אין כמו פגישה מחודשת כדי לעורר רגשות ישנים. בפעם הקודמת פגשתי את ThinkPad X1 Fold, הלפטופ בעל המסך המתקפל, בנובמבר 2019. זה קרה בכנס TechWorld, אירוע הטכנולוגיה השנתי של חברת לנובו, שמתקיים בבייג'ינג. זה היה דגם מוקדם, כמעט אבטיפוס, והדייל שהגיש לי אותו אחרי המתנה בתור ארוך של גיקים סיניים נלהבים, עקב בדאגה אחרי כל תנועה שלי, לוודא שהוא לא יתפרק לי ביד.
90 שניות על מחשב ThinkPad X1 Fold
(וידאו: Lenovo)
ההרגשה שליוותה את ההתנסות הקצרה אז, לא השתנתה גם הפעם, אחרי שבוע שהוא בילה בחברתי: מדובר בטכנולוגיה פורצת דרך עם פוטנציאל לשנות את פני עולם המחשבים, הטאבלטים והסמארטפונים גם יחד. מה שלא אומר בהכרח, שהדגם החלוצי הזה מממש את כל הפוטנציאל. זו גם הסיבה שאין צורך לסקור את תכונותיו בדקדקנות: יש מחשבים חזקים ממנו, משוכללים ממנו, יפים ממנו, אבל אין אף מחשב חדשני ומבטיח כמוהו, בינתיים.
המסך המתקפל הוא ההבטחה הגדולה של השנתיים האחרונות, הבטחה שהולכת ומתממשת. יש סמארטפונים שמתקפלים לחצי, יש טאבלטים שמתקפלים לסמארטפון ויש מחשב שמתקפל לפנקס. כולם מצביעים על אותו כיוון: הרצון לשלב בין מסך גדול לבין מכשיר קטן. ומכיוון שהמסך הולך וגדל, והוא מתקפל לחצי ואולי לשליש או לרבע בהמשך הדרך, יכול להיות שאנחנו מסתכלים על מגמה של מיזוג בין עולמות המחשבים והסמארטפונים. וזה חברים, מהפך.
7 צפייה בגלריה
Lenovo ThinkPad X1 Fold
Lenovo ThinkPad X1 Fold
Lenovo ThinkPad X1 Fold - פורץ דרך
(צילום: Lenovo)
ה-ThinkPad X1 Fold הוא מוצר טכנולוגיה מגניב ביותר, מהבולטים בזירה, אולי לצד הטלוויזיה בעלת המסך הנגלל של LG, שגם היא נחתה כאן ממש עכשיו. הוא נראה מצוין על השולחן בבית הקפה והוא יסחוט קריאות התפעלות בישיבה עם לקוחות. זאת כמובן אם נותרו לכם 16,000 שקל פנויים אחרי שרכשתם את מכונית הטסלה החדשה שלכם.
מאז ההכרזה ההיא בבייג'ינג עברו 17 חודשים וגם אירוע קורונה אחד מתמשך, השלמת הפיתוח התעכבה וכמוה גם ההגעה לשוק. עכשיו סוף סוף הוא מגיע לישראל. הבעיה היא, שבזמן הזה הטכנולוגיה העולמית לא שקטה על שמריה, דורות של מעבדים חדשים ומחשבים חדשים יצאו לעולם, ואילו ה-ThinkPad X1 Fold נותר אותו מחשב. קצת מעציב שלנובו לא המשיכה בינתיים בפיתוח דגמים חדשים ובכלל, שהתחום החדש הזה כולו כמו קפא על עומדו.
7 צפייה בגלריה
Lenovo ThinkPad X1 Fold
Lenovo ThinkPad X1 Fold
ThinkPad X1 Fold במצב קריאה כספר
(צילום: ynet)
למעשה תערוכת CES 2020 בלאס וגאס לפני יותר משנה הייתה הפעם האחרונה שבה הוצגו חידושים בתחום. לנובו הציגה אז את ה-ThinkPad X1 Fold בפני העולם המערבי. המתחרה הגדולה Dell הציגה מחשב קונספט בשם Ori, מעט קטן יותר והרבה פחות בשל מזה של לנובו. אינטל הציגה מחשב קונספט תחת השם Horseshoe Bend, שזולת המסך הגדול יותר- 17.3 אינץ' – נראה דומה באופן מחשיד למחשב של לנובו ואולי אף יוצר על ידה. אינטל עצמה לא הרחיבה בנושא.
מאז נודע שגם גוגל וגם אפל לוטשות עיניים לשוק המחשבים המתקפלים והאחרונה אף רשמה לאחורנה פטנטים על מסך מתקפל ועל אוסף מסכים שניתן לדפדף בהם כמו בספר. היו גם פרסומים שטענו, שאינטל עובדת במרץ על השלמת פיתוח המחשב המתקפל שלה בשיתוף סמסונג ומיקרוסופט והיא עשויה להכריז על יציאה לשוק מאוחר יותר השנה. מה שבטוח, כרגע לנובו היא השחקנית היחידה במגרש.
