברסלית וניתן לשלוט באמצעותה על מקרן הקול, הממיר ועוד, וכמובן להעביר ערוצים.

פריט עיצובי לכל דבר

על קירות החנות הטלוויזיות נראות די דומות אחת לשנייה אבל זה לא כך במציאות ומומלץ להתאים את עיצובו של מסך הטלוויזיה לעיצוב הכללי של הבית. ישנן כיון טלוויזיות מאוד מעוצבות ודקות שנראות כמו פריט ריהוט בפני עצמו וניתן להתקין אותן על קיר הסלון או חדר השינה או לחילופין להציב אותן על מזנון או מעמד שמעניקים מראה יוקרתי יותר.
6 צפייה בגלריה
LG G1
LG G1
פריט עיצובי לכל דבר
(צילום: LG)
הדברים אמורים במיוחד במקרה בו רק לאחרונה שיפצתם את הבית או עיצבתם אותו מחדש. במצבים כאלו יש להקדיש מחשבה לא רק לאיכות הטלוויזיה אלא גם לנראות החיצונית שלה והדרך בה היא משתלבת עיצובית בסלון או בחדר השינה שלכם.
בשיתוף LG
פורסם לראשונה: 16:26, 17.11.21