7 צפייה בגלריה
Lenovo ThinkPad X1 Fold
Lenovo ThinkPad X1 Fold
ThinkPad X1 Fold. נראה טוב על השולחן
(צילום: ynet)

הוכחת קונספט

בסוף ספטמבר הוכרז ה-ThinkPad X1 Fold רשמית ומחיר הדגם הבסיסי נקבע על 2,500 דולר. עכשיו השיקה לנובו את המחשב גם בישראל במחיר השקה של 14,000 שקל (16,000 שקלים לדגם החזק). איך תפח המחיר לכמעט כפליים ממחירו בארה"ב? ללנובו ישראל הפתרונים. מי שיאוץ לחנויות ימצא שהמחיר בינתיים נשמר עם הנחה קלה בחלק מהמקומות.
והנה אני חוזר ל-ThinkPad X1 Fold החביב שהגיע אלי לפגישה מחודשת: מחשב במבנה טאבלט 13.3 אינץ', בעל חמישה מצבי עבודה: מצב טאבלט רגיל או לוח ציור לשימוש בעזרת עט המגע המצורף, מצב מקופל חלקית שבו הוא משמש לקריאה כמו בספר או לשילוב בין אפליקציות שונות, עדיין במצב מקופל למחצה כשהוא מונח על צידו הוא משתמש כמו לפטופ קטן, כשצידו האחד משמש מקלדת מגע וצידו השני מסך. במצב הזה ניתן להצמיד אליו את המקלדת האלחוטית המגנטית שהופכת אותו ללפטופ של ממש.
7 צפייה בגלריה
Lenovo ThinkPad X1 Fold
Lenovo ThinkPad X1 Fold
ThinkPad X1 Fold. צירים קשוחים
(צילום: ynet)
את מבחן העמידות לנובו עוברת בהצלחה. שלא כמו סמסונג, שכשלה עם דגם הסמארטפון המתקפל הראשון שלה, הצירים של ה-ThinkPad X1 Fold נראים קשוחים במיוחד, וגם תחושת המגע במסך לאחר פרישתו למצב מלא כמעט ולא מסגירה שהיה מקופל עד לפני רגע.
העיצוב של המחשב נאה בעיניי במיוחד כשמסיימים את העבודה ומקפלים אותו לגודל פנקס, כשהמקלדת נתחבת בתוכו בצורה קומפקטית. הוא כרוך בכריכת עור, לאורך אחת משוליו יש פס זכוכית מבריק שניראה כמתוכנן לשמש מסך חיצוני בדגמים הבאים. בחלקו האחורי ניתן לפתוח את אחת הפינות ולהפוך אותה לרגלית קטנה, שמחזיקה את המחשב כשהוא במצב צפייה כטאבלט. המארז עשוי מסגסוגת סיבי פחמן שמאפשרת להפחית את משקלו לקילוגרם אחר.
7 צפייה בגלריה
Lenovo ThinkPad X1 Fold
Lenovo ThinkPad X1 Fold
ThinkPad X1 Fold. מסך תצוגה חיצוני היה מועיל
(צילום: ynet)
על תכונותיו המפורטות חבל להרחיב יתר על המידה: מדובר בדגם ראשוני שעיקר חשיבותו בהוכחת הקונספט וממילא אתם לא תרכשו אותו אלא בגלל הקונספט. המסך כמובן מרשים, מסך בטכנולוגיית P-OLED בהפרדה 2048X1536 (2K). יש לו מעבד Intel Core-i5 בעל ביצועים בינוניים, זיכרון פנימי 8 גיגה בייט וכונן SSD שמוצע באחד משלושה נפחים, בין 256 גיגה בייט לטרה בייט. יש לו מצלמה קדמית 5MP, רמקולים סטריאופוניים שעובדים היטב כשהמחשב במצב לפטופ אך פחות טוב כשהוא פתוח במצב טאבלט. יש לו סוללה 51 וואט-שעה שמספיקה ל-11 שעות עבודה.
7 צפייה בגלריה
 LENOVO X1 FOLD info2
 LENOVO X1 FOLD info2
LENOVO X1 FOLD
(אינפוגרפיקה: ynet)
מה אפשר לומר לסיכום? נותרתי עם שאיפה לעוד. שאיפה למערכת הפעלה שתומכת במסך מתקפל ולא מחייבת אותי לאקרובטיקה תפעולית. שאיפה ליכולת התחברות לרשתות 5G בנוסף ל-WiFi. שאיפה למסך חיצוני שמאפשר לקבל הודעות והתרעות כשהמחשב מקופל כפנקס. ובכל זאת נהניתי מכל רגע של שימוש במחשב. זו אחת מפיסות הטכנולוגיה הכי חדשניות ומגניבות שאפשר לפגוש היום.
7 צפייה בגלריה
Lenovo ThinkPad X1 Fold
Lenovo ThinkPad X1 Fold
ThinkPad X1 Fold. טעם של עוד
(צילום: ynet